eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kompetencje cyfrowe zniszczą lukę w płacach?

Kompetencje cyfrowe zniszczą lukę w płacach?

2017-03-21 13:47

Kompetencje cyfrowe zniszczą lukę w płacach?

Kompetencje cyfrowe zniszczą lukę w płacach? © Delphotostock - Fotolia.com

Czy luka płacowa to realny czy może raczej wydumany problem? Okazuje się, że jak najbardziej rzeczywisty. Obecnie na każde 100 dolarów otrzymywanych przez kobietę przypada 140 dolarów, które zarabia mężczyzna. Co więcej, sytuacja nie zmienia się od lat, a jej kres przewidywany jest dopiero na 2080 rok - wynika z najświeższego opracowania Accenture "Getting to Equal". Istnieje jednak szansa, aby to już obecne pokolenie studentek nie musiało się borykać z nierównością płac. Konieczne jest jednak promowanie wśród kobiet umiejętności cyfrowych, świadomych karier oraz nauk ścisłych. Dzięki temu luka płacowa może zniknąć już w 2044 roku.
Kariera w damskim wydaniu to coraz bardziej powszechny scenariusz. Kobiety śmiało sięgają po najwyższe stanowiska, dzięki czemu poprzeczka ambicji podnosi się coraz to wyżej. Z zeszłorocznego badania Accenture „Getting to Equal” wynika, że do stanowisk menedżerskich aspiruje już 56% reprezentantek pokolenia Y, a tyle samo utrzymuje, że posiada kompetencje niezbędne liderowi. Do tego, aż 84% ankietowanych kobiet wskazuje, że luka płacowa bądź to nie istnieje, bądź też zniknie w niedługim czasie.

Praktyka dowodzi jednak, że największe dysproporcje pomiędzy kobietami i mężczyznami widoczne są właśnie na poziomie wynagrodzeń. W ujęciu globalnym płatną pracą trudni się co druga kobieta i trzech na czterech mężczyzn. Raport Accenture wskazuje, że luka płacowa pomiędzy przedstawicielami poszczególnych płci sięga średnio 40%. Jeżeliby jednak uwzględnić osoby niezatrudnione (np. gospodynie domowe, osoby bezrobotne), to szybko okaże się, że nie jest to luka, ale wręcz przepaść.
- Globalnie, wśród wszystkich kobiet i mężczyzn na 100 dolarów otrzymywanych średnio przez panie przypada 258 trafiających do panów. Przy zachowaniu obecnego status quo luka płacowa nie zniknie do 2080 roku, a w krajach rozwijających sytuacja wyrówna się za 150 lat. Nie można oczywiście demonizować rynku pracy, ale wiele zmian zachodzi za wolno. Rosną zarobki w zawodach inżynierskich, na znaczeniu zyskują kompetencje cyfrowe i odważne decyzje zawodowe. To trendy, które w stereotypowym ujęciu mogłyby zdawać się niekorzystne dla kobiet. Tymczasem to właśnie trzy czynniki: sprawność korzystania z narzędzi cyfrowych, budowa strategii kariery oraz promocja wiedzy technicznej zadecydują o przyszłości pań. Wprowadzenie tych wszystkich działań może przynieść już do 2030 roku 3,9 biliona dolarów więcej zarobków kobiet i spadek dysproporcji płacowej między płciami na świecie o 35% – komentuje Edyta Gałaszewska-Bogusz, Dyrektor Accenture Operations w Polsce. Sama kieruje zespołem ponad 2000 wysoko wykwalifikowanych specjalistów i wspiera ambitne kobiety. W jej organizacji aż 60% ról liderskich obejmują właśnie panie.

fot. Delphotostock - Fotolia.com

Kompetencje cyfrowe zniszczą lukę w płacach?

Konieczne jest promowanie wśród kobiet kompetencji cyfrowych, świadomych karier i nauk ścisłych. Potencjalny efekt? Wzrost płac kobiet o 3,9 biliona dolarów w ciągu 13 lat i zniknięcie różnic pensji do 2044.


Kompetencje cyfrowe


Obecne studentki, które będą opuszczać uczelnie w 2020 roku, traktują cyfrowe technologie jako narzędzie rozwoju. Dostęp do kursów online, budowanie sieci kontaktów przez social media, współpraca na odległość – to tylko część rozwiązań, jakie dają powszechnie dostępne zasoby. I to właśnie w biegłości korzystania z cyfrowych technologii badacze doszukują się największego potencjału zmniejszania nierówności płacowych. Według nich, kompetencje cyfrowe i ich rozwój mogą sprawić, że na rynek pracy wejdzie 97 milionów kobiet.
- Najnowsze technologie, jako tzw. early adopters, testuje chętnie aż 63% studentów, wśród studentek tylko 45%. Tymczasem panie nie powinny się bać korzystania z narzędzi cyfrowych. Na swoim przykładzie doświadczyłam, jak wiele daje otwartość na nowe kompetencje cyfrowe. Po skończeniu lingwistyki postanowiłam rozwijać się w kierunku międzynarodowych procesów finansowo-księgowych. Pracując w Accenture, już jako menedżerka zaczęłam także promować szeroko pojęty program automatyzacji i wykorzystania sztucznej inteligencji w mojej specjalizacji. To ważny trend, z każdym dniem zyskujący coraz bardziej na znaczeniu. Bez chęci nabywania nowej, cyfrowej wiedzy nie mogłabym się spełniać zawodowo w tym obszarze - komentuje Mira Mech, Dyrektor Operacyjna projektów F&A w Accenture Operations Polska, która zarządza międzynarodowym zespołem ponad 500 specjalistów przy projektach m.in. dla firm z listy Fortune Global Top 500.

Strategie kariery i promocja wiedzy technicznej


Same kompetencje cyfrowe jednak nie wystarczą. Kolejnym czynnikiem wymienianym przez badaczy są strategie rozwoju kariery. Dzięki podejmowaniu odpowiednich decyzji panie mogą celować w wyższe stanowiska i podejmować wybory oparte na wiedzy. Ważną rolę odgrywa także proaktywne podejście do rozwoju zawodowego, wyrażające się np. w ubieganiu się o lepsze stanowiska czy zdobywaniu nowych kompetencji. A jednak – kierunki związane z branżami gwarantującymi wyższe zarobki wybiera 40% mężczyzn i tylko 27% kobiet. Panie także rzadziej sięgają po pomoc mentorów i aspirują do pozycji liderskich – tak robi 40% pań. Badacze zwracają uwagę na fakt, że kobiety powinny częściej podejmować decyzje o pracy oparte na chłodnej kalkulacji. Na przykład, płace pań rosną wprost proporcjonalnie do rozmiaru firmy, w której pracują, a kobiety pracujące na pełen etat zarabiają średnio na godzinę o 41% więcej, niż pozostałe.

Trzecim kierunkiem redukowania problemu, którym jest luka płacowa, jest promocja wiedzy technicznej i inżynierskiej. Jak podkreślają, ukończenie kierunku ścisłego zwiększa wśród kobiet szanse dobrze płatnej pracy o 19%. Wśród pań na stanowiskach kierowniczych więcej, niż co trzecia sięgała po kompetencje cyfrowe, by wspinać się po szczeblach kariery. Również co trzecia skończyła studia inżynierskie.

Panie na szybkiej ścieżce awansu


Według raportu, tylko co piąta uczestniczka badania wykorzystała w swojej karierze zawodowej wszystkie trzy wskazane ścieżki. Panie znajdujące się w tej grupie awansowały na stanowiska menedżerskie średnio po pięciu latach kariery. To osoby, które zarządzają swoją pracą w sposób świadomy, chętnie korzystają z pomocy innych i narzędzi ułatwiających awanse. Co równie ciekawe, wśród kobiet na szybkiej ścieżce kariery aż 82% jest matkami, a 4 na 5 korzysta z elastycznych godzin pracy.
- To dowód na to, że kariery mogą skutecznie rozwijać także matki, a życie osobiste nie zawsze idzie na kurs kolizyjny z życiem zawodowym. Szklane sufity dla kobiet są zbudowane nie tylko z obiektywnych okoliczności, ale też naszych własnych decyzji i obaw. Jednym z ważnych wniosków badania jest teza, że jeśli wyeliminujemy przeszkody powstałe w wyniku zbyt małej pewności siebie czy podejmowania zachowawczych wyborów, będzie nam o wiele łatwiej sięgać po zawodowe szczyty. Tę walkę zawsze powinni wspierać pracodawcy, władze i uczelnie. Równość płci to kluczowy element otwartego miejsca pracy, a płace to ważny miernik tego, czy umiemy razem siebie wspierać w rozwoju - podsumowuje Edyta Gałaszewska-Bogusz.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: