eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski eksport i import z nadzieją patrzą na nowy rok

Polski eksport i import z nadzieją patrzą na nowy rok

2017-01-02 11:11

Polski eksport i import z nadzieją patrzą na nowy rok

Eksporterzy i importerzy widzą rok 2017 w jasnych barwach © ake1150 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polski eksport z optymizmem patrzy w rozpoczynający się rok. Z badania firmy AKCENTA wynika, że aż 30 proc. polskich eksporterów spodziewa się wzrostu poziomu zamówień. Podobnego zdania jest 28 proc. importerów. Zaledwie co dwudziesty badany deklaruje w tej kwestii daleko idący pesymizm.

Przeczytaj także: Polski eksport 4-5 proc. wzwyż

Wspomniane we wstępie badania zrealizowano na przełomie III i IV kwartału minionego roku wśród przedstawicieli handlujących z zagranicą firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Odpowiedzi udzielone przez ankietowanych świadczą o dużym optymizmie i pozytywnym nastawieniu wobec sytuacji, którą przyniosą najbliższe miesiące.
- Ogromna większość eksporterów i importerów spodziewa się, że nadchodzący rok będzie pod względem zamówień tak samo dobry lub nawet lepszy. Szczególnie cieszy to, że przedsiębiorców spodziewających się wzrostu liczby zamówień jest aż sześć razy więc niż pesymistów – wskazuje Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału AKCENTY, instytucji płatniczej rozliczającej i zabezpieczającej transakcje walutowe firm.

Takie wyniki mogą cieszyć, a radość jest tym większa, że w ostatnich miesiącach sporo mówiliśmy o tym, że polski eksport spowolnił. Najnowsze statystyki GUS wskazują, że w okresie styczeń-październik minionego roku polski wywóz liczony w rodzimej walucie wzrósł o 5,1 proc. r/r, jeżeli jednak policzyć go w EUR, to szybko okaże się, że zdołał podskoczyć zaledwie o 0,8 proc. r/r.
– Może nie są to wzrosty, do których przyzwyczaili nas polscy eksporterzy, ale nie zapominajmy, że dzięki ich pracy Polska nadal utrzymuje dodatni bilans handlowy. Jeżeli uda im się utrzymać nadwyżkę do końca roku, to po raz drugi z rzędu zakończymy rok w handlu zagranicznym na plusie – komentuje Radosław Jarema.

Import z niepokojem spogląda na kursy walut


Choć w badaniu AKCENTY import wykazywał się podobnym poziomem optymizmu co polski eksport, to jednak realizacja prognoz tego pierwszego jest istotnie zagrożona przez znaczące zmiany kursów walut w końcówce mijającego roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, mocno wzrosły kursy kluczowych dla handlu zagranicznego walut – dolara i euro. Słaby złoty oznacza dla importerów wyższą cenę za towary ściągane z zagranicy i niższe marże.
- Wielu importerów mogło nie przewidzieć aż tak dużego skoku wartości najważniejszych walut w końcówce 2016 r. Jednak mogli się na taką ewentualność przygotować, np. zabezpieczając kurs swojego kontraktu zagranicznego za pomocą darmowego forwardu. Choć narzędzia ograniczające ryzyko kursowe mogą być w takich wypadkach bardzo skuteczne i opłacalne, tylko 23 proc. importerów z sektora MŚP zadeklarowało w naszym badaniu stosowanie takiej ochrony. Tymczasem ostatni okres dobitnie pokazuje, jak bardzo niestabilne mogą być kursy walut i jak duże ryzyko wiąże się z prowadzeniem wymiany handlowej z zagranicą bez należytych zabezpieczeń – przekonuje ekspert AKCENTY.

fot. mat. prasowe

Prognozy handlujących z MŚP dot. poziomu zamówień w firmie

Zdecydowana większość respondentów oczekuje, że poziom zamówień utrzyma się na dotychczasowym poziomie.


Infomacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez 4P research mix na zlecenie instytucji płatniczej AKCENTA w na przełomie września i października 2016 r. oraz objęło grupę mikro, małych oraz średnich firm, dla których eksport lub import jest istotną częścią działalności. Dane zebrano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 200 przedsiębiorstw z sektora MŚP, zajmujących się importem (N=100) lub eksportem (N=100).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: polski eksport, import, handel międzynarodowy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: