eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 75 tys. zł za wyrostek robaczkowy, czyli pomoc lekarska na wakacjach

75 tys. zł za wyrostek robaczkowy, czyli pomoc lekarska na wakacjach

2016-09-19 10:54

75 tys. zł za wyrostek robaczkowy, czyli pomoc lekarska na wakacjach

Lekarz © lenetsnikolai - Fotolia.com

W tym sezonie na zagraniczne wakacje zdecydowało się nieco mniej turystów niż rok wcześniej, ale i tak rzesza Polaków odpoczywających za granicą sięgnęła 4,5 mln osób. Nie obyło się również bez przykrych zdarzeń. Z danych Mondial Assistance wynika, że najczęściej potrzebowaliśmy pomocy lekarskiej. Rachunek za laparoskopowe wycięcie wyrostka robaczkowego na terenie Chin wyniósł - bagatela - prawie 75 tys. złotych. To dość dobitny dowód na to, że zagraniczne wakacje bez odpowiedniej polisy to posunięcie nieco ryzykowne.

Przeczytaj także: Chorujesz przez upały we Włoszech? Sprawdź, czy zapłacisz za leczenie

- Odpowiednia polisa i usługi assistance to nie tylko dostęp do niezbędnej pomocy lekarskiej, ale także komfort finansowy. Warto bowiem pamiętać, że koszt wizyty u internisty to w państwie europejskim wydatek rzędu 100-200 EUR. Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia, to musimy się liczyć, że w pełni obciąży on naszą kieszeń - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Do czego przydaje się polisa


Statystyki pokazują, że grono osób, które tego lata potrzebowały pomocy assistance, okazało się o 14% wyższe niż przed rokiem. Podobnie jak ostatnio gros interwencji dotyczyło pomocy w zorganizowaniu wizyty lekarskiej (wzrost o 2%). Turyści dość często potrzebowali wsparcia dotyczącego zakupu leków – wzrost o 15 % w porównaniu do 2015 roku oraz skorzystania z wizyty u stomatologa – wzrost o 26 %.
- Najczęściej potrzebujemy pomocy w wyniku nagłego zachorowania. Średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych jednak w momencie pojawienia się konieczności hospitalizacji lub transportu medycznego koszt wzrasta nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie. Z corocznie zbieranych danych wynika, że podczas tegorocznych wakacji najdroższa pomoc udzielona została Polce przebywającej w Chinach. Laparoskopowe usunięcie wyrostka kosztowało prawie 75 tysięcy złotych – dodaje Piotr Ruszowski.

fot. lenetsnikolai - Fotolia.com

Lekarz

Podczas tegorocznych wakacji najdroższa pomoc udzielona została Polce przebywającej w Chinach. Laparoskopowe usunięcie wyrostka kosztowało prawie 75 tysięcy złotych.


Z danych Mondial Assistance wynika, że o 24% mniej niż w zeszłe wakacje osób potrzebowało transportu do/z placówki medycznej oraz transportu medycznego do Polski – spadek o 27%.

Gdzie potrzebowaliśmy pomocy


Najczęściej z pomocy assistance korzystaliśmy w Chorwacji, Niemczech, Bułgarii i Grecji. Porównując do zeszłorocznych wakacji, w tych krajach nastąpił wzrost o 6%, 14%, 13% oraz 3%. Nastąpił również duży wzrost interwencji w Hiszpanii, aż o 30%.
- Tegoroczne badanie „Plany wakacyjne Polaków” pokazało, że najwięcej osób planowało spędzić swój urlop w Hiszpanii (14%). Popularność Hiszpanii widoczna jest nie tylko na poziomie deklaracji klientów dotyczących kierunków wakacyjnych, duży wzrost interwencji wskazuje, że za deklaracjami i słowami poszły również czyny, co spowodowało 30% wzrost w liczbie zrealizowanych w tym kraju usług pomocowych - mówi Piotr Ruszowski.

W porównaniu do 2015 roku, aż o 70% spadła liczba interwencji na terenie Turcji. Wynika to z faktu, że Polacy, podobnie jak turyści w z innych państw odwrócili się od tego kraju, ze względu na sytuację wewnętrzną i w obawie przed zamieszkami, strajkami czy zamachami terrorystycznymi.

Najdroższa pomoc medyczna udzielona polskim turystom latem 2016 roku


  1. Chiny – 74 855,99 zł – zapalenie wyrostka (hospitalizacja, operacja - laparoskopia).
  2. Słowacja – 34 270,59 zł – problemy w czasie wspinaczki - zła pogoda, niewydolność nerek (transport śmigłowcem).
  3. Australia – 29 387,95 zł – nawrót choroby nowotworowej, wodobrzusze (karetka, hospitalizacja, transport zwłok do kraju).
  4. Indonezja – 17 134,25 zł – potknięcie na skałach koralowych - rozcięta stopa, złamanie śródstopia z przemieszczeniem 3 kości (hospitalizacja, operacja, transport do kraju).
  5. Berlin – 16 805, 90 zł - nagłe zachorowanie, angina (rezygnacja 4 osób z podróży na Kubę).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: