eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje w Polsce wciąż kuszą

Inwestycje w Polsce wciąż kuszą

2017-02-24 11:02

Inwestycje w Polsce wciąż kuszą

Biurowiec © Martin Lang - Fotolia.com

Inwestycje w Polsce ciągle w kręgu zainteresowań inwestorów zagranicznych. W minionym roku na polskim rynku ulokowano aż 5,2 mld euro, a więc prawie niemal połowę tego, co zainwestowano w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Taki wynik dowodzi również wzrostu aktywności inwestycyjnej w naszym kraju. Zdaniem Cushman & Wakefield, Polska oraz cały region pozostaną istotnym celem paneuropejskich strategii inwestycyjnych. Pomoże im w tym niepewność związana z nadchodzącymi wyborami w Europie oraz widmo Brexitu.

Przeczytaj także: Rynek inwestycyjny w Europie II kw. 2015

Jeśli porównać polski rynek inwestycyjny z brytyjskim czy niemieckim, to szybko okaże się, że do zostania europejską potęgą wiele nam jeszcze brakuje. Jednocześnie jednak absolutnie nie mamy powodów do wstydu - potencjalna wartość nieruchomości inwestycyjnych (300 mld euro) czyni nas ósmym pod względem wielkości rynkiem Europy i największym rynkiem regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W ostatnich dziesięciu latach nasz rynek na tle Europy wyróżniał się dość sporą płynnością. Nic więc dziwnego, że inwestycje w Polsce znalazły się w centrum zainteresowania kapitału z zagranicy. Jak podaje Cushman & Wakefield, tylko na przestrzeni ostatnich dwóch inwestorzy zagraniczni, w tym spoza Europy, odpowiadali za przeszło 80% inwestycji w naszym kraju. Liderami byli dotychczas inwestorzy z Ameryki Północnej, którzy jednak powoli ustępują miejsca graczom z RPA i Azji.
– Ze względu na duży popyt inwestycyjny presja zniżkowa na stopy kapitalizacji utrzyma się również w 2017 r., w którym zwroty z inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej mogą być wyższe od średniej europejskiej. Największym zainteresowaniem inwestorów nadal cieszą się nieruchomości biurowe i handlowe, a zwłaszcza centra handlowe. Obserwujemy wzrost popytu na nieruchomości logistyczne, który w najbliższym czasie utrzyma się na wysokim poziomie, ponieważ inwestorzy cenią sobie stabilność przychodów i gwarancję utrzymania wartości aktywów – mówi James Chapman, Partner CE, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

fot. Martin Lang - Fotolia.com

Biurowiec

Inwestycje w Polsce to w dużej mierze biura. Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie nie słabnie pomimo ponadprzeciętnej podaży.


Inwestycje w Polsce to w dużej mierze biura. Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie nie słabnie pomimo ponadprzeciętnej podaży. Rynki biurowe w największych miastach regionalnych również rozwijają się dynamicznie i pozyskują kolejnych najemców. Za rozwój w regionach odpowiada przede wszystkim branża usług biznesowych.

Rynek powierzchni handlowych w Polsce rozwija się stabilnie przy rosnącej sprzedaży detalicznej. Ponadto przewidujemy, że popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne, który osiągnął rekordowy poziom w ubiegłym roku, będą nadal kreować głównie firmy z branży logistycznej, motoryzacyjnej, produkcji lekkiej oraz sieci handlowe i sektor e-commerce. W 2017 r. polska gospodarka będzie rozwijać się szybciej niż strefa euro, co sprzyjać będzie aktywności na rynkach najmu całego kraju.
– W 2017 r. podaż aktywów w całej Europie może być niewystarczająca w stosunku do wolumenu kapitału przeznaczanego na inwestycje. Redefine i Rockcastle to dotychczas najwięksi gracze z Afryki zainteresowani nieruchomościami biurowymi i handlowymi w Polsce, którzy wykazywali największą aktywność inwestycyjną na początku 2016 r. Natomiast przykładem zaangażowania kapitału azjatyckiego był zakup od TPG parków logistycznych P3 przez fundusz GIC, w tym aktywów o wartości ponad 1 mld euro na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły w skład portfela paneuropejskiego. Decyzja podjęta przez GIC może zachęcić innych inwestorów azjatyckich, którzy działają aktywnie na największych rynkach europejskich, do wejścia na rynek Europy Środkowo-Wschodniej – zwłaszcza że kraje tej części kontynentu mogą zaoferować relatywnie atrakcyjne wyceny i zwroty z inwestycji w krótkiej perspektywie – mówi Nigel Almond, dyrektor działu badań rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

* Płynność mierzona wartością obrotów inwestycyjnych w stosunku do wartości aktywów posiadanych przez inwestorów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: