eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca zawodowa kluczem do... Co mówi młode pokolenie?

Praca zawodowa kluczem do... Co mówi młode pokolenie?

2016-10-14 11:45

Praca zawodowa kluczem do... Co mówi młode pokolenie?

Młodzi pracownicy © ty - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak osiągnąć satysfakcję w życiu zawodowym? Niewątpliwie nie ma jednego gotowego przepisu na sukces w tej materii. Zdaniem młodego pokolenia zadowolenie z pracy to wypadkowa nauki, doświadczenia zawodowego oraz umiejętności społecznych. Nic zatem dziwnego, że młodzi nie stronią od podejmowania wyzwań zawodowych i naukowych (ponad połowa osób w wieku 15-30 lat pracuje, a 41 proc. ciągle się kształci). Dużym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia pozaszkolne, w tym sport. Co jeszcze wynika z "Badania Młodych" - projektu, który Kantar Millward Brown zrealizował na zlecenie Provident Polska?

Przeczytaj także: 11 symptomów, że czas na zmianę pracy

Najmłodsza grupa ankietowanych (15-19 lat) zasługuje na miano idealistów. 8 na 10 respondentów z tej grupy jest przekonanych, że furtką to wymarzonej pracy jest odpowiednie wykształcenie. Przekonanie to wraz z wiekiem traci jednak na sile - im człowiek starszy, tym widzi mniejszą korelację pomiędzy pobieraniem nauki a rozwojem kariery.

Starsza grupa respondentów do kwestii związanych z wykształceniem podchodzi z większym sceptycyzmem. W gronie osób pomiędzy 25 a 30 rokiem życia tylko połowa uważa, że jego brak oznacza gorsze perspektywy na dobrą pracę i zarobki. A zatem jeśli nie wykształcenie, to co? Wydaje się, że może to być rozwijanie zainteresowań, do którego młodzi przywiązują bardzo dużą wagę.

Z badania wynika, że 52 proc. respondentów w okresie nauki szkolnej uczęszczało na pozaszkolne zajęcia sportowe, 28 proc. na zajęcia artystyczne a 32 proc. było członkiem koła naukowego. Jedynie 16 proc. deklaruje, że nie zna żadnego języka obcego. 9 proc. młodych Polaków przynajmniej raz zaangażowało się jako woluntariusz w akcję charytatywną, a 7 proc. pracowało za granicą.
Przekaz, że nauka jest kluczem do sukcesu, był wyraźny i wiarygodny w XX wieku. Zdobywanie wiedzy i kwalifikacji dawało możliwości znalezienia dobrego zatrudnienia, bo na rynku pracy występował głód kompetencji. Pod koniec XX i na początku XXI wieku coraz częściej okazywało się, że o sukcesie zawodowym i życiowym decyduje osobowość, odwaga, kreatywność, a nie wyłącznie akademicka wiedza – mówi Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.

Millenialsi i ich oczekiwania finansowe


Najmłodsi uczestnicy badania (15-19 lat) uważają, że dobra płaca to 2596 zł netto, młodzi w wieku 20-24 lata przyznają, że usatysfakcjonują ich zarobki na poziomie 2703 zł netto. Różnica w oczekiwaniach finansowych między najstarszą a najmłodszą grupą badanych wynosi 273 zł. Dla porównania, średnie wynagrodzenie netto wg GUSu w 2015 roku to 2780,76 zł netto, a płaca minimalna od stycznia 2017 roku wyniesie 1459 zł netto.

fot. mat. prasowe

Podejście do wykształcenia oraz oczekiwania finansowe

Im starszy respondent tym większe jego oczekiwania finansowe.


Millenialsi nie mają zamiaru emigrować za granicę, tylko co piąty badany zakłada taką możliwość. Chęci do emigracji maleją wraz z wiekiem. Największy odsetek osób deklarujących wyjazd występuje w najmłodszej grupie wiekowej – tutaj prawie co czwarty badany deklaruje chęć emigracji zarobkowej w dalszej przyszłości.

fot. mat. prasowe

Badanie młodych - pozostałe wyniki

8 na 10 badanych uważa, że praca zawodowa to okazja do rozwoju.


Granica samodzielności


Z „Badania Młodych” wynika, że granicą samodzielności jest wiek 25 lat, czyli okres, w którym wiele osób kończy studia studia. Z raportu wynika jednak, że prawie co trzeci 29- latek nadal mieszka z rodzicami. Wśród najmłodszych można też zauważyć trend dążenia ku samodzielności - 8 proc. 19-latków deklaruje, że mieszka samodzielnie.

Coraz więcej młodych dysponuje własnym stałym budżetem – prawie 2/3 w najmłodszej (15-19) i ponad 3/4 w najstarszej (25-30 lat) kategorii wiekowej. Młodzi przykładają też wagę do oszczędności - 12 proc. 15-19 latków, 31 proc. 20-24 latków i prawie połowa 25-30 latków twierdzi, że posiada własne oszczędności.
Wiek 15-30 lat to okres wielu ważnych decyzji i zmian w sposobie funkcjonowania w społeczeństwie. 11 proc. badanych, młodszych niż 20 lat, posiada już własny samochód, 54 proc. młodych w wieku 20-24 ma już stałą pracę, a co trzecia osoba w wieku 25-30 lat ma już dziecko - mówi Przemysław Kasza, ekspert ds. Badań Rynkowych Provident Polska.

Etos pracy


Większość młodych ludzi (81 proc. respondentów) ceni pracę i uważa, że dzięki niej mogą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. „Badanie Młodych” Providenta pokazuje również, że millenialsi są szczęśliwi i spełnieni w różnych dziedzinach życia. 62 proc. z nich deklaruje ogólne zadowolenie z życia, a 67 proc. 20-24-latków oraz 76 proc. 25-30–latków odczuwa zadowolenie z sytuacji życiowej w sferze zawodowej. Tylko 31 proc. młodych uważa pracę za przykry obowiązek. Ponad połowa młodych twierdzi, że będzie pracować, nawet gdyby nie było takiej potrzeby. Czas pokaże, czy jest to obowiązujący trend, czy z wiekiem poziom satysfakcji zawodowej będzie się obniżał.

O „Badaniu Młodych” Providenta
Badanie pokazuje obraz młodych Polaków w wieku od 15 do 30 lat. – Kompleksowo przedstawia portret ludzi wkraczających w dorosłość. Możemy z niego odczytać postawy młodych ludzi wobec pracy, pieniędzy i wartości, którymi kierują się w życiu. Sprawdzają także, co wpływa na satysfakcję z ich życia, oraz czym się kierują przy wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej – wyjaśnia Kuba Antoszewski, rzecznik ośrodka Kantar Millward Brown. Badanie zrealizowane zostało techniką CAPI na ogólnopolskiej próbie n=759 przez Kantar Millward Brown na zlecenie Provident Polska w grudniu 2015 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: