eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dobra atmosfera w pracy i inspirujące biuro. Tego chcą Polacy

Dobra atmosfera w pracy i inspirujące biuro. Tego chcą Polacy

2017-03-21 10:34

Dobra atmosfera w pracy i inspirujące biuro. Tego chcą Polacy

Biurko © blackday - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

O tym, że dobra atmosfera w pracy jest kwestią nie do przecenienia, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Składa się na nie nie tylko zgrana załoga, dobre relacje interpersonalne czy efektywne przywództwo, ale również przyjazne i przyjemne miejsce pracy. Przestrzeń biurowa w polskich firmach ciągle jednak pozostawia wiele do życzenia. Dowodem na to może być zlecone przez Brain Embassy badanie, z którego wynika m.in., że przeszło połowa polskich pracowników chciałaby zmienić przestrzeń, w której przychodzi mu pracować.

Przeczytaj także: Idealne biuro zwiększa wydajność pracy

Przed nami wyniki styczniowego badania Kantar TNS - instytutu badawczego powstałego w wyniku połączenia sił TNS OBOP i TNS Pentor. Celem projektu zleconego mu przez Brain Embassy było znalezienie odpowiedzi na pytanie o warunki pracy Polaków, ich życzenia w tym zakresie oraz gotowość do zmiany modelu pracy. Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych jednoznacznie wynika, że duża część z nich jest przekonana do reorganizacji przestrzeni biurowej i nie ma nic przeciw przestrzeni biurowej zaaranżowanej zgodnie z najświeższymi trendami.

Nowoczesny Model Pracy (NMP)


Wprawdzie 58% ankietowanych nadal cechuje klasyczne podejście do miejsca i sposobu pracy, to jednak reszta badanych zdecydowanie optuje za nowoczesnością. I to właśnie oni zostali zakwalifikowani przez Kantar TNS Polska jako grupa zwolenników Nowoczesnego Modelu Pracy.

Kim są? Z badania wynika, że są to przede wszystkim pracownicy, którzy mają elastyczny czas pracy i w dużej mierze sami decydują, gdzie wygodniej będzie im wykonywać zlecone przez pracodawcę badania. W tej grupie zatrudnionych granice pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym ulegają wyraźnemu zatarciu. Niejednokrotnie zdarza im się pracować w wolnym czasie i w weekendy, ale jednocześnie przyznają, że w pracy znajdują czas na załatwienie spraw natury osobistej, a nawet na relaks. Zwolennicy nowoczesnego modelu pracy częściej niż pracownicy o tradycyjnym podejściu pracują w zespole, poszukując kreatywnego rozwiązania problemu.

fot. mat. prasowe

Efektywny czas pracy

Prawie 60% badanych deklaruje, że efektywnie pracuje przez 4-6 godzin dziennie.


Co jest najważniejsze w pracy?


Przebadani przez Kantar TNS respondenci przyznają, że najbardziej liczy się dla nich atmosfera w pracy. Istotne okazują się również warunki pracy oraz wygodny dojazd do biura. Najmniej ważnymi aspektami okazują się: prestiż budynku, lokalizacja w pobliżu placówek szkolnych i dostęp do stołu pingpongowego czy konsoli gier. Jednak w obrębie dwóch wyszczególnionych grup pracowników (NMP i tradycyjnych) uwidoczniły się istotne różnice. Dla zwolenników NMP zdecydowanie ważniejsze niż dla pracowników tradycyjnych były takie aspekty środowiska pracy jak wyodrębnione w biurze miejsca relaksu, lokalizacja w pobliżu punktów gastronomicznych, dostęp do sprzętów typu stoły pingpongowe, konsole do gier czy możliwość kontaktu z innymi ludźmi.

fot. mat. prasowe

O której godzinie najchętniej zaczynalibyśmy pracę ?

Badani najchętniej rozpoczynaliby pracę o godz. 7 lub 8 rano.


Ponad połowa Polaków byłaby skłonna do zmiany miejsca pracy


Więcej niż co drugi Polak byłby skłonny zmienić biuro, w którym pracuje. Najliczniejszą grupą (64%) deklarującą chęć zmiany są osoby młode między 25 a 40 rokiem życia, natomiast najmniej skłonne do zmiany są osoby powyżej 50. r.ż. (36%). Zdecydowana większość, bo aż 77% osób chciałaby mieć swoje stałe uporządkowane biurko do pracy, laptop, lampkę oraz ergonomiczne krzesło. Im młodsi respondenci, tym częstsze wskazanie potrzeby wygodnego fotela z podnóżkiem. Aż 23% osób 25-30 lat wybrało tę odpowiedź w porównaniu do jedynie 11% osób w wieku 51 lat i więcej. Osoby pracujące najczęściej z domu częściej niż pozostali wskazały na wygodny fotel z podnóżkiem, natomiast pracownicy spędzający większość czasu w biurze częściej niż pozostali wybrali uporządkowane biurko.

fot. mat. prasowe

Kiedy czujesz się najbardziej efektywny/a w pracy?

Kobiety częściej niż mężczyźni wskazują na dobrze sprecyzowane zadanie do wykonania (68% do 61%).


„Biuro odpowiadające potrzebom NMP, musi być przestrzenią inspirującą, pobudzającą do działania, a jednocześnie miejscem, w którym mogą przenikać się różne branże i światy korporacji, freelancerów czy start-upów. Właśnie taki zamysł przyświecał firmie Adgar, która w ubiegłym roku postanowiła otworzyć Brain Embassy - pierwszą przestrzeń tego typu w naszej stolicy. Zaprojektowana w oparciu o najnowsze światowe trendy, sprzyja tworzeniu naturalnych społeczności, twórczej współpracy między ich członkami, rozwojowi innowacyjnych pomysłów oraz kreatywności i efektywności pracy” - powiedział Adam Lis, Head of Growth, Brain Embassy

fot. mat. prasowe

Skłonność do zmiany biura

Ponad połowa respondentów chciałaby zmienić swoje biuro.


Elastyczne formy pracy


Atmosfera w pracy jest ważna, ale tym na co pracownicy zwracają coraz większą uwagę, jest elastyczność. Na popularności zyskuje zwłaszcza praca z domu tzw. home office. Ponad jednej trzeciej badanych zdarza się pracować z domu, a 36% osób przyznaje się do tego, że w wolnym czasie często zajmuje się obowiązkami zawodowymi (aż 28% osób pracuje w weekendy).

fot. mat. prasowe

Które miejsce pracy najbardziej pasuje do Ciebie?

Zdecydowana większość badanych deklaruje, że najbardziej pasuje do nich uporządkowane biurko, na którym jest laptop, lampka, ergonomiczne krzesło itd.


Chcielibyśmy zaczynać pracę wcześnie rano


Dwóch na trzech badanych najchętniej rozpoczynałaby pracę o godz. 7.00 lub 8.00 rano (67%). Jednak osoby pracujące głównie w domu, chętniej niż pozostali, zaczynałyby pracę zdecydowanie później - o godz. 10.00. Więcej niż co drugi badany deklaruje, że efektywnie pracuje jedynie przez 4-6 h w ciągu dnia. Odsetek NMP deklarujących, że może efektywnie pracować dłużej niż 8 godzin dziennie jest 3 razy wyższy niż u tradycyjnych pracowników. Ponad 40% osób badanych twierdzi, że przy biurku pracuje 5-7 h w ciągu dnia. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni deklarują, że spędzają przy biurku powyżej 7 h. Mężczyźni natomiast częściej deklarują, że przy biurku spędzają 3-5 h dziennie.

Efektywność w pracy


Atmosfera w pracy bez wątpienia wpływa na efektywność. Ta ostatnia najczęściej jednak jest osiągana poprzez dobrze sprecyzowane zadania do wykonania (65%). Kolejnymi aspektami, dzięki którym Polacy są efektywni w pracy są: możliwość wyznaczania sobie samemu tempa pracy (61%) oraz praca w lubianym przez siebie zespole (50%). Blisko połowa badanych twierdzi, że najlepiej im się pracuje, kiedy nikt ich nie pogania i nie czują presji. Te same elementy okazały są najważniejsze, gdy badani musieli wskazać, jak lubią pracować.
„Raport wyraźnie pokazuje, że coraz więcej pracujących Polaków preferuje nowoczesny model pracy
w innowacyjnej przestrzeni biurowej, gdzie znajdują się różnorodne miejsca pracy, pobudzające kreatywność. Mają oni elastyczne godziny pracy i sami wybierają – w zależności od nastroju i zadania do wykonania – gdzie i jak długo będą danego dnia pracować. Zanikają też widoczne podziały między życiem zawodowym a prywatnym. Biorąc pod uwagę światowe trendy oraz fakt, że aż 42% Polaków reprezentuje ten model pracy, jestem przekonana, że grupa ta będzie się z roku na rok powiększać. Z pewnością wzrastać będzie również popyt na nowoczesne przestrzenie biurowe, będące odpowiedzią na zmieniające się potrzeby współczesnych pracowników” – powiedziała Katarzyna Bobowska-Caruso, twórczyni Brain Embassy, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Adgar Poland.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Brain Embassy przez firmę Kantar TNS Polska wśród osób w wieku 23-59 lat, N=1000.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: atmosfera w pracy, warunki pracy, biuro

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: