eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Raportowanie niefinansowe. O korzyściach ESG

Raportowanie niefinansowe. O korzyściach ESG

2017-05-12 11:12

Raportowanie niefinansowe. O korzyściach ESG

Raport © Saklakova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak ważne dla organizacji są kwestie pozafinansowe jak np. zmiany klimatyczne czy efektywność zarządów? Aż 92% prezesów przebadanych na potrzeby najnowszego badania EY przyznaje, że w dłuższej perspektywie czasowej będą one miały realny i mierzalny wpływ na działalność przedsiębiorstwa. Wyniki badania pokazują istotną zmianę trendów - do tej pory zagadnienia środowiskowe i społeczne z rzadka były traktowane jako ważny obszar działalności. Dziś aż 3/4 badanych przyznaje, że raportowanie niefinansowe to istotny element budowania wizerunku firmy. Na drugim miejscu znalazły się wymogi formalne.

Przeczytaj także: Ustawa o rachunkowości: wymagania a praktyka rynkowa

Raportowanie niefinansowe ewoluuje nie od dziś. Jego początki datują się na koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia z tą jednak różnicą, że publikowane wówczas raporty miały zaledwie kilka stronic. Dziś bywają obszerniejsze od rocznego sprawozdania.

W grudniu 2015 roku Laurence Fink, prezes Black Rock (amerykańskiej firmy zarządzającej aktywami o wartości 4,6 bln USD) zaapelował do spółek z indeksu S&P500, aby te z należytą powagą potraktowały ujawnianie danych odnośnie wpływu ich działalności na środowisko naturalne i społeczeństwo oraz ładu korporacyjnego (ESG - environmental, social and governance). Po co to zrobił? Jego zdaniem ESG to wymierne korzyści. Czy przyznać mu słuszność? Najwyraźniej tak, skoro z jego apelem zgodziło się 8 na 10 inwestorów przebadanych przez EY.
- Fink wzywał też do skoncentrowania się na długoterminowym budowaniu wartości (zamiast na krótkoterminowych wypłatach dywidend) i otwartości w prezentowaniu strategii biznesowych - mówi Rafał Hummel, szef Działu Climate Change and Sustainability Services, EY. - To pod jego wpływem rządy, regulatorzy i twórcy standardów raportowania dyskutują o zrównoważonym rozwoju i sposobach jego odzwierciedlania w raportach – dodaje.

Czy inwestorzy patrzą na ESG?


68% respondentów badania EY przyznaje, że ESG często lub czasami ogrywa znaczącą rolę w procesie podejmowania decyzji o inwestycji. W 2015 roku twierdziło tak 52%.

16% spośród tych, którzy nie biorą ESG pod uwagę, przyznaje, że nie jest przekonanych o wpływie ujawniania takich informacji na wyniki przedsiębiorstwa.

Inwestorzy chcą więcej


42% inwestorów, którzy nie biorą pod uwagę informacji o ESG narzeka, że niefinansowe informacje albo w ogóle nie są ujawniane, albo są niespójne i niesprawdzone. W 2015 roku sądziło tak tylko 32% badanych.

80% wszystkich respondentów uważa, że firmy niewystarczająco pokazują ryzyko związane z ESG, w tym przede wszystkim związane z aktywami, które są poza akceptowalnym poziomem dopuszczalnego ryzyka, wynikającymi ze zmieniających się regulacji, oczekiwań społecznych czy warunków środowiskowych. Takie aktywa to powód, dla którego aż 60% inwestorów zmniejszyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy swoje zaangażowanie lub zamierza dokładnie przyjrzeć się tym aktywom w przyszłości.
39% twierdzi, że nie zainwestuje w firmę, która ma słaby ład korporacyjny, a 58% nie wyklucza wycofania się z tego właśnie powodu. 32% nie wyobraża sobie udziału w przedsięwzięciu, które narusza prawa człowieka.
20% badanych wymienia kwestie związane z ograniczeniem możliwości weryfikowania informacji - dlatego inwestorzy najbardziej cenią sobie informacje ujawniane przez zarząd lub komitet audytu.

fot. mat. prasowe

Rola raportowania pozafinansowego

Rola raportowania pozafinansowego w procesie podejmowania decyzji o inwestycji systematycznie rośnie.


Szukanie motywacji


Inwestorzy zastanawiają się też, co może zmotywować firmy do dokładnego raportowania niefinansowego. Uważają, że głównymi powodami powinno być budowanie relacji z klientami oraz zgodność z regulacjami.
- Firmy, które przodują w raportowaniu ESG narzekają, że jest ich za mało, więc inwestorzy nie mogą zrobić dobrej analizy porównawczej - mówi Robert Sroka, Menedżer w Dziale Climate Change and Sustainability Services. - Ale, dodaje, ESG wpływa na cenę akcji, więc coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna raportować dane niefinansowe nie tylko raz w roku, ale nawet raz na kwartał.

Konferencja Klimatyczna w Paryżu (COP21)


27% badanych przez EY inwestorów uważa, że ustalenia COP21 zdecydowanie wpłyną na zwiększenie raportowania obejmującego działania firm na rzecz ograniczenia emisji CO2 i związanego z tym zarządzania ryzykiem. 58% sądzi, że COP21 tylko częściowo zintensyfikuje taką sprawozdawczość.
- Bez wątpienia wymogi regulacyjne wynikające z COP21 wywołają rewolucję w sektorze energetycznym - mówi Rafał Hummel. - Firmom energetycznym wydaje się, że mają 10-15 lat na dostosowanie się, ale technologia powoduje, że ten czas skraca się o połowę.

fot. mat. prasowe

Wady raportowania pozafinansowego

42% inwestorów narzeka, że niefinansowe informacje albo w ogóle nie są ujawniane, albo są niespójne i niesprawdzone.


O czym informować?


Na początku wprowadzenia ESG inwestorów interesowało przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo robotników w przemyśle ciężkim. Dzisiaj zwracają uwagę na zmieniające się oczekiwania społeczne, wpływ przełomowych technologii, zmiany demograficzne, niedobory wody i innych zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne, a także pokryzysowe wynagrodzenia zarządów.
- Nawet cyberbezpieczeństwo jest częścią ESG - mówi Grzegorz Idzikowski, Menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY, gdyż jest związane z ładem korporacyjnym oraz zarządzaniem i zapobieganiem wyciekowi danych. Dodatkowo inwestorzy są wyczuleni na ryzyko ujawnienia danych osobowych - dodaje.

Dla badanych przez EY inwestorów najważniejsza jest społeczna odpowiedzialność i to, w jaki sposób firmy podchodzą do swoich obowiązków regulacyjnych, etycznych i ekonomicznych. 35% uznało to za bardzo ważną kwestię, a 57% za ważną. Podobnie (31% i 60%) traktują podejście firm do żądań klientów dotyczących szerokiego dostępu do informacji.

fot. mat. prasowe

Co motywuje firmy, by ujawniać informacje w raportowaniu pozafinansowym

Głównymi powodami powinno być budowanie relacji z klientami oraz zgodność z regulacjami.


O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez Institutional Investor's (II) Research Lab, na zlecenie EY. 42% respondentów pochodziło z regionu Europy, Afryki, Indii oraz Bliskiego Wschodu. 27% z obu Ameryk, a 25% z regionu Azji i Pacyfiku. 38% zarządza aktywami o wartości od 1 do 5 mld USD. 17% ma aktywa o wartości do 10 mld USD, a 17% - 50 i więcej miliardów USD. Dominowali przedstawiciele banków oraz firm zarządzających aktywami. 13% to firmy rodzinne, a 9% to fundusze emerytalne.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: