eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka europejska 2006

Gospodarka europejska 2006

2006-03-15 00:31

Przeczytaj także: Polska gospodarka: co zmieni Euro 2012?


Istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego w krajach UE będą inwestycje. Najwyższym tempem wzrostu inwestycji charakteryzować się będzie polska gospodarka, ale także gospodarki holenderska, węgierska i estońska. Przesłanką do przyjęcia założenia o wzroście dynamiki inwestycji w UE są dobre wyniki osiągnięte przez przedsiębiorstwa tych krajów w 2005 r. oraz malejące koszty pozyskania kapitału. Konfederacje zrzeszone w UNICE wskazują, że w efekcie tych inwestycji gospodarki krajów UE osiągną wzrost możliwości produkcyjnych, a przede wszystkim zwiększą innowacyjność.

Natomiast niepewnym źródłem wzrostu gospodarek europejskich pozostaje konsumpcja indywidualna. Przyczyną tej niepewności jest ciągle wysoki poziom bezrobocia oraz niskie tempo wzrostu wydajności pracy, a w krajach "starej" Unii także nierozwiązane problemy związane z systemem emerytalnym i systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Co prawda stopa bezrobocia spada, ale spadek ten może nie być wystarczający dla wzrostu konsumpcji indywidualnej. Dlatego prognoza dla UE 25 przewiduje wzrost wydatków konsumpcyjnych w 2006 r. jedynie o 1,9%.

Wkład do PKB trzeciego czynnika - eksportu netto - będzie ujemny ze względu na przewidywane w końcu 2006 r. oraz w 2007 r. spowolnienie światowego handlu. Jedynie kraje UE10, w tym Polska, powinny w 2006 r. utrzymać wysoką dynamikę wzrostu eksportu, która pozwoli na dodatnią kontrybucję eksportu netto do PKB.

Problemem w krajach UE jest bezrobocie (8,5% w 2006 r.). Jednak prognozy przewidują stałą niewielką poprawę sytuacji na rynku pracy, generowaną tak przez sektor przemysłowy, jak i przez sektor usług. W efekcie stopa zatrudnienia powinna wzrosnąć w UE25 w 2006 r. o 1%. Bezrobocie pozostaje największym problemem w Polsce i na Słowacji.

Z powodu bezrobocia prognozowany nominalny wzrost wynagrodzeń w krajach UE25 wynosi 2,8%. Przyczyną relatywnie niskiej, w stosunku do inflacji, dynamiki wzrostu płac jest także presja konkurencyjna ze strony pozaeuropejskich gospodarek oraz niskie tempo wzrostu produktywności.

Przedstawione prognozy wzrostu gospodarczego krajów UE w 2006 i 2007 r. obarczone są pewnym ryzykiem. Wiąże się ono z kilkoma czynnikami, wśród których najważniejsze to trudny do przewidzenia poziom cen ropy naftowej na rynkach światowych, brak możliwości oceny wpływu na gospodarki "nowych" krajów Unii wykorzystywanych przez nie funduszy strukturalnych oraz wysoki poziom zadłużenia europejskich gospodarstw domowych. Z drugiej strony istnieje możliwość szybszego niż prognozowany wzrostu wydatków konsumpcyjnych, przede wszystkim w Niemczech, co poza bezpośrednim wpływem na wzrost gospodarczy będzie miało także pozytywny wpływ pośredni - poprzez tworzenie nowych miejsc pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: