eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › 6 największych wyzwań, jakie stawia nam Przemysł 4.0

6 największych wyzwań, jakie stawia nam Przemysł 4.0

2018-02-12 12:01

6 największych wyzwań, jakie stawia nam Przemysł 4.0

Przemysł 4.0 © Coloures-Pic - Fotolia.com

Niedobór cyfrowych kompetencji wśród pracowników, dostęp do odpowiedniego finansowania oraz kultura współpracy. To trzy największe wyzwania, jakie stawia przed firmami produkcyjnymi konieczność wdrożenia rozwiązań niesionych przez czwartą rewolucję przemysłową - wynika z opublikowanego przez Siemens Finance badania „Rozwój Przemysłu 4.0 w praktyce”.

Przeczytaj także: Czwarta rewolucja przemysłowa ominęła polskie fabryki?

Czym właściwie jest Przemysł 4.0, czyli innymi słowy czwarta rewolucja przemysłowa? Najprościej rzecz ujmując jest to oparta na cyfrowych rozwiązaniach integracja nowoczesnych systemów i maszyn, która wywiera dziś przemożny wpływ na podniesienie produktywności firmy. Jej zasadniczym zadaniem jest powiększenie możliwości produkcyjnych lub obniżenie kosztów operacyjnych. Siemens Finance, ekspert w finansowaniu innowacyjnych rozwiązań przemysłowych, postanowił zapytać producentów o największe wyzwania, jakie rysują się przed tymi, którzy przymierzają się do wdrażania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych. W tym celu przepytano kilkudziesięciu przedstawicieli dużych przedsiębiorstw przemysłowych, w tym również polskich. Oto 6 najważniejszych wyzwań, jakie stawia Przemysł 4.0.

Wyzwanie nr 1 – Cyfrowe kompetencje


Pomimo szybko postępującej cyfryzacji przemysłu, wciąż zauważalne są braki w umiejętnościach i wiedzy pracowników. Według ankietowanych najważniejszymi elementami związanymi z rozwijaniem cyfrowych kompetencji są: wiedza w dziedzinie produkcji cyfrowej, kompetencje w zakresie cyfrowej konserwacji oraz analiza operacyjna i strategiczna. Badani przyznali również, że w związku z brakiem umiejętności muszą coraz częściej korzystać z outsourcingu usług.

Wyzwanie nr 2 – Dopasowane formy finansowania


Coraz wyższa konkurencyjność wymaga nieustannych inwestycji w nowe technologie. Choć w wielu przypadkach możliwe jest stopniowe wprowadzanie modernizacji, to tempo i ich rozmiar są i tak znaczące. Dlatego według respondentów dostęp do odpowiedniego finansowania staje się kluczem do przeprowadzenia skutecznej transformacji cyfrowej.

fot. Coloures-Pic - Fotolia.com

Przemysł 4.0

Brak cyfrowych kompetencji i dostępu do finansowania hamuje inwestycje w Przemysł 4.0 wśród firm produkcyjnych.


Wyzwanie nr 3 – Kultura współpracy


Przemysł 4.0 z zasady integruje procesy zachodzące w firmie w sposób poziomy. Zaburza to tradycyjny podział ról i obowiązków na linii dostawca – producent – klient. W związku z tym w nowej rzeczywistości cyfrowej należy pogodzić wiele punktów widzenia. Przedsiębiorcy podkreślają, że są już prowadzone dyskusje dotyczące tworzenia nowych modeli biznesowych, w których nastawienie na współpracę i przejrzystość działań ze strony dostawcy związane są z dłuższą gwarancją zobowiązań ze strony kupującego.

Wyzwanie nr 4 – Ochrona danych


W dobie lawinowo rosnących zasobów big data, bezpieczeństwo systemów IT staje się jednym z priorytetów każdej organizacji. Ponad połowa respondentów uważa, że obawy o bezpieczeństwo informacji zapoczątkują powstanie rynku wyspecjalizowanych usług w zakresie bezpiecznego współdzielenia danych, które będą mieć istotny wpływ na wdrożenie Przemysłu 4.0

Wyzwanie nr 5 – Więcej przykładów implementacji Przemysłu 4.0 w firmach


Choć ankietowani nie mają wątpliwości co do potrzeby wdrożenia Przemysłu 4.0, to większość z nich zauważa, że brak przykładów wdrożeń, które pokazywałyby realne zyski przedsiębiorstw, hamuje decyzje inwestycyjne w ich sektorze. Konieczne jest zobrazowanie ile trwa wdrożenie narzędzi cyfrowych w firmie i jaki zwrot z inwestycji z nich wynika.

Wyzwanie nr 6 – Zarządzanie strategiczne


Większość respondentów przyznała, że właściciele firm mają świadomość pilnej potrzeby cyfryzacji i automatyzacji, jednak nie przekłada się to na wdrożenie przejrzystego planu implementacji modelu Przemysłu 4.0.

Zdaniem ekspertów Siemens Finance kluczowe dla wdrożenia rozwiązań Przemysłu 4.0 jest dokładne zaplanowanie całego procesu. Punktem wyjścia powinno być opracowanie strategii, która uwzględnia zarówno możliwości operacyjne, jak i finansowe.
– Ustalenie formy finansowania w początkowym etapie planu pozwoli na efektywne wdrożenie technologii cyfrowej nowej generacji – mówi Jarosław Kubiszewski, dyrektor sprzedaży bezpośredniej w Siemens Finance. Jego zdaniem niezwykle ważny w tym kontekście jest współpraca z partnerami, którzy rozumieją konkrenty sektor przemysłu. – Tylko specjaliści finansowi, którzy znają specyfikę danej firmy i jej branży, mogą zaproponować rozwiązania, które na przykład nie wpłyną na płynność finansową producentów – podkreśla Kubiszewski.

informacje o badaniu
Raport „Rozwój Przemysłu 4.0 w praktyce” został opublikowany podczas Siemens Finance Week. W ramach badania, w październiku i listopadzie 2017r., przeprowadzono rozmowy z kilkudziesięcioma przedstawicielami firm przemysłowych z krajów UE, Rosji, Turcji, Indii i Stanów Zjednoczonych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: