eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Pobrałeś Minecraft z Google Play? Spodziewaj się problemów

Pobrałeś Minecraft z Google Play? Spodziewaj się problemów

2017-03-27 13:07

Pobrałeś Minecraft z Google Play? Spodziewaj się problemów

Aplikacje wyświetlające reklamy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Chociaż gra Minecraft powstała przed ładnymi kilku laty, jej popularność nie maleje. Jej fani powinni być jednak bardzo ostrożni. Eksperci z ESET poinformowali właśnie o wykryciu w zasobach sklepu Google Play aż 87 złośliwych aplikacji stworzonych specjalnie z myślą o miłośnikach wędrówek po Nether i End. Do czasu poinformowania Google Play o zagrożeniach zainfekowane oprogramowanie zostało pobrane niemal milion razy.

Przeczytaj także: Złośliwe aplikacje Google Play kuszą darmowymi butami

Odkryte przez ESET aplikacje można podzielić na dwie grupy. Pierwsza wyświetla niechciane reklamy i jest identyfikowana jako Android/TrojanDownloader.Agent.JL. Druga, przekierowująca użytkownika do storn wyłudzających dane to Android/FakeApp.FG.

Aplikacje wyświetlające reklamy


14 spośród złośliwych aplikacji podszywało się pod mody gry Minecraft, ale w rzeczywistości nie oferowało swoim ofiarom żadnych dodatków lecz niechciane reklamy. Jak dochodziło do zawirusowania? Uruchomiona aplikacja żądała przyznania jej uprawnień administratora, a gdy już do tego doszło wyświetlała ekran z przyciskiem „INSTALL MOD". Po jego naciśnięciu użytkownik był proszony o instalację i nadania dodatkowych uprawnień modułowi „Block Launcher Pro" i przyznanie mu kilku dodatkowych uprawnień. W tym czasie z sieci pobierała się dodatkowa zawartość, która samodzielnie mogła ściągać kolejne złośliwe oprogramowanie.

Minecraft wyłudza dane


Niechciane reklamy to jednak nie wszystko. Specjaliści ESET znaleźli w Google Play również 73 aplikacje, które przekierowały ofiary do stron internetowych. Po uruchomieniu, aplikacje te wyświetlały ekran z przyciskiem „pobierz”. Użytkownik, który kliknął w przycisk, nie otrzymywał modów do Minecraft, lecz był przekierowany na stronę WWW wyświetlającą: reklamy, ankiety wyłudzające numery telefonu, kody rabatowe, pornografię, fałszywe aktualizacje czy fałszywe ostrzeżenia o zainfekowaniu urządzenia wirusami. Zawartość stron wyświetlana była w różnych językach – w zależności od adresu IP ofiary.

fot. mat. prasowe

Aplikacje wyświetlające reklamy

ESET wykrył 14 aplikacji, które podszywały się pod mody do Minecrafta

fot. mat. prasowe

Aplikacje przekierowujące na strony ze złośliwą zawartością

Aż 73 aplikacje przekierowują na strony ze złośliwą zawartością


Jak się bronić przed złośliwością Minecraft?


Aby upewnić się, że urządzenie jest wolne od złośliwego oprogramowania, należy przeskanować urządzenie aplikacją antywirusową. Jeśli chcesz usunąć zagrożenia ręcznie, możesz to zrobić poprzez dezaktywację uprawnień administratora urządzenia zarówno dla aplikacji, jak i pobranego modułu znajdującego się w sekcji: Ustawienia-Ekran blokady i zabezpieczenia-Inne ustawienia zabezpieczeń-Administratorzy urządzenia. Następnie możesz odinstalować aplikacje, wybierając Ustawienia-Menedżer aplikacji.

fot. mat. prasowe

Strony, do których przekierowują złośliwe aplikacje

Zawartość stron wyświetlana była w różnych językach – w zależności od adresu IP ofiary.

fot. mat. prasowe

Strony, do których przekierowują złośliwe aplikacje i żądają podania danych

Aby upewnić się, że urządzenie jest wolne od złośliwego oprogramowania, należy przeskanować urządzenie aplikacją antywirusową


Aby zapobiec infekcji urządzenia przez fałszywe aplikacje, warto zachować szczególną ostrożność podczas pobierania aplikacji innych firm, oferujących dodatkowe funkcje do istniejących już aplikacji. Warto taże poświęcić chwilę na sprawdzenie opinii innych użytkowników o danej aplikacji – często ostrzegają oni o niebezpiecznej zawartości.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: