eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracujący Polacy o samozatrudnieniu

Pracujący Polacy o samozatrudnieniu

2006-05-02 00:05

Pracujący Polacy o samozatrudnieniu

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wyniki badań pozwalają postawić tezę, że polski rynek pracy zmienił się w ostatnich latach, chociaż 75% respondentów deklaruje, iż w ich zakładzie pracy dominujące znaczenie ma zatrudnianie na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Przeczytaj także: Pracujący Polacy 2006

Powoli wzrasta znaczenie innych form zatrudnienia, jak umowy na czas określony, niepełny wymiar czasu pracy, praca tymczasowa, umowy cywilnoprawne, a także samozatrudnienie.

Umowy na czas nieokreślony są podstawą zatrudnienia w firmach sektora publicznego, także tutaj najczęściej stosuje się pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy.

W wykorzystywaniu elastycznych form zatrudnienia przodują firmy zagraniczne oraz średnie firmy sektora prywatnego - to one najczęściej korzystają z pracy na czas określony, pracy tymczasowej oraz samozatrudnienia. Z tym ostatnim spotkało się w swoim miejscy pracy 18% badanych pracowników firm zagranicznych i ok. 10% pracowników średnich firm sektora prywatnego. Zapytaliśmy ich o plusy i minusy tej formy.

Za największe zalety samozatrudnienia respondenci uznali swobodę decydowania o czasie pracy (59%) oraz możliwość godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi (54,3%) lub z nauką (30%). Innym plusem samozatrudnienia, na który wskazywali dość często ankietowani, jest możliwość pracy w kilku miejscach. 10,6% respondentów nie było wstanie wskazać pozytywnych cech samozatrudnienia, a 8,8% uznało, że samozatrudnienie nie posiada takich cech.

Minusy tej formy zatrudnienia wskazywał mniejszy odsetek badanych. Za największy uznawano jej niestabilność (37,8%), przy czym aż 38,4% ankietowanych odpowiedziało "nie wiem", co może świadczyć o nieznajomości tego zjawiska. Również duża część osób pytanych (27%) uznała za cechę ujemną samozatrudnienia niskie zarobki. 20,4% respondentów wskazało na słaby kontakt z firmą.

W opinii 17,8% ankietowanych negatywną cechę samozatrudnienia jest także "niski prestiż takiej pracy". Tylko 3,9% respondentów uznała, że samozatrudnienie nie ma cech ujemnych.

Badanie przeprowadzono w grudniu 2005 r. na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej pracujących Polaków.

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: