eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Imigranci w Polsce. Tolerancja coraz mniejsza

Imigranci w Polsce. Tolerancja coraz mniejsza

2017-04-11 11:19

Imigranci w Polsce. Tolerancja coraz mniejsza

Imigrant © what4ever - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

O ile polscy pracodawcy z przychylnością odnoszą się do imigrantów, ponieważ wiedzą, że ta grupa pracowników może w skuteczny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów z deficytami kadrowymi, o tyle już w przypadku statystycznego Kowalskiego ta gościnność bywa nieco mniejsza. To, czy imigranci nam przeszkadzają czy też nie, uzależnione jest w znacznej mierze od ich pochodzenia. Na największą otwartość w naszym kraju mogą liczyć Ukraińcy. Na przeciwległym biegunie - co nie jest właściwie żadnym zaskoczeniem - plasują się Irakijczycy i Syryjczycy.

Przeczytaj także: Postawy Polaków wobec pracowników z Ukrainy

Celem badania zleconego firmie Maison&Partners przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) było poznanie opinii Polaków odnośnie coraz częściej pojawiających się w naszym kraju imigrantów. Autorzy projektu przyjrzeli się emocjom, jakie wzbudzają w nas imigranci oraz temu, jak postrzegani są przedstawiciele poszczególnych narodowości. Odpowiedzi udzielone przez respondentów porównano z deklaracjami składanymi przed rokiem.
Deficyt pracowników staje się w Polsce coraz większym problemem. Mowa tu szczególnie o tych zawodach, w których Polacy po prostu nie chcą pracować. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu dotychczasowego poziomu rozwoju i usług publicznych, powinniśmy do 2020 roku pozyskać aż milion rąk do pracy. Polacy dość przychylnie odnoszą się do tego, aby w naszym kraju pracowali Ukraińcy, Czesi, Słowacy, Litwini, ale także Wietnamczycy. Łatwo się asymilują, nie przysparzają problemów, sami dążą do nauczenia się języka i - co najważniejsze - są sumiennymi pracownikami. Uprzedzenia względem tych nacji są więc raczej bezpodstawne – skomentował Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

Zrealizowane badanie wyraźnie jednak dowodzi, że w ciągu ostatniego roku otwartość, z jaką witani są imigranci w Polsce, znacznie się zmniejszyła. I dotyczy to niemal wszystkich pojawiających się nad Wisłą nacji. W przypadku Ukraińców odsetek przychylnych im Polaków zmniejszył się z 33% do 26% w 2017, w przypadku Czechów z 24% do 19%, a Białorusinów z 14% do 9%. Cały czas jednak poparcie dla naszych wschodnich i południowych sąsiadów jest zdecydowanie większe niż poparcie dla imigrantów z krajów afrykańskich (7%) lub Bliskiego Wschodu (5%).

fot. mat. prasowe

Preferencje Polaków wobec narodowości imigrantów przyjmowanych przez Polskę

Przeprowadzone badanie pokazało, że największa otwartość Polaków wobec potencjalnych imigrantów dotyczy obywateli Ukrainy.


Polacy są również otwarci wobec idei przyznania Ukraińcom przebywającym w Polsce obywatelstwa. Połowa Polaków popiera takie rozwiązanie, szczególnie gdy w pytaniu nastąpi odwołanie do sytuacji, w jakiej znaleźli się Polacy w 1982 roku w USA. Również duże poparcie wzbudza rozwiązanie, w którym Polakom przebywającym aktualnie w Polsce przyznawane byłoby prawo pobytu, a po 15 latach obywatelstwo – obecnie 54% jest za takim rozwiązaniem. Poparcie to jednak nieco spadło w porównaniu z 2016 rokiem kiedy 61% Polaków było za takim rozwiązaniem.

fot. mat. prasowe

Opinia Polaków na temat przyjmowania imigrantów

Przeciwko przyjęciu imigrantów do Polski opowiadało się w 2016 roku ponad 65% Polaków, to w chwili obecnej taką opinię wyraża 59%.


Przeprowadzone badanie pokazuje wiele obaw Polaków wobec osób innych narodowości, a szczególnie wobec przyznania im prawa pobytu w naszym kraju. Widać jednak, że nie wszyscy potencjalni imigranci postrzegani są tak samo. Na większą akceptację wpływa bliskość geograficzna i kulturowa (sąsiedzi: Ukraińcy, Czesi, Słowacy), ale też kontakt z daną grupą (Wietnamczycy). Znaczenie kontaktu w budowaniu większej przychylności potwierdza również to, że osoby znające jakiegoś Ukraińca są do tego narodu dużo lepiej nastawione, niż ci, którzy nie mieli nigdy takich doświadczeń – uważa dr hab. Dominika Maison, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

fot. mat. prasowe

Opinia Polaków na temat przyznania Ukraińcom prawa stałego pobytu po 15 latach w Polsce

Poparcie dla przyznawania Ukraińcom możliwości otrzymania od razu prawa stałego pobytu a po po 15 latach przebywania w Polsce obywatelstwa osłabiło się na przestrzeni ostatniego roku.


Nie negujemy tego, że w zakresie polityki demograficznej należy działać wielotorowo. Efekty programu „500 plus”, który ma wpłynąć na poprawę w tym zakresie będą widoczne dopiero za kilkanaście lat, Polaków, którzy wyjechali na Zachód należy zachęcić do powrotu do kraju, zapewniając im godne zarobki i warunki życia, ale to nie będzie łatwe. Na rynku pracy wspomóc nas mogą nasi wschodni i południowi sąsiedzi, którzy rzetelnie wykonują swoje obowiązki i nie boją się pracy. Polskiego podatnika nie stać na przyjmowanie imigrantów na przykład z Afryki. W Szwajcarii 90 procent imigrantów z Afryki Północnej jest na zasiłkach, nie pracuje i utrzymuje ich podatnik szwajcarski. Polacy są zdecydowanie przeciwni wprowadzaniu takich praktyk w naszym kraju – powiedział Cezary Kaźmierczak.

fot. mat. prasowe

Stosunek emocjonalny Polaków do Ukraińców na tle innych narodów

Najbliżsi sąsiedzi Polski – Słowacy i Czesi – to narody, które u 41% Polaków wywołują pozytywne emocje. W czołówce pozytywnie postrzeganych narodowości znajdują się również Amerykanie (35%) i Francuzi (34%).


Ukraińcy wywołują w Polakach ambiwalentne odczucia – równie duża grupa ma do nich pozytywny stosunek (27%), co negatywny (25%). Zdecydowanie mniej pozytywny stosunek mają Polacy do osób z krajów Afrykańskich (15% deklaruje, że je lubi, a aż 50%, że nie lubi). W przypadku osób z Bliskiego Wschodu (Syryjczycy i Irakijczycy) jest jeszcze mniej Polaków wyrażających pozytywny stosunek do tych osób (7-8%).

fot. mat. prasowe

Postrzeganie Ukraińców przez Polaków na tle innych narodów

Spośród trzech grup wybranych do badania postrzegania (Ukraińcy, Wietnamczycy i Syryjczycy), narodem, który wywołuje w Polakach zdecydowanie najwięcej negatywnych skojarzeń są Syryjczycy.

Ukraińcy są postrzegani jako podobni do Polaków i zdecydowanie bardziej pozytywnie na wielu wymiarach od Syryjczyków (m.in. bardziej uprzejmi, życzliwi, uczciwi, zaradni, wykształceni). Widać również, że pozytywne postrzeganie Ukraińców wzrasta wraz z kontaktem z nimi: osoby, które osobiście znają jakiegoś Ukraińca są bardziej przychylne wobec tego narodu niż te, które znają ich tylko z widzenia lub słyszenia, a zdecydowanie bardziej od tych, które nie znają nikogo tej narodowości.

fot. mat. prasowe

Otwartość Polaków na Ukraińców na tle innych narodów

Co ciekawe, narodem względem którego jesteśmy stosunkowo otwarci są Wietnamczycy.


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono metodą CAWI na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej. Kwoty zostały dobrane wg. reprezentacji w populacji Polaków osób w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejsca zamieszkania: pierwsza fala, styczeń 2016, N=1268; druga fala, marzec 2017, N=1072. Pierwsza fala badania (2016) dotyczyła opinii na temat przyjmowania imigrantów przez Polskę. Te pytania zostały powtórzone w drugiej fali badania (2017). Druga fala badania została dodatkowo uzupełniona o pytania dotyczące postrzegania osób różnych narodowości – te dane pochodzą tylko z 2017 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: