eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwane zawody 2016

Najbardziej poszukiwane zawody 2016

2016-12-09 11:37

Najbardziej poszukiwane zawody 2016

45% pracodawców w Polsce ma problemy w pozyskaniu pracowników © nitsawan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

4 na 10 pracodawców przebadanych na potrzeby corocznego badania przedsiębiorców "Niedobór talentów" deklaruje, że pozyskanie pracowników stanowi palący wręcz problem. Najbardziej na brak wykwalifikowanych kandydatów do pracy narzekają respondenci z Japonii (86%). W Polsce sytuacja ma się o wiele lepiej (45%), jednak nie można pominąć milczeniem, że jest to najwyższy wynik, jaki udało się nam osiągnąć od sześciu lat, a zarazem rezultat przewyższający globalną średnią (40%).
Deficyt pracowników z roku na rok staje się coraz większym problemem, a dziś właściwie z pełną odpowiedzialnością możemy już mówić o długotrwałym kryzysie. Coroczny raport ManpowerGroup wskazuje, że na niedobór kadr narzeka już 45% polskich pracodawców. To najwyższy wynik od sześciu lat, wyższy zarówno od światowej średniej, jak i rezultatów osiągniętych w regionie EMEA (36%), czy też w krajach Ameryki Południowej i Północnej (42%)

Polscy pracodawcy nie mają więc zbyt dużych powodów do radości, ale nie oznacza to też, że wobec niedoboru talentów są zupełnie bezsilni. Kłopoty można zażegnać poprzez dopasowanie strategii rekrutacyjnej do strategii biznesowej firmy.
- Dotychczasowe metody rekrutacji i zarządzania pracownikami nie są już wystarczające. Najwyższy już zatem czas, aby sięgnąć po nowe sposoby. To z kolei oznacza nic innego niż ewolucję i wzrost znaczenia działów HR, których rola powinna być kluczowa w budowaniu strategii całej organizacji. Dostęp do potrzebnych kwalifikacji na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa zagwarantuje tylko dobrze dopasowana długofalowa polityka personalna. Pracodawcy powinni więc pozycjonować swoje firmy jako docelowe miejsce dla kandydatów. Dbać o ich rozwój oraz kulturę nauki w organizacji. Inwestycje w pracowników zaowocują utrzymaniem tempa rozwoju i elastyczności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu firmy, - komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Najbardziej poszukiwane zawody to już od lat mechanicy, elektrycy, spawacze, monterzy, operatorzy wózków widłowych, murarze, drukarze, stolarze czy tokarze, a więc wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Problemem dla pracodawców okazuje się również znalezienie kierowców, TOP3 zamykają inżynierowie, a tuż za nimi plasują się operatorzy linii produkcyjnych i maszyn.

Najbardziej poszukiwane zawody to jednak nie tylko te, w których największą rolę odrywają kompetencje. Pracodawcom chodzi bowiem również o pozyskiwanie pracowników wykazujących się chęcią do pracy i zaangażowaniem. Dobitnym na to dowodem jest wysokie, piąte miejsce, które zajęli niewykwalifikowani pracownicy fizyczni.

fot. nitsawan - Fotolia.com

45% pracodawców w Polsce ma problemy w pozyskaniu pracowników


O pracowników jest również ciężko na stanowiskach techników z różnych obszarów, a także personelu rozwijającego się ciągle sektora restauracje i hotele, zajmujących odpowiednio miejsca szóste i siódme. Otoczeni stereotypem najtrudniejszych do znalezienia, pracownicy działów IT znaleźli się dopiero na ósmej pozycji. Natomiast przedostatnie miejsce zajęli lekarze i personel medyczny. Dziesiątkę grup zawodowych obarczonych największym niedoborem talentów zamykają kierownicy działów handlowych. Utrzymanie się popytu na tych pracowników jest też potwierdzeniem tego, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, a o przewadze decydują nie tylko produkty, ale też potencjał sprzedażowy firm.

Przydatne linki:
Oferty pracy


W badaniu ManpowerGroup zapytano również menedżerów HR na całym świecie o strategie podejmowane w obliczu niedoboru talentów. Blisko połowa firm w Polsce (33%) i ponad jedna trzecia organizacji w ujęciu globalnym (53%) próbuje uporać się z problemem wdrażając nowe praktyki HR, takie jak dodatkowe szkolenia i możliwość rozwoju dla obecnych pracowników. Pracodawcy w naszym kraju chętniej podwyższają też stawki wynagrodzeń (23%) i sięgają po wsparcie u wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego (20%). Poszukują również nowych, sposobów rekrutacji (14%). Korzystają też z nowych metod docierania do kandydatów oraz rozszerzają kryteria rekrutacji, aby uwzględnić osoby, którym brakuje niektórych wymaganych umiejętności lub kwalifikacji, ale posiadają potencjał do ich zdobycia (11%).

fot. mat. prasowe

Narastanie zjawiska niedoboru talentów w Polsce

Skala zjawiska osiągnęła najwyższy od ostatnich 6 lat poziom, prześcigając również odsetek globalny, który wynosi 40%.


W ujęciu globalnym, problem niedoboru talentów okazał się być najbardziej odczuwany przez pracodawców w Japonii (86%), gdzie sytuację dodatkowo pogarsza starzenie się społeczeństwa a także niska stopa bezrobocia. Z tych powodów kraj ten od wielu lat utrzymuje się na szczycie zestawienia ManpowerGroup. Kolejne pozycje zajmują: Tajwan (73%), Rumunia (72%), Hongkong (68%), Turcja (66%), Bułgaria (62%), Argentyna, Grecja (59% dla obu), Węgry (57%) i Izrael (56%). Polska (45%) plasuje się na 18. pozycji spośród 43 badanych krajów.

fot. mat. prasowe

10 grup zawodowych objętych największym deficytem w Polsce

Problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych to problem na skalę światową.


W badaniu ManpowerGroup respondenci wskazywali również przyczyny niedoboru talentów. Ważne znaczenie, dla wszystkich ankietowanych, mają czynniki środowiskowe i organizacyjne. Aż co trzeci badany wskazał w tym obszarze na brak dostępnych kandydatów (36%). Istotnym wyzwaniem okazał się być też brak kompetencji twardych, czyli umiejętności technicznych (19%), a następnie brak doświadczenia (16%). Co ciekawe, na zbyt wysokie oczekiwania finansowe wskazało jedynie 13% badanych. 5%, jako powód problemów w pozyskaniu pracowników, podało też zbyt duże oczekiwania względem benefitów pozapłacowych.

fot. mat. prasowe

Działania zapobiegawcze, podejmowane przez Pracodawców w Polsce i na świecie

Aby zachęcić pracowników, pracodawcy w naszym kraju podwyższają stawki wynagrodzeń (23%)


W 11. edycji badania ManpowerGroup „Niedobór talentów” wzięło udział ponad 42 000 respondentów z 43 krajów, w tym reprezentatywna grupa 750 z Polski. Ankietowani to osoby odpowiedzialne za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach. Celem powadzonego przez ManpowerGroup corocznego badania przedsiębiorców „Niedobór talentów” jest określenie ich trudności w pozyskiwaniu pracowników a także sprawdzenie które zawody, i dlaczego, jest najtrudniej obsadzić.

fot. mat. prasowe

Przyczyny niedoboru talentów wskazywane przez Pracodawców w Polsce i na świecie

Ważne znaczenie, dla wszystkich ankietowanych, mają czynniki środowiskowe i organizacyjne.


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono w III kwartale 2016 r. na podstawie 42 341 wywiadów telefonicznych w 43 krajach, w tym 752 w Polsce, z osobami odpowiedzialnymi z politykę HR w małych, średnich i dużych firmach prywatnych i instytucjach państwowych. Margines błędu dla Polski to +/- 3,6%. Wyniki podstawowej części badania – dot. odczuwania niedoboru talentów oraz najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk – prezentowane są w podziale na poszczególne kraje. Natomiast odpowiedzi na dodatkowe pytania – przyczyny, konsekwencje i strategie wobec niedoboru talentów – w raporcie dla Polski ujęte są globalnie oraz dla Polski. Badanie prezentuje 10 zawodów, które pracodawcy wskazali jako najtrudniejsze do obsadzenia. Pozostałe stanowiska, które pojawiły się w wywiadach, nie były wymieniane na tyle często, by zakwalifikować je do listy 10 przedstawianych grup zawodowych.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: