eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy nie wiedzą, że nie odwiedzi ich już syndyk masy upadłościowej

Firmy nie wiedzą, że nie odwiedzi ich już syndyk masy upadłościowej

2016-04-22 13:14

Firmy nie wiedzą, że nie odwiedzi ich już syndyk masy upadłościowej

Syndyk kojarzy się z masą upadłościową © onurakgul - Fotolia.com

Znakomitej większości polskich przedsiębiorców (93%) syndyk kojarzy się z masą upadłościową - wynika z ogólnopolskiego badania OBOAK. I byłby to właściwy kierunek, gdyby nie fakt, że od 1 stycznia br. zawód ten już nie istnieje. Mało kto jednak wie (7% respondentów), że ustąpił on miejsca doradcy restrukturyzacyjnemu. Czy ta zmiana to tylko PR-owy zabieg, czy też próba wdrożenia polityki przyjaznej firmom?

Przeczytaj także: Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. Czym jest restrukturyzacja zapobiegawcza?

W odpowiedzi na postawione we wstępie pytanie warto odnieść się do regulacji prawnych, na podstawie których pracowali dotychczas syndycy. Do końca minionego roku w naszym kraju obowiązywały przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, które nie dość, że dawały skromne nadzieje na poprawę kondycji firm borykających się z utratą płynności finansowej, to jeszcze nie gwarantowały wierzycielom możliwości odzyskania pieniędzy. Dobitnym świadectwem są tu statystyki, które pokazują, że niemal 85% procesów upadłościowych kończyło się likwidacją zadłużonego przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że syndyk wywoływał emocje porównywalne z komornikiem i kojarzony był głównie z utratą całego majątku firmowego, a w skrajnych przypadkach nawet dachu nad głową.

Doskonałym odzwierciedlenie tych statystyk są badania, które Ośrodek Badań Opinii Adama Kowalskiego (OBOAK) przeprowadził wśród przedstawicieli sektora MSP. Na pytanie: "jaka może być skuteczność syndyków w ratowaniu firm", aż 94 proc. firm odpowiedziało, że zaledwie 2-procentowa. Raport dowiódł również dość ograniczonej wiedzy, jaką przedsiębiorcy posiadają na temat zmian zachodzących w rodzimym ustawodawstwie. Aż 87 proc. z nich nie zdawało sobie sprawy z tego, że nie istnieje już zawód syndyka, a na jego miejsce został powołany doradca restrukturyzacyjny.

fot. onurakgul - Fotolia.com

Syndyk kojarzy się z masą upadłościową

Od 1 stycznia zawód ten ustąpił miejsca doradcy restrukturyzacyjnemu.


- Największą różnicą pomiędzy syndykiem a doradcą restrukturyzacyjnym, jest podstawowy zakres ich działalności - komentuje Maciej Pietrzak, Prezes PMR Restrukturyzacje S.A. - Syndyk był wyznaczany przez sąd w celu zaspokojeniu wierzytelności z majątku firmy, w stosunku do której została ogłoszona upadłość likwidacyjna. Jego zadaniem było prawidłowe i jak najszybsze przeprowadzenie postępowania upadłościowego firmy, spieniężenie jej majątku i spłacenie zobowiązań – wyjaśnia Maciej Pietrzak. - Podstawowym zadaniem doradcy jest natomiast sprawna analiza sytuacji danej firmy, w tym przede wszystkim ocena szans uchronienia przedsiębiorstwa przed likwidacją oraz skuteczne przeprowadzenie jej restrukturyzacji. To najlepsza droga do zaspokojenia wierzytelności w jak najwyższym stopniu, utrzymania miejsc pracy oraz zachowanie firmy na rynku – mówi Maciej Pietrzak.

Doradca restrukturyzacyjny kontroluje działalność operacyjną przedsiębiorcy w kryzysie, doradza w zarządzaniu, wspomaga proces negocjacji dla zawarcia układu z wierzycielami oraz czuwa nad procesem realizacji zatwierdzonego przez sąd układu.
- Przedsiębiorcy potrzebują czasu, aby oswoić się z koncepcją specjalistów od zarządzania firmą, którzy w bardzo trudnej sytuacji firmy wprowadzają spokój i przywracają jej normalne funkcjonowanie – mówi Małgorzata Anisimowicz, doradca restrukturyzacyjny, wice prezes PMR Restrukturyzacje S.A. – W swojej praktyce zawodowej jesteśmy zaskoczeni jak niewielu zarządzających firmami wie o nowych możliwościach i narzędziach jakie wprowadziła ustawa Prawo Restrukturyzacyjne. Przedsiębiorcy na każdym etapie sytuacji kryzysowej mogą skorzystać z ochrony sądu oraz wstrzymać prowadzone egzekucje komornicze, aby nie doprowadzić do braku możliwości prowadzenia działalności operacyjnej firmy – wskazuje Małgorzata Anisimowicz.

Trudno się również dziwić przedsiębiorcom, ponieważ mało kto analizuje ryzyko prowadzenia firmy pod kątem czarnych scenariuszy. Jeszcze mniej osób jest otwarta, aby przyznać się do problemów jakie przechodzi ich firma i szukać pomocy zawczasu. Niewypłacalność, brak płynności to wstydliwy temat, który wpływa nie tylko na wizerunek przedsiębiorcy, ale także powoduje utratę klientów i partnerów biznesowych.
Doradca restrukturyzacyjny ma zapobiec takiej sytuacji. Priorytetem jest przywrócenie normalnego działania firmy i rozwiązywanie problemów w trakcie jej funkcjonowania. To polityka nowej szansy, tak mocno postulowana przez wiele autorytetów prawa restrukturyzacyjnego, w tym również prezesa PMR-Restrukturyzacje Macieja Pietrzaka.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: