eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cloud computing, czyli chmura coraz bardziej hybrydowa

Cloud computing, czyli chmura coraz bardziej hybrydowa

2018-02-23 11:41

Cloud computing, czyli chmura coraz bardziej hybrydowa

Cloud computing © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wdrożenie chmury hybrydowej, odcinają od tej decyzji kupony. Okazuje się bowiem, że jest to rozwiązanie, które nie tylko generuje znaczne oszczędności, ale jest również gwarantem bezpieczeństwa newralgicznych informacji. Nic dziwnego, że zainteresowanie tym segmentem cloud computingu ciągle rośnie. Szacuje się, że do 2021 roku jego wartość osiągnie 92 miliardy dolarów, czyi niemal trzykrotnie więcej aniżeli w 2016 roku (33 mld dolarów).

Przeczytaj także: Chmura hybrydowa przyspiesza biznes

Jak kształtuje się popularność chmury hybrydowej w biznesie? Dane na ten temat niesie za sobą RightScale 2017 State of the Cloud Report. Jego lektura wskazuje, że z chmury publicznej korzysta obecnie 89 proc. przedsiębiorstw, 72 proc. badanych wykorzystuje chmurę prywatną, a 67 proc. skłania się ku obu rozwiązaniom, wdrażając właśnie model hybrydowy.
– Dane pokazują, że wdrożenie tego typu rozwiązań przynosi wymierne rezultaty. Jak podaje firma Rackspace, połączenie dedykowanych rozwiązań z elementami chmury publicznej pozwala na zredukowanie wydatków nawet o 17 proc. Nic dziwnego, że inwestycje w rozwiązania hybrydowe znajdują się na szczycie listy priorytetów. 47 proc. ankietowanych szefów IT zamierza zwiększyć nakłady finansowe przeznaczone na tę technologię – komentuje Tomasz Dziedzic, Chief Technology Officer, Linux Polska.

Chmura hybrydowa odpowiedzią na problemy firm


Przechowywanie danych to dziś nie lada wyzwanie. Światło na ten problem rzuca zrealizowane w styczniu badanie Enterprise Strategy Group. Na pierwszy plan (35 proc. wskazań) wysuwają się kwestie związane z bezpieczeństwem. Na drugiej pozycji uplasował się bardzo szybki przyrost przetwarzanych danych (28 proc.), a na trzeciej, z niemal identyczną ilością wskazań (27 proc.), koszt hardware. Chęć połączenia potrzeby bezpieczeństwa i elastyczności sprawia, że coraz popularniejszy staje się model hybrydowy.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Cloud computing

Chmura hybrydowa, czyli łącząca rozwiązania publiczne i prywatne, to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów na rynku cloud computingu.


Chmura hybrydowa łączy w sobie elementy chmury prywatnej (opartej na własnej infrastrukturze IT firmy) z publiczną, czyli zarządzaną przez zewnętrznego dostawcę. Takie połączenie umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie z największych zalet obu modeli. W przypadku chmury prywatnej jest to przede wszystkim wysoki stopień kontroli i bezpieczeństwa. Jednak zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw private cloud niesie też wyzwania związane z koniecznością poniesienia dużych wydatków, zarówno na starcie, jak i w późniejszym okresie. Chodzi m.in. o konieczność inwestycji we własną infrastrukturę czy zatrudnienie zespołu odpowiedzialnego za jej utrzymanie.
– Z kolei chmura zewnętrzna niesie ze sobą niższe koszty utrzymania, a także jest prostsza we wdrożeniu, ponieważ za infrastrukturę odpowiada zewnętrzny dostawca. Co więcej, jest łatwo skalowalna, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw, w których okresowo zmienia się ilość przetwarzanych danych. Organizacja płaci tylko za przestrzeń, którą faktycznie wykorzystuje, podczas gdy w przypadku chmury prywatnej, elastyczność kosztowa jest zdecydowanie mniejsza – dodaje Tomasz Dziedzic, Linux Polska.

Sprawna migracja do chmury hybrydowej


Dostawcy oprogramowania coraz lepiej odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na model hybrydowy, oferując również doradztwo dotyczące tego, w jaki sposób sprawnie przeprowadzić migrację do modelu hybrydowego.
– Firmy, które zdecydują się na przejście do modelu hybrydowego, powinny dokładnie zaplanować ten proces. Przede wszystkim należy przeprowadzić analizę istniejącej wirtualnej infrastruktury po to, aby w kolejnym kroku zdecydować, które aplikacje powinny zostać przeniesione do chmury publicznej, a które pozostać w chmurze prywatnej. Warto też wykorzystać migrację do chmury hybrydowej jako okazję do optymalizacji wewnętrznej infrastruktury, co nie tylko ułatwi migrację, ale w przyszłości również zarządzanie modelem hybrydowym – komentuje Tomasz Dziedzic, Linux Polska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: