eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2017

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2017

2017-11-22 13:03

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2017

MŚP w pozytywnych nastrojach © Rido - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowszy odczyt "Barometru EFL" - wskaźnika, którego celem jest uwidocznienie tendencji wzrostowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, wskazuje na spadek drugi kwartał z rzędu. W IV kwartale wyniósł on 58,2 pkt., był więc niższy o 1,1 pkt. od wskaźnika za III kwartał. Nadal jednak wartości Barometru są w roku bieżącym wyższe niż w 2016. Odczyt za IV kwartał 2017 jest 2,9 pkt. wyższy niż za IV kwartał 2016. Nadal możemy wiec mówić o pozytywnych nastrojach w sektorze MŚP.

Przeczytaj także: Barometr EFL: nastroje w sektorze MŚP wciąż pesymistyczne

2017 zdecydowanie lepszy niż 2016


Jak już wspomniano we wstępie, tegoroczne odczyty Barometru są lepsze niż ubiegłoroczne. Odczyt „Barometru EFL” za IV kwartał 2017 roku wyniósł 58,2 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR. Jest on wyższy nie tylko od odczytu za IV kwartał 2016, ale od wszystkich pomiarów z 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, cały czas widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Inwestycje ciągną MŚP w górę


Wysoka wartość głównego wskaźnika utrzymuje się przede wszystkim dzięki inwestycjom. Aż 41,4% przedsiębiorców przewiduje wzrost inwestycji i jest to najwyższy odsetek w ciągu 2 lat (2016 i 2017). Na niewielki spadek wskaźnika kw./kw. wpłynął przede wszystkim wzrost liczby pesymistów w dwóch badanych kategoriach. Co piąta firma liczy się ze spadkiem inwestycji (19,8% vs. 13,4%), a co szósta ze spadkiem zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie (16,4% vs. 7,2%). Odsetek optymistów w kwestii płynności finansowej pozostaje wciąż nieduży, jednak zrównał się z rekordowym wynikiem z II kwartału 2016 roku i wynosi 26%. Również stosunkowo niewielki odsetek przedsiębiorców (28,3%) wskazał, że oczekuje wzrostu sprzedaży. Jest to wynik tylko o 1,6 pp. niższy w porównaniu do III kwartału br.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL

Najnowszy odczyt „Barometru EFL” odnotował spadek drugi kwartał z rzędu i w IV kwartale tego roku wyniósł 58,2 pkt.


- Konsumpcja, inwestycje, produkcja przemysłowa i eksport napędzają polską gospodarkę, co widać w ostatnich wskaźnika makroekonomicznych. Z ostatniego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB w III kwartale br. wzrósł o 4,7% r/r, natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w październiku mieliśmy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia na poziomie 6,6%. Warto również spojrzeć na wypracowany w ciągu trzech kwartałów tego roku wynik branży leasingowej, która z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, jest niezwykle wrażliwa na zmiany koniunktury gospodarczej. A z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od stycznia do września 2017 roku leasingiem sfinansowano inwestycje o łącznej wartości niemal 48 mld zł, co oznacza wzrost na poziomie blisko 13% r/r. Z takimi statystykami Polska plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce. Z obiektywnymi wskaźnikami korespondują subiektywne prognozy przedsiębiorców. Bo choć kwartał do kwartału widzimy drobne spadki, to jednak w ujęciu rocznym nastroje w sektorze MŚP są lepsze – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 6-13 listopada 2017 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: