eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Brexit a gospodarka Wielkiej Brytanii

Brexit a gospodarka Wielkiej Brytanii

2016-07-12 10:25

Przeczytaj także: Brexit bill. Ile Wielka Brytania zapłaci za wyjście z UE


AKTUALNE RYZYKO W POLSKIM EKSPORCIE DO WLK. BRYTANII

Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka zauważa, iż obecnie nie ma powodu do gwałtownego rewidowania sprzedaży na Wyspy.
Teraz, kiedy wynik referendum unijnego jest już znany, dla naszych klientów, jak i działalności Euler Hermes w gruncie rzeczy nie oznacza to żadnych zmian. Za wcześnie jest bowiem, by mówić, na jakich warunkach miałoby przebiegać wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE, a przede wszystkim – na jakich warunkach przebiegałaby dalsza współpraca tego kraju z UE. Jak na razie nie zaobserwowaliśmy nerwowych reakcji ze strony polskich przedsiębiorców – m.in. nagłego wzrostu zamawianych raportów handlowych o brytyjskich odbiorcach. W ostatnich trzech latach gospodarka brytyjska miała dobre tempo wzrostu, lepsze od średniej w strefie euro, co pociągało za sobą wzrost obrotów handlowych także z Polską. Nie towarzyszyło temu zwiększone ryzyko, czego wyznacznikiem byłby wzrost ilości i wartości zgłaszanych nam przez naszych eksporterów szkód i spraw windykacyjnych na odbiorców z Wlk. Brytanii. Także liczba upadłości zmniejszała się rokrocznie od 2010 roku, nawet w tempie dwucyfrowym – w 2015 roku o 15%. W tym roku spodziewaliśmy się pewnego odwrócenia tego trendu, w tym pierwszego od 6 lat symbolicznego wzrostu upadłości w Zjednoczonym Królestwie o 1%. Nie jest to jednak pochodna omawianego Brexitu, ale raczej pewnego osłabienia koniunktury w Zjednoczonym Królestwie, efektem czego jest częstsze kierowanie do nas, zwłaszcza w II kwartale br., zleceń windykacyjnych od polskich eksporterów na Wyspy. Ich wartość była w omawianym okresie o ponad 1/3 wyższa niż przed rokiem. Wciąż jednak warunki wymiany handlowej z firmami brytyjskimi – średni termin, po jakim spłacają swoje zobowiązania jest atrakcyjny i akceptowalny, porównywalny np. w wielu aspektach z rynkiem niemieckim. Średni obieg należności w Wlk. Brytanii wynosi bowiem ok. 52 dni, podczas gdy w Niemczech 53 dni. W istotnych dla polskiego eksportu branżach czasami przeciętnie szybciej płacą odbiorcy brytyjscy – np. w motoryzacji, a czasami niemieccy – w sektorze spożywczym – powiedział Starus.

fot. mat. prasowe

Straty polskich producentów po wyjściu Wlk. Brytanii z UE

Potencjalne straty polskich producentów po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE według Euler Hermes wynoszą 700 mln Euro


Metodologia oceny ryzyka EULER HERMES


Ocena ogólnego ryzyka jest połączeniem ratingu średniookresowego (Country Grade) oraz krótkookresowego (Country Risk Level).

Rating Średniookresowy (Country Grade) mierzy nierówności ekonomiczne, jakość otoczenia biznesowego oraz prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka politycznego. Wykorzystywana jest sześciopoziomowa skala od AA do D, gdzie AA oznacza najniższy poziom ryzyka, a D najwyższy poziom ryzyka. Rating średniookresowy opiera się na trzech ocenach:
  • Rating Makroekonomiczny (ME) bazuje na analizie struktury gospodarki, polityki monetarnej i budżetowej, zadłużenia, bilansu zewnętrznego, stabilności systemu bankowego oraz zdolności do skutecznego reagowania na (pojawiające się) słabości;
  • Strukturalny Rating Środowiska Biznesowego (SBE) ocenia postrzeganie krajobrazu ustawodawczego i prawnego, kontrolę korupcji i względną łatwość prowadzenia biznesu, oraz
  • Rating Ryzyka Politycznego (P), który bazuje na analizie mechanizmów transferu oraz konsolidacji władzy, skuteczności działań politycznych, niezależności instytucji, spójności społecznej i stosunków międzynarodowych.

Rating Krótkoterminowy (Country Risk Level) identyfikuje zagrożenia występujące w krótszej perspektywie czasowej, koncentrując się na wynikach gospodarczych w następnych 6-12 miesiącach oraz wskaźnikach makroekonomicznych, które mogą sygnalizować nieuchronny kryzys finansowy będący konsekwencją zaburzenia przepływów finansowych. Wyrażany jest za pomocą czteropoziomowej skali od 1 do 4, gdzie 1 oznacza najniższy, a 4 najwyższy poziom ryzyka. Cztery poziomy ryzyka są też nazywane ryzykiem niskim, średnim, wrażliwym lub wysokim na Mapie ryzyka krajów Euler Hermes Rating Krótkookresowy jest wypadkową dwóch wskaźników:
  • Wskaźnik Przepływów Finansowych (FFI), miara krótkoterminowego ryzyka finansowania dla gospodarki, które może oddziaływać na zapłatę należności w rozliczeniach między spółkami;
  • Wskaźnik Ryzyka Cyklicznego (CRI), który mierzy krótkoterminowe zaburzenia popytu. Obejmuje też prognozy makroekonomiczne i dotyczące niewypłacalności przygotowane przez Euler Hermes.

Łącznie te pięć wymiarów ryzyka składa się na metodologię oceny ryzyka krajów stosowaną przez Euler Hermes do określania ryzyka braku uregulowania należności przez spółkę w danym kraju – co jest czynnikiem branym pod uwagę przez podmioty podczas podejmowania strategicznych decyzji.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: