eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elektorat PiS cieszy się z życia

Elektorat PiS cieszy się z życia

2017-06-10 00:55

Elektorat PiS cieszy się z życia

Elektorat PiS cieszy się z życia © AlexanderNovikov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Przed nami wyniki kolejnej już sondy przeprowadzonej przez serwis ciekaweliczby.pl. Tym razem respondenci zostali zapytani o zadowolenie z życia i czynniki, które negatywnie się na nie przekładają. Ankietowanych podzielono ze względu na sympatie polityczne, co dowiodło między innymi, że najbardziej zadowolony jest dziś elektorat PiS (75%), a najmniej - sympatycy Kukiz’15 (49%).

Przeczytaj także: Czy Ucho Prezesa ociepla wizerunek PiS?

Okazuje się, wbrew temu, co zwykło się mówić o dominującym wśród Polaków pesymizmie, że aż 62% z nas deklaruje zadowolenie ze swojego życia. Tym, co w największym stopniu potrafi nam zepsuć humor, jest sytuacja finansowa. Tej odpowiedzi udzieliło aż 55% ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się stan zdrowia (34%), a na kolejnych sytuacja polityczna (32%) i gospodarcza (31%). Polakom doskwiera także poczucie braku wpływu na realia (30%) i brak skrystalizowanych widoków na przyszłość (30%).
„Fakt, że to właśnie elektorat PiS jest obecnie najbardziej zadowolony z życia, nie powinien być dla nikogo zbyt dużym zaskoczeniem. W końcu są to ludzie, których partia odniosła zwycięstwo w wyborach i uzyskała mandat do samodzielnego sprawowania władzy, w efekcie czego jej najważniejsze postulaty są realizowane, a prezentowany w nich światopogląd nadaje kształt toczącej się debacie polityczno-społecznej. Na drugim biegunie plasują się sympatycy PO i Nowoczesnej, gdzie frustracja aktualną sytuacją polityczną ewidentnie negatywnie wpływa na ich satysfakcję z życia, co sami przyznali w badaniu” – komentuje wyniki badania dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

fot. mat. prasowe

Na ile jesteś zadowolony lub niezadowolony ze swojego życia?

Najwięcej zadowolonych jest wśród sympatyków PiS (75%), a najmniej wśród Kukiz’15 (49%).

fot. mat. prasowe

Co najbardziej negatywnie wpływa na twoje zadowolenie z życia?

Największą bolączką Polaków jest sytuacja finansowa?


Elektorat PiS najbardziej dręczy sytuacja finansowa (53%) i stan zdrowia (39%), zaś zwolenników Kukiz’15 - sytuacja finansowa (66%) i poczucie braku wpływu na rzeczywistość (34%).

fot. mat. prasowe

Co najbardziej negatywnie wpływa na twoje zadowolenie z życia? (PiS)

Zwolennicy PiS, podobnie zresztą jak ogół badanych, najbardziej narzekają na sytuację ekonomiczną.


Sympatyków Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej najbardziej frustruje obecna sytuacja polityczna w kraju (odpowiednio 57% i 60%), podczas gdy wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15 znajduje się ona odpowiednio dopiero na 7. i 6. pozycji.

fot. mat. prasowe

Co najbardziej negatywnie wpływa na twoje zadowolenie z życia? (Kukiz’15)

Na finanse narzeka również 2/3 zwolenników Kukiz'15


Poczucie braku wpływu na rzeczywistość najbardziej doskwiera sympatykom Nowoczesnej (3-cia pozycja, 42%) i Kukiz’15 (2-ga pozycja, 34%).

fot. mat. prasowe

Co najbardziej negatywnie wpływa na twoje zadowolenie z życia? (PO)

Zwolennicy Platformy najbardziej narzekają na obecną sytuację polityczną.„Jak pokazało badanie, wiele osób chce mieć wpływ na rzeczywistość. Dobrze byłoby, aby liderzy polityczni oraz przełożeni w pracy to zrozumieli i pozwolili przekuć energię i pomysły ludzi w pozytywne działania” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
Kobiety są bardziej zadowolone z życia (68%) niż mężczyźni (57%). Większą satysfakcję z życia czerpią osoby w wyższym wykształceniem (72%) w stosunku do osób z wykształceniem podstawowym (62%), zawodowym (59%) czy średnim (61%).

fot. mat. prasowe

Co najbardziej negatywnie wpływa na twoje zadowolenie z życia? (Nowoczesna)

Elektorat Nowoczesnej jest sfrustrowany obecną sytuacją polityczną w kraju.


Nota metodologiczna
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 26 - 29 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1076). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Więcej na ten temat: partie polityczne, zadowolenie z życia, PiS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: