eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2018

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2018

2018-02-27 13:37

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2018

Wśród firm nastroje są pozytywne © Daniel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowszy odczyt Barometru EFL dowodzi, że w I kwartale bieżącego roku nastroje w sektorze MŚP utrzymują się na stabilnym i pozytywnym poziomie. Wskaźnik na poziomie 56,8 pkt. to wynik zbliżony do tego, co zanotowano kwartał wcześniej (58,2 pkt.) i przed rokiem (57,1 pkt.). Eksperci wskazują jednak na bardzo dobre prognozy odnośnie sprzedaży usług i produktów - 38% respondentów (dwukrotnie więcej niż przed rokiem) zamierza sprzedawać więcej niż ostatnio.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2017

Skąd aż tyle optymizmu w prognozach sprzedażowych?


Należy pamiętać, że podstawą dla wskazań „Barometru EFL” są subiektywne opinie badanych firm na temat ich planów i rozwoju w danym okresie.
– Na ich odpowiedzi wpływają zarówno wewnętrzne dane dotyczące zamówień jak i informacje makroekonomiczne oraz prognozy analityków, które ostatnio są bardzo optymistyczne. Na przykład GUS podał wstępny szacunek wzrostu gospodarczego w IV kwartale ubiegłego roku na poziomie aż 5,1 proc. r/r, co jest bardzo wysokim wynikiem. Do tego branża leasingowa, która w 2017 roku przekroczyła kolejną granicę finansowania, zapowiedziała, że ten rok będzie dziewiątym z rzędu, w którym będzie rosnąć. Jeśli dodamy rosnący eksport oraz zwiększające się wydatki konsumentów, nie powinny dziwić bardzo optymistyczne prognozy firm dotyczące sprzedaży – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Początek 2018 rok ze stabilnymi nastrojami


Ostatnie wskazanie „Barometru EFL” za I kwartał tego roku pokazało 56,8 pkt., a więc ciągle mamy wynik przekraczający próg OR*. I wprawdzie wskaźnik spada już od trzech kwartałów, to jednak w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami poprzedniego roku spadek ten jest ten niewielki (-1,4 pkt.). Do tego, pierwszy tegoroczny pomiar wskazuje niemal identyczną wartość jak przed rokiem (IQ2017 – 57,1 pkt.). To dowodzi, że badane przedsiębiorstwa, pomimo nieco gorszych przewidywań, z optymizmem patrzą w przyszłość, widząc w nadchodzących miesiącach szanse na rozwój.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL

Najnowszy odczyt „Barometru EFL” jest porównywalny ze wskaźnikiem sprzed kwartału i sprzed roku.


Sprzedaż napędza MŚP


Wśród czterech obszarów, które składają się na wartość głównego indeksu „Barometru EFL”, warto zwrócić uwagę na istotną poprawę nastrojów pod względem planowanej sprzedaży produktów i usług. A 37,6 proc. przedsiębiorców liczy na większe zamówienia na początku roku. To wynik o 9,3 pp. wyższy niż kwartał wcześniej oraz dwa razy wyższy niż rok temu (IQ2017 – 18,3 proc.). Co więcej, tak wielu sprzedażowych optymistów nie mieliśmy od niemal 2 lat (IIQ2016 – 41,8 proc.)

Szacowany wzrost sprzedaży pociągnął za sobą bardziej optymistyczne oceny dotyczące płynności finansowej w porównaniu rok do roku (IQ 2018 – 25,5 proc.; IQ 2017 – 13,5 proc.).

Biorąc pod uwagę planowany poziom inwestycji w środki trwałe, w I kwartale tego roku mamy do czynienia z niższym odsetkiem optymistów niż pod koniec ubiegłego roku (34,9 proc.; -6,5 pp. kw/kw.). Jednak rok do roku widać niewielki wzrost (+3 pp.).

- Przedsiębiorcy przewidują poprawę bieżącej sytuacji, o czym świadczy apetyt na wyższą sprzedaży i lepszą płynność finansowa. Jednak utrzymywanie się niskiej skłonności do inwestowania może oznaczać wstrzymanie rozwoju w kolejnych kwartałach. Liczymy jednak, że potwierdzi się nasza dotychczasowa obserwacja, że po pogorszeniu nastrojów MŚP na początku roku następuje ich poprawa w kolejnym okresie. W związku z tym należy się spodziewać, że w II kwartale b.r. – analogicznie do 2016 i 2017 roku – nastąpi wzrost wskaźnika „Barometru EFL” – mówi Radosław Kuczyński z EFL.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL na przestrzeni kwartałów

W stosunku do rekordowego II kwartału 2017 roku wartość wskaźnika spadła o ponad 6 pkt.


*Próg OR jest podstawową miarą analityczną zastosowaną do wyników badania, który stanowi algorytm stworzony na podstawie danych zgromadzonych w trakcie badania przedsiębiorców. Przyjmuje on wartości od 0 do 100, przy czym zagregowany wynik powyżej 50 pkt. oznacza, że występują sprzyjające warunki do rozwoju sektora MŚP, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne. Zatem poziom 50 pkt. stanowi próg OR, czyli poziom ograniczonego rozwoju.

Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 1-9 lutego 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: