eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawski rynek powierzchni biurowych 2016

Warszawski rynek powierzchni biurowych 2016

2017-02-06 11:15

Warszawski rynek powierzchni biurowych 2016

Biurowiec © gorinov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Aktywność firm deweloperskich na terenie Warszawy nie maleje - miniony rok obrodził nowymi projektami biurowymi, wśród których wymienić można chociażby Q22 oraz Warsaw Spire. W efekcie stolica może się poszczycić już przeszło 5 mln metrów kwadratowych biur. Wszystko wskazuje również na to, że warszawski rynek powierzchni biurowych nie będzie zwalniał - w realizacji znajduje się przeszło 60 projektów, które zaowocują powstaniem kolejnych 850 000 mkw. przestrzeni przeznaczonej na biura.
Najświeższy raport autorstwa CBRE "Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy po IV kw. 2016 r." wyraźne potwierdza bardzo dobrą sytuację na stołecznym rynku powierzchni biurowych. Okazuje się, że cechuje go nie tylko wysoka aktywność ze strony deweloperów, ale również stabilny popyt. W minionym roku najemcy byli trochę bardziej powściągliwi niż w rekordowym 2015 roku, ale i tak wolumen wynajętej powierzchni zdołał przewyższyć 750 tys. mkw. Stołecznym rynkiem ciągle interesują się nowi gracze, ale prawdziwym wyzwaniem okazuje się, że zatrzymanie najemców w biurowcach starszej daty. Coraz częściej organizacje, które dobierają przestrzenie, rearanżują już istniejące lub wynajmują większe biura.

„Istnieją czynniki, których wpływu na rynek nieruchomości nie można jeszcze w sposób jednoznaczny ocenić. Chodzi tu przede wszystkim niepewność odczuwalną w krajach europejskich oraz nieznaną jeszcze w pełni, nową politykę Stanów Zjednoczonych. Rok 2017 będzie rokiem wyzwań i sprawdzianem dla elastyczności rynku, na pewno utrzyma się aktywność firm budowlanych, a warszawski rynek biurowy urośnie o kolejne 360 tys. mkw. Niewiadomą jest natomiast czy utrzyma się dotychczasowa aktywność najemców, choć wstępne szacunki wskazują, że tak.” komentuje Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director, Head of Advisory & Transaction Services, Office, CBRE

fot. mat. prasowe

Budynki oddane do użytkowania w 2016 roku

W minionym roku do użytkowania oddano kilka znaczących projektów biurowych.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia biurowa w Warszawie

W budowie znajduje się ponad 60 projektów, które dostarczą na rynek 850 000 mkw.


W ostatnich kwartałach miał miejsce stopniowy spadek wartości czynszów w Warszawie. Warszawski rynek powierzchni biurowych cechują obecnie czynsze umowne na poziomie 23,00 EUR/mkw./m-c. za najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe. Zdaniem CBRE, stawki te w najbliższym czasie nie powinny ulegać dużym zmianom.

fot. mat. prasowe

Podaż i absorpcja powierzchni biurowej oraz współczynnik pustostanów w Warszawie

Łączna podaż na koniec roku przekroczyła 5 milionów mkw.

fot. mat. prasowe

Lista 10 największych projektów w budowie w Warszawie

Obecnie w budowie znajduje się ponad 60 projektów biurowych.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.