eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europa Środkowa inwestuje w IoT. W 2018 wzrost o ponad 15%

Europa Środkowa inwestuje w IoT. W 2018 wzrost o ponad 15%

2018-02-22 12:30

Europa Środkowa inwestuje w IoT. W 2018 wzrost o ponad 15%

IoT © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Internet Rzeczy szturmem zdobywa rynki. Nie jest więc dużym zaskoczeniem, że istotnie rosną również wydatki na tę technologię. Z danych IDC wynika, że w bieżącym roku rynek IoT w Europie Środkowej i Wschodniej urośnie o 15,5%. To jednak, co Polska i ościenne kraje wydadzą na Internet Rzeczy, będzie i tak jedynie ułamkiem globalnych nakładów.

Przeczytaj także: Cyfryzacja Polski: w obecnym tempie bez szans na sukces

Z opublikowanych w styczniu prognoz IDC wynika, że tegoroczne wydatki na IoT osiągną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poziom 11,2 mld dolarów, co oznacza, że będą o 15,5% wyższe aniżeli rok wcześniej. Szacunki wskazują, że skumulowana roczna stopa wzrostu wyniesie pod koniec dekady 18,8%, okazując się tym samym o 3 punkty procentowe wyższą od tej, którą eksperci IDC przewidzieli dla rynku globalnego.

Kogo Internet Rzeczy kosztować będzie najwięcej?


Okazuje się, że największe budżety na IoT zamierzają przygotować produkcja, transport oraz usługi komunalne. Ich łączne nakłady na tę technologię mają stanowić niemal połowę (45%) wszystkich wydatków, które poniesie Europa Centralna i Wschodnia. Najwięcej, bo aż 2,2 mld dolarów, wyda sektor produkcyjny, którego inwestycje związane będą z wdrażaniem rozwiązań mających na celu wspieranie procesów produkcyjnych i zarządzaniu aktywami. Na drugim miejscu pod względem wydatków, według IDC będą przedsiębiorstwa z branży transportowej. Środkowoeuropejskie firmy z tego sektora na technologię IoT przeznaczą 1,6 mld dolarów, z których dwie trzecie przeznaczone będzie na rozwiązania do monitorowania transportu towarowego i zarządzania flotą. Sektor usług komunalnych zainwestuje środki na poziomie 1,2 mld dolarów, głównie w inteligentne rozwiązania poprawiające działanie sieci energetycznych, gazowych i wodnych.
– Inwestycje w Internet Rzeczy są wypadkową czwartej rewolucji przemysłowej. Firmy poszukują rozwiązań, które poprawiają ich konkurencyjność, a IoT daje ogromne możliwości. Szczególnie jest to widoczne w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych, którym technologia Internetu Rzeczy pozwala uzyskać nieosiągalną do tej pory elastyczność produkcji zgodną z ideą link http://www.egospodarka.pl/142213,Przemysl-4-0-Automatyzacja-to-nie-tylko-zwolnienia-ale-i-rekrutacja,1,39,1.html Przemysłu 4.0.> – przekonuje Sławomir Kuźniak, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem z firmy BPSC, która specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu systemów informatycznych wspomagających zarządzanie.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

IoT

Europa Środkowa inwestuje w IoT. W 2018 rynek w regionie urośnie o ponad 15%.


Wielka czwórka ucieka


Wydatki na Internet Rzeczy w Europie Centralnej i Środkowej rosną w szybkim tempie, ale na tle całego świata są niewielkie. Globalny rynek IoT w 2018 roku będzie wart 772,5 mld dolarów, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu do 2020 roku wyniesie 16%. Lwia część tej kwoty wydana będzie przez 4 kraje – Chiny (209 mld dolarów), Stany Zjednoczone (194 mld dolarów), Japonię (68 mld dolarów) i Korę Południową (29 mld dolarów). Ich skumulowane wydatki sięgną 500 mld dolarów, co stanowić będzie 65% światowych wydatków na Internet Rzeczy w 2018 roku.
– Mimo że w krajach naszego regionu wydatki na IoT rosną, a tempo wzrostu jest wyższe niż szacowane dla globalnego rynku, to wciąż jesteśmy daleko za czołówką. Wydatki w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej są tylko ułamkiem tego, co wydają najwięksi gracze – wyjaśnia Sławomir Kuźniak i dodaje – To już ostatni moment by przedsiębiorstwa z regionu CEE włączyły się w innowacyjny wyścig zbrojeń na poważnie. Jego pierwszy etap, to inwestycja w oprogramowanie klasy ERP i MES, które są podstawą wdrażania idei Przemysłu 4.0 i technologii Internetu Rzeczy – kończy ekspert BPSC.

Przemysł liderem lokalnym i globalnym


Wydatki na zaawansowane technologie na świecie będą rozkładały się tak samo, jak będzie miało to miejsce w Środkowej i Wschodniej Europie. Głównymi odbiorcami rozwiązań IoT będą sektory produkcyjny oraz transportowy. W 2018 roku te dwie branże na Internet Rzeczy przeznaczą 274 mld dolarów. Wydatki przedsiębiorstw produkcyjnych wyniosą 189 mld dolarów, a transportowych 85 mld dolarów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: