eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2017

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2017

2017-08-24 11:04

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2017

Przedsiębiorca © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed kilkunastoma miesiącami EFL rozpoczął publikację "Barometr EFL" - nowego wskaźnika, którego celem jest uwidocznienie tendencji wzrostowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jego najnowszy odczyt wskazuje na lekkie pogorszenie nastrojów - wartość Barometru na III kw. 2017 sięga 59,3 pkt, co czyni go o 3,7 pkt gorszym od wskazania z poprzedniego kwartału, ale jednocześnie o 2,7 pkt lepszym od odczytu z zeszłego roku. Badani przedstawiciele MŚP przyznają, że nie ma powodów do zaniepokojenia, czego dobitnym dowodem są prognozy wzrostu inwestycji (37%) oraz zamówień na usługi i produkty (30%).

Przeczytaj także: EFL: produkcja i transport w najlepszej kondycji od ponad 2 lat

Przedsiębiorcy dalecy są od huraoptymizmu, ale pozostają realistami, a ich przewidywania skorelowane są z tym, o czym napomykają specjaliści od makroekonomii.
- Stanowiące podstawę najnowszego „Barometru EFL” przewidywania firm już nie po raz pierwszy odzwierciedlają to, na co wskazują wskaźniki makroekonomiczne. Opublikowany ostatnio szybki szacunek GUS dowodzi, że w II kwartale br. PKB zanotował wzrost rzędu 3,9% r/r. O takim wyniku zadecydowały w znacznej mierze przemysł oraz budownictwo. Dobrym wskaźnikiem są również wypracowane w pierwszej połowie br. wyniki branży leasingowej, która ze względu na prowadzoną działalność jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany koniunktury gospodarczej. Statystyki Związku Polskiego Leasingu dowodzą, że w pierwszych sześciu miesiącach br. wyleasingowano inwestycje o wartości 31,8 mld zł, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost rzędu 11,6%. Łyżką dziegciu mogą być jednak dane płynące z rynku pracy, z których wynika, że coraz poważniejszą barierą rozwoju firm może okazać się niedobór pracowników. A przecież przedsiębiorcy decyzje dotyczące inwestycji i zwiększania produkcji opierają przede wszystkim na wzroście zatrudnienia. Dlatego, jeśli chętnych do pracy będzie brakować, gospodarka może wyhamować – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

MŚP pozostają w dobrych nastrojach


Po najwyższym w historii wyniku dla II kwartału br. na poziomie 63 pkt., odczyt „Barometru EFL” za III kwartał 2017 roku wyniósł 59,3 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR . Zgodnie z przewidywaniami ekspertów EFL pomiędzy II a III kwartałem br., podobnie jak to miało miejsce rok temu, nastąpiła zmiana trendu z dwóch ostatnich pomiarów i wartość „Barometru EFL” spadła poniżej 60 pkt. Jednocześnie wartość wskaźnika jest wyższa nie tylko niż w III kwartale ubiegłego roku (56,6 pkt.), ale w porównaniu do wszystkich pomiarów z całego 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w III kw. 2017

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju.


Więcej pesymistów


Na wartość „Barometru EFL” w III kwartale tego roku należy spojrzeć z dwóch perspektyw. Po pierwsze, na niewielki spadek wskaźnika kw./kw. wpłynął przede wszystkim wzrost liczby pesymistów w każdej z badanych kategorii. Dwa razy więcej przedsiębiorców w porównaniu do II kwartału br. liczy się ze spadkiem inwestycji (13,4% vs. 6,1%) oraz zamówień na ich produkty i usługi (9,5% vs. 4,7%), natomiast aż trzy razy więcej prognozuje spadek płynności finansowej (13,2% vs. 4,2%). Z drugiej strony, na wciąż utrzymujący się na wysokim poziomie odczyt „Barometru EFL”, wyższym niż w całym 2016 roku, zapracował głównie wzrost liczby optymistów w obszarze sprzedaży. Odsetek osób, które spodziewają się więcej sprzedawać w III kwartale br., wyniósł 29,9% i był wyższy o 2,7 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o aż 10,4 pp. w porównaniu do III kwartału 2016 roku. Wysoki był również odsetek inwestycyjnych optymistów w sektorze MŚP, który wyniósł 36,8%.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL na przestrzeni kwartałów

Wyniki „Barometru EFL” mogą się wahać na skali od 0 do 100. Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian.


Informacje o badaniu
„Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 3-11 sierpnia 2017 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: