eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy francuskie firmy to dobry partner biznesowy?

Czy francuskie firmy to dobry partner biznesowy?

2018-03-01 11:28

Czy francuskie firmy to dobry partner biznesowy?

Czy francuskie firmy to dobry partner biznesowy? © cunaplus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polski sektor MŚP coraz śmielej poczyna sobie na zagranicznych rynkach. To dobre wieści, świadczące o zdecydowaniu w działaniach. Nie można bowiem zapominać, że ekspansja zagraniczna to dla każdego przedsiębiorcy spore wyzwanie. Należy tu uwzględnić wiele czynników, w tym m.in. różnice w kulturze biznesu, zagadnienia logistyczne czy bariery językowe. Wybierając zagranicznego partnera, warto nie tylko zweryfikować samą firmę, ale również wziąć pod lupę sytuację na danym rynku. Interesują opcją jest m.in. współpraca z Francją, która należy do czołówki najbardziej uprzemysłowionych krajów Europy. Czego należy się spodziewać, decydując się na biznes z francuskimi firmami?

Przeczytaj także: Firma za granicą? Bać się o rentowność, czy o konkurencję?

Optymizm francuskich przedsiębiorców nie powala


Global Business Monitor 2017 dowodzi, że nastroje wśród przedstawicieli francuskiego biznesu są raczej mieszane. O dobrej sytuacji gospodarczej swojego kraju przekonany jest zaledwie co piąty z nich (22%).
Współcześnie usługi we Francji generują ponad 70% PKB, ten kraj jest jednym ze światowych liderów produkcji w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym oraz kolejowym. W 2017 r. bezrobocie w tym państwie osiągnęło najniższy poziom od pięciu lat, a PKB wzrosło o 0,5% w drugim kwartale. Dzięki odrodzeniu światowego handlu francuski eksport wzrósł o 3,1% – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services w Polsce.

Czego obawiają się francuskie firmy?


Kwestią problematyczną dla francuskich firm jest obecna polityka rządu. Aż 62% tamtejszych przedsiębiorców nie uważa, aby prowadzona była w sposób korzystny dla rozwoju przedsiębiorczości.
Być może przedsiębiorcy czekają na spełnienie obietnic prezydenta Macrona dotyczących reform gospodarczych, zwłaszcza stworzenia bardziej elastycznego środowiska godzin pracy i płac – dodaje Jerzy Dąbrowski.

6 na 10 francuskich firm uważa, że największym wyzwaniem w ich działalności jest nazbyt rozbudowana biurokracja oraz obostrzenia natury prawnej. Dodatkowo link http://www.egospodarka.pl/146764,Koszty-pracy-blokuja-przedsiebiorczosc,1,39,1.html barierami przedsiębiorczości> okazuje się brak pracowników (51%) i rosnące koszty prowadzenia działalności (47%). Jeśli chodzi o przepływ środków pieniężnych 69% francuskich przedsiębiorców uważa, że największym wyzwaniem jest egzekwowanie płatności od klientów, dostawców (23%) i płacenie podatków w terminie (17%).

fot. mat. prasowe

Czy to dobry moment na biznes z Francją?

Francuscy przedsiębiorcy nie są zadowoleni z obecnej polityki swojego rządu.


Bariery w zarządzaniu firmą


Francuskie firmy oczekują na płatności od swoich klientów średnio aż 45 dni. W ubiegłym roku przedsiębiorcy ucierpieli z powodu złych długów, ich średnia wartość szacowana jest na 12 000 EUR. Wzrost gospodarczy we Francji pozostaje na średnim poziomie. Niestety ten kraj jest stosunkowo drogim miejscem do życia oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Chociaż niektóre mierniki ekonomiczne zasygnalizowały wzrost wydajności francuskiej gospodarki w ostatnich miesiącach, typowe cechy tego rynku utrudniają poprawę ogólnej sytuacji gospodarczej. Kolejnym zagrożeniem z punktu widzenia przedsiębiorców są potencjalne problemy wynikające ze zmian politycznych, które mogą utrudnić powrót Francji do gospodarczej chwały, co może okazać się znaczną przeszkodą w nawiązaniu biznesowych relacji – dodaje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: