eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polski rynek inwestycyjny liderem CEE?

Polski rynek inwestycyjny liderem CEE?

2017-02-15 00:36

Polski rynek inwestycyjny liderem CEE?

Biurowiec © pixelleo - Fotolia.com

Jak zachowywał się w minionym roku rynek inwestycyjny w w Europie Środkowej i Wschodniej? Okazuje się, że nie było źle - wyniki transakcyjne były najlepsze od czasów kryzysu finansowego z 2009 roku. Liderem regionu CEE, z wolumenem inwestycji na poziomie 4,5 miliardów euro, pozostaje Polska. Przy czym warto podkreślić, że zeszłoroczna aktywność na rodzimym rynku inwestycyjnym została zdominowana przez kilka dużych transakcji. Wolumen transakcji pozostających w przygotowaniu pozwala założyć, że wyniki z tego roku będą zbliżone do tego, co udało się osiągnąć w 2015 i 2016 roku.
W ostatnim kwartale bieżącego roku na wartość transakcji inwestycyjnych zawieranych na terenie naszego kraju wpłynęło przede wszystkim 6 transakcji z warszawskiego rynku biurowego, które odpowiadały za 15% całej aktywności inwestycyjnej. Największą transakcją było jednak przejęcie udziałów w portfolio Echo Investment przez Redefine - czytamy w najnowszym raporcie CBRE “Poland Investment Market View 2016”.

Rynek inwestycyjny 2016 należał właściwie do dwóch sektorów: handlowego (1,9 miliarda euro i 43% udziału) oraz biurowego (1,8 miliarda euro i 40% udziału). Transakcje zawarte na rynku magazynowym opiewały na 0,8 miliarda euro. Za 97% inwestycji odpowiadał kapitał zagraniczny, głównie z RPA, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
„Wyniki, które osiągnął w minionym roku polski rynek inwestycyjny, pozwalają stwierdzić, że nasz kraj utrzymuje pozycję jednej z najbardziej pożądanych przez inwestorów lokalizacji i to pomimo niepewnej sytuacji politycznej oraz dużej liczby planowanych projektów na rynku biurowym oraz magazynowym. Silne podstawy gospodarcze pomogły Polsce podtrzymać dalszy rozwój, który znalazł swoje odzwierciedlenie w rekordowym popycie netto w obydwu sektorach skutkującym wynajęciem praktycznie całej dostępnej powierzchni. Wynik 4,5 miliardów euro to rekord od czasu wielkiego kryzysu finansowego, a zainteresowaniem inwestorów cieszą się wszystkie sektory z dominującymi biurowym oraz handlowym.” skomentował Sean Doyle, Head of Investment Properties, CBRE


Przemysław Felicki Investment Properties Director CBRE, dodaje:
„Spodziewamy się, iż dobra sytuacja na polskim rynku inwestycyjnym utrzyma się w 2017 roku i będzie głównie stymulowana poprzez konkurencyjność polskiego rynku w stosunku do rynków bardziej rozwiniętych; relatywnie wysokie stopy zwrotu oraz dostępność wysokiej jakości projektów inwestycyjnych. Oprócz kapitału zagranicznego zauważalny jest wzrost zainteresowania ze strony funduszy z regionu CEE, które planują wejść na polski rynek.”

Stopy kapitalizacji utrzymują tendencję zniżkową w praktycznie wszystkich sektorach. Dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie są obecnie szacowane na poziomie 5,3%, podczas gdy w miastach regionalnych są wyceniane na poziomie 6,25%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.