eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja IV 2016

Inflacja IV 2016

2016-05-13 11:57

Inflacja IV 2016

Ceny żywności wzrosły © davizro photography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według wstępnych danych GUS, w czwartym miesiącu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,3% wyższe niż w marcu 2016 i o 1,1% niższe niż w kwietniu 2015. Więcej niż w poprzednim miesiącu trzeba było zapłacić za obuwie i odzież, co miało związek z wprowadzeniem na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej, żywność oraz pobyt w hotelu, z kolei mniej za mieszkanie i usługi związane z kulturą i rekreacją.

Przeczytaj także: Inflacja III 2016

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3% (w tym towarów – o 0,4%, przy spadku cen usług – o 0,1%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 2,7%), w zakresie transportu (o 1,5%) oraz wzrost cen żywności (o 0,4%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc., 0,12 p. proc. i 0,08 p. proc. Niższe ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 0,8%) oraz mieszkaniem (o 0,1%) obniżyły ten wskaźnik o 0,06 p. proc. i 0,04 p. proc.

Ceny żywności w kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem, podobnie jak w marcu br., wzrosły o 0,4%. Najbardziej podrożały warzywa (o 2,6%), cukier (o 1,5%) oraz mąka (o 1,3%). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za tłuszcze roślinne (o 0,8%) i owoce (o 0,2%). Droższe niż w marcu br. były także pieczywo, ryby i owoce morza oraz ryż (po 0,1%). Ceny tłuszczów zwierzęcych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W kwietniu br. niższe były natomiast ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,5%, w tym mleka – o 0,8%, jaj – o 0,7%, jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,4%, a serów i twarogów – o 0,3%). Mniej niż w marcu br. konsumenci płacili również za mięso (przeciętnie o 0,1%, w tym mięso drobiowe – o 0,8%, wołowe – o 0,1%, przy utrzymujących się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu cenach wędlin oraz wzroście cen mięsa wieprzowego – o 0,6% i cielęcego – o 0,2%) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,1%).

W kwietniu br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w marcu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 0,9%) oraz soki owocowe i warzywne (o 0,6%). Ceny herbaty pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Obniżyły się natomiast ceny kawy oraz wód mineralnych lub źródlanych (po 0,1%). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,4%, a za napoje alkoholowe o 0,1% więcej niż w poprzednim miesiącu.

Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,0% i 2,1% wyższym niż w marcu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się w kwietniu br. o 0,1%. Potaniało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,3%). Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne (po 0,2%), a także wywóz śmieci (o 0,1%). Nieznacznie podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii były niższe niż w marcu br. o 0,6%. Wprowadzenie nowych taryf za paliwa gazowe wpłynęło na spadek cen gazu (o 2,6%). Mniej niż przed miesiącem płacono także za opał (o 0,5%). Wzrosły natomiast ceny energii cieplnej (o 0,1%). W kwietniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0,4%. Więcej należało zapłacić za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,7%), środki czyszczące i konserwujące (o 0,5%), urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3%) oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%). Tańsze niż w marcu br. były natomiast artykuły włókiennicze (o 0,1%).

W kwietniu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2%). Podrożały urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,4%). Więcej należało zapłacić za usługi lekarskie (o 0,3%), stomatologiczne (o 0,2%), wyroby farmaceutyczne oraz usługi szpitalne i sanatoryjne (po 0,1%).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w marcu br. o 1,5%, głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,3%, w tym benzyny – o 3,8%, oleju napędowego – o 0,7%, przy spadku cen gazu ciekłego – o 2,6%). W kwietniu br. odnotowano również wzrost opłat za usługi transportowe (o 1,2%) i cen samochodów osobowych (o 0,8%).

Opłaty związane z łącznością obniżono w kwietniu br. o 0,6%. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 0,9%, a usługi telekomunikacyjne o 0,6%.

W kwietniu br. ceny w zakresie rekreacji i kultury obniżyły się przeciętnie o 0,8%. Nowe cenniki wprowadzane przez operatorów telewizji kablowych i satelitarnych wpłynęły na spadek cen usług związanych z kulturą (o 5,5%). Obniżono ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego (o 0,4%). Ceny artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Wzrosły natomiast ceny gazet i czasopism (o 1,5%). Konsumenci więcej niż w marcu br. płacili także za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 0,9%, w tym za granicą – o 1,2%, a w kraju – o 0,6%) oraz książki (o 0,5%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 i 2016 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3%


W kwietniu br. opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w marcu br.

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,3%. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 2,7%.

Spośród innych towarów i usług, w kwietniu br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia (o 0,5%), artykuły papierniczo-higieniczne i pozostałe (o 0,3%), a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne oraz opiekę społeczną (po 0,1%). Potaniały natomiast środki kosmetyczne i higieniczne (o 0,2%).

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 1,1% (w tym towarów – o 1,6%, przy wzroście cen usług – o 0,3%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 8,0%), mieszkaniem (o 0,9%) oraz niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,9%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,70 p. proc., i po 0,22 p. proc. Wzrosty cen żywności (o 0,7%) podniosły ten wskaźnik o 0,16 p. proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: