eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 12/2006 (20-26.03.2006)

Tydzień 12/2006 (20-26.03.2006)

2006-03-26 18:38

Przeczytaj także: Tydzień 11/2006 (13-19.03.2006)

  • Amerykański deficyt na rachunku obrotów bieżących w IV kw. 2005 roku wyniósł ok.225 mld USD, a w całym 2005 roku osiągnął rekordową wysokość ok. 805 mlg USD. To 6,4% amerykańskiego PKB. Jest to kolejny rekordowy wynik w ostatnich dziesięciu latach.
  • Według opinii analityków w przyszłym tygodniu Fed po raz 15. z kolei podwyższy stopy procentowe o 0,25 punktu procen­towego do 4,75%. Spada kurs dolara (obecnie 1 euro=1,21 USD). Wzrost stóp, to niebezpieczeństwo wycofania kapitału za­granicznego z rynków wschodzących.
  • Wzrasta wymiana handlowa Rosji z Chinami. W 2005 roku wyniosła ponad 29 mld USD (wzrost o 37%), a do 2010 roku ma wzrosnąć do 60-80 mld USD.
  • Według opinii ekspertów ONZ w 2006 roku gospodarka krajów Ameryki Południowej wzrośnie o 4,3%
  • Francuski Alcatel ma dziś wartość ok. 21,9 mld USD. Wartość amerykańskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Lucenta wycenia się na ok. 12,6 mld USD. Toczą się rozmowy na temat połączenia obu firm. Jeśli do tego dojdzie, to rocz­na ich produkcja wyniesie ok. 25 mld USD.
  • Gazprom zobowiązał się do zbudowania dwóch gazociągów o zdolności przesyłowej 30-40 mld m sześc. gazu rocznie do Chin. Bez decyzji jest jeszcze propozycja chińska w sprawie budowy ropociągu z Syberii. Partnerem Gazpromu będzie chiński koncern China National Petroleum Corporation (CNPC). Pierwszy gazociąg (3 tys. km) będzie zbudowany do 2011 roku za 3-5 mld USD. Rosyjsko-chińska spółka CNPC i Rosnieftu zbuduje też w Chinach rafinerię wraz z siecią dystrybucyj­ną. Ropociąg jest planowany, lecz trwają negocjacje także z zainteresowaną dostawami ropy Japonią.
  • W 2005 r. Gazprom sprzedał za granicę 171 mld metrów sześciennych gazu (największym odbiorcą rosyjskiego gazu są Niem­cy-40 mld m sześciennych). Według ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) straty transportowe w rosyj­skich sieciach przesyłowych można zmniejszyć o 30 mld m sześciennych rocznie.
  • Amerykański koncern naftowy ConocoPhillips przeznaczy 2,5 - 3 mld USD by zwiększyć swoje udziały w rosyjskim Łukoilu z 17% do 20% .
  • W USA planuje się budowę 135 nowych elektrowni opalanych węglem i będzie to kosztowało ok. 100 mld USD. Planuje się też produkcję paliw silnikowych z węgla. Otrzymany w ten sposób syntetyczny olej napędowy ma większą wartość energe­tyczną niż tradycyjny i przy jego spalaniu powstaje mniejsza ilość szkodliwych związków.
  • Światowy lider na rynku komputerowym amerykański Dell w ciągu najbliższych trzech lat zwiekszy zatrudnienie w Indiach do 20 tys. osób (obecnie zatrudnia około 9 tys.
  • W 2005 roku w Chinach wyprodukowano ponad 80 mln komputerów. W tym roku produkcja wyniesie 98 mln sztuk, z czego 58 mln będzie przeznaczone na eksport.
  • Lenovo to trzeci światowy producent komputerów, który w połowie 2005 r. przejął produkcję komputerów osobistych od IBM. Lenovo, którego potencjał pozwala na produkcję 12 mln komputerów rocznie. Zatrudnia 19 tys. osób, ma przychody roczne na poziomie 13 mld USD. Firma działa też w Polsce (ma tu biuro handlowe).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KOLEJNY ETAP ROZWOJU CHIŃSKO-ROSYJSKIEJ WSPÓŁPRACY.

Wygląda na to, że wieloletnie, chłodne stosunki między Rosją i Chinami należą już do przeszłości. Tworzący się w świecie nowy układ sił oparty na sile gospodarczej musiał do­prowadzić do zbliżenia obu azjatyckich kolosów. Co prawda wymiana gospodarcza w 2005 roku wyniosła ponad tylko 29 mld USD (chociaż był to wzrost o 37%), to jednak do 2010 roku ma ona wzrosnąć do poziomu 60-80 mld USD.

Ostatnia wizyta rosyjskiego prezydenta w Pekinie zapowiada nowy okres we współpracy. Poprzedziły ją rozmowy handlowe i pierwsze, wieloletnie kontrakty handlowe (w tym także w sprzedaży znacznych ilości sprzętu wojskowego). Jednak ostatnia wizyta dotyczyła kluczowej obecnie sprawy gospodarczej, jakim są dostawy surowców energetycznych.

Chiny to od szeregu już lat najszybciej rozwijająca się gospodarka świata, natomiast Rosja ma największe złoża gazu i jest dru­gim w świecie producentem ropy. Chiny dotąd nie sprowadzały gazu z Rosji, a ropa jest dostarczana w cysternach drogą kolejo­wą. Chiny dynamicznie rozwijają się i szybko wzrasta ich zapotrzebowanie na gaz i ropę. Nic więc dziwnego, że te problemy były kluczowym tematem rozmów i podjętych decyzji.

Precydenci W. Putin i Chin Hu Jintao uzgodnili, że w 2011 r. do Chin może popłynąć z Rosji nawet 80 mld m sześc. gazu. Jest tez decyzja, że będą zbudowane dwa gazociągi z Syberii do Chin. Jeden będzie dostarczał gaz ze wschodniej, a drugiego z za­chodniej Syberii. Gazociąg z zachodniej Syberii, ze złóż Kowykta będzie miał długość ok. 3 tys. km, będzie prowadzony przez góry Ałtaj i ma kosztować od 3 - 5 mld USD. Drugi gazociąg będzie transportował gaz ze złóż na Kamczatce.

Nie mniej ważnym problemem energetycznym dyskutowanym w Pekinie przez obie delegacje były dostawy rosyjskiej ropy. Obecnie ropa z Rosji jest dostarczana ropa cysternami, drogą kolejową. W ubiegłym roku dostawy te wyniosły ok. 13 mln ton. Kontrakt ten kilka lat temu podpisał upadający dziś koncern naftowy Jukos. Teraz złoża te są eksploatowane przez Rosnieft. Chiński monopolista CNPC liczy na budowę ropociągu we współpracy z zarządzającym rosyjskimi rurociągami naftowymi Trans­nieftem i Rosnieftem. Poprzednio Rosja rozważała budowę ropociągu do wybrzeża Pacyfiku z myślą o dostawach do Japonii, Korei i USA. Teraz do tego projektu doszły dostawy do Chin.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: