eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Cushman & Wakefield ocenił warszawski rynek biurowy w 2016 r.

Cushman & Wakefield ocenił warszawski rynek biurowy w 2016 r.

2017-02-02 13:59

Cushman & Wakefield ocenił warszawski rynek biurowy w 2016 r.

Biurowce © fotorince - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Biura w Warszawie nie mogą narzekać na miniony rok. Z opracowanego przez Cushman & Wakefield raportu "Rynek biurowy w Warszawie – Lokalizacje centralne zyskują na popularności wśród najemców i deweloperów" wynika, że ubiegłoroczna podaż powierzchni biurowej była aż o 65% wyższa od średniorocznej wartości z lat 2011-2015. W tym ujęciu wyższe wartości odnotował także popyt. Najbardziej aktywnym najemcą okazały się usługi dla biznesu, a najwięcej nowych obiektów powstało w samym centrum i na jego obrzeżach.

Przeczytaj także: Biura w Warszawie: kolejne rekordy?

W minionym roku warszawski rynek biurowy urósł do przeszło 5 mln mkw. Do użytkowania oddano aż 21 inwestycji, które łącznie rozpościerały się na ponad 400 tys. mkw. Niemal 40% tej powierzchni przypadło na zaledwie trzy budynki: Q22, Warsaw Spire A i Gdański Business Center 2. Największa podaż stała się udziałem lokalizacji położonych w centrum miasta (ponad 200 tys. mkw.), ale nowe projekty powstały także w w strefie Południowy Zachód (ok. 90 tys. m kw.) oraz Północ (ok. 50 tys. mkw.). Cushman & Wakefield prognozuje, że w najbliższych dwóch latach podaż zdoła się utrzymać na podobnym poziomie, a jej duża część powstanie w strefach centralnych oraz ich obrzeżach.

Popyt brutto, jaki odnotował w ubiegłym roku warszawski rynek biurowy, przekroczył 750 tys. mkw., co wprawdzie jest nieco gorszym rezultatem od osiągniętego przed rokiem (-9%), ale ciągle znacznie przewyższającym średnioroczny poziom z lat 2011-2015. 7 na 10 transakcji najmu dotyczyło budynków zlokalizowanych w głównych dzielnicach biznesowych – w centrum oraz w strefach Południe Górne i Południowy Zachód. Za popyt w znacznej mierze odpowiadały firmy oferujące nowoczesne usługi dla biznesu.
– Jeżeli stabilny wzrost PKB oraz intensywny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu doczekają się kontynuacji, o popyt na warszawski rynek biurowy raczej nie ma się co martwić. Według raportu Cushman & Wakefield „Where in the World” opublikowanego w grudniu 2016 roku, Polska zajmuje wysoką 7. pozycję w globalnym rankingu lokalizacji BPO, a począwszy od 1995, sektor outsourcingu rośnie w tempie 20% rocznie. Firmy z tej branży to istotny najemca powierzchni biurowych w stolicy. Warszawski rynek ma cechy rynku dojrzałego, obserwujemy więc zwiększoną świadomość wszystkich najemców i potrzebę dopasowania lokalizacji oraz powierzchni biurowej do ich indywidualnych potrzeb – mówi Kamila Wykrota, Partner, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.

fot. mat. prasowe

Roczny poziom nowej podaży

Nowa podaż w centrum w 2016 roku osiągnęła rekordową wartość 200 000 mkw.

fot. mat. prasowe

Największe budynki biurowe zrealizowane w 2016 roku

Blisko 40% ubiegłorocznej podaży znajdowało się w trzech budynkach.


– Warszawa rozwija się dynamicznie, o czym świadczą dobre wskaźniki gospodarcze. Jej atutem jest dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym absolwentów szkół wyższych. Ponadto koszty prowadzenia działalności są niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Poprawia się zarówno infrastruktura transportowa i drogowa, jak i jakość życia. Warszawa przyciąga wiele nowych firm – mówi Richard Aboo, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

fot. mat. prasowe

Roczny poziom popytu brutto i absorpcji

Łączny wolumen transakcji najmu w 2016 roku wyniósł ok. 755 000 mkw., co stanowi spadek o 9% w porównaniu do wartości odnotowanej w 2015.


Na koniec 2016 roku średnia stopa pustostanów w Warszawie wyniosła 14,2%, (ponad 700 tys. mkw.), co stanowi wzrost o 2 p.p. w porównaniu z wartością z końca 2015 (12,3%). Wskaźnik pustostanów w strefach centralnych osiągnął 17,3% natomiast poza centrum – 12,9%, co oznacza wzrost odpowiednio o 4 p.p. i 1,1 p.p. Czynsze nominalne dla najlepszych biur w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie spadły nieznacznie w porównaniu do ubiegłego roku i wyniosły EUR 23,5-24/m kw./miesiąc, natomiast poza centrum pozostały na tym samym poziomie (EUR 13-16,5).

– Spodziewamy się, że w tym roku na rynek warszawski może trafić ok. 300 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Najemcy nadal będą w uprzywilejowanej sytuacji negocjacyjnej i mogą oczekiwać atrakcyjnych pakietów zachęt. Silna konkurencja wymusi presję na spadek czynszów efektywnych zwłaszcza w mniej popularnych lokalizacjach i gorszej jakości budynkach – mówi Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield, autor raportu.

fot. mat. prasowe

Największe transakcje najmu zawarte w Warszawie w 2016 roku

70% łącznego wolumenu transakcji najmu dotyczyło budynków zlokalizowanych w głównych dzielnicach biznesowych.

fot. mat. prasowe

Stopy pustostanów w podziale na strefy, koniec 2016

Poza lokalizacjami centralnymi, najwyższa stopa pustostanów została odnotowana w strefie Południe Górne.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: