eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dlaczego Polacy tracą dane?

Dlaczego Polacy tracą dane?

2003-03-19 08:12


Powody utraty danych

Spośród wszystkich przypadków trafiających do firm data recovery w Polsce najwięcej, bo 81 procent zgłoszeń stanowią przypadki utraty danych spowodowane uszkodzeniami fizycznymi nośników. W zeszłym roku odsetek ten wynosił 58 procent. Zdaniem specjalistów tak duży wzrost przypadków uszkodzeń fizycznych nie jest spowodowany większą awaryjnością nośników, a raczej większą świadomością dostępności w Polsce usług DR - profesjonalnych i wielokrotnie tańszych niż na zachodzie Europy.

Drugą, po uszkodzeniach mechanicznych nośnika, najczęstszą przyczyną utraty zachowanych informacji jest błąd człowieka. Zaskakująco mały odsetek utraty danych spowodowany jest błędami aplikacji (4 procent). Ten odsetek maleje, w przeciwieństwie do przypadków utraty danych spowodowanych atakiem wirusów (7 procent).

Choć większość przypadków trafiających do specjalistów data recovery związana jest z dyskami twardymi nie są one jedynymi nośnikami danych, z których można odzyskać utracone informacje. Obecnie firmy posiadające laboratorium DR, są w stanie odzyskać dane z każdego rodzaju nośnika w tym używane w urządzeniach cyfrowych pamięci flash, płyty CD i DVD, czy taśmy do streamerów.

Średni czas odzyskania danych

W profesjonalnym laboratorium data recovery dane odzyskuje się średnio w ciągu 3,2 dnia. Najkrótszym, zanotowanym przypadkiem jest ten, w którym dane udało się odzyskać w ciągu dwóch godzin. Najdłuższa "operacja" trwała 16 dni, kiedy dane utracone zostały z komputera IBM AS/400 – jednego z najbardziej unikatowych pod względem rozwiązań technologicznych i należącym do najbardziej bezpiecznych komputerów na świecie.

Podział rynku data recovery w Polsce

Rynek data recovery w Polsce reprezentują niezmiennie dwie kategorie usługodawców. Pierwsza z nich to grupa firm specjalizujących się w odzyskiwaniu danych najczęściej w przypadku logicznych uszkodzeń nośników. Oprócz , dysponującej pierwszym w kraju profesjonalnym laboratorium do odzyskiwania utraconych danych komputerowych, odzyskiwaniem danych zajmują się m. in. firmy , , , , , ale z reguły nie jest to jedyne ich zajęcie.

Druga grupa to zdolni informatycy, często samoucy, odzyskujący dane nawet w średniej trudności przypadkach ich utraty.

Polska na tle świata

W polskim rynku odzyskiwania danych drzemią wielkie możliwości. MBM Ontrack notuje miesięcznie około 60 zgłoszeń, podczas gdy jego zagraniczny partner – Ontrack Data Recovery GmbH na rynku niemieckim - około 300. Tylko w roku 1999 na całym świecie do laboratoriów Ontrack Data International, Inc – lidera branży odzyskiwania danych na świecie, trafiło 14.800 zleceń, rok później było ich już 17.600. W roku 2001 ilość zgłoszonych przypadków utraty danych w Ontrack'u na całym świecie wyniosła 21.500. Przyrost przypadków zgłaszanych do specjalistów DR jest również zauważalny w Polsce. Co roku do firm zajmujących się odzyskiwaniem danych zgłaszanych jest średnio 100 procent więcej przypadków.

Wartość usług data recovery w jednej tylko firmie – Ontrack Data International, Inc we wszystkich jej oddziałach na całym świecie w 2000 roku wyniosła 36.6 mln USD. Rok później było to już 41.4 mln USD. Dla porównania przychody polskiego przedstawiciela Ontrack'a w analogicznym okresie wyniosły odpowiednio 120 tys. i 264 tys. USD. Przychód za rok 2002 wyniósł około 356,5 tys. USD co daje blisko 26-procentowy wzrost w stosunku do roku 2001 i ponad 33-procentowy w stosunku do roku 2000. Taki trend wzrostowy świadczy o bardzo intensywnym rozwoju rynku usług DR w Polsce.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: