eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2016 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2016 r.

2016-04-06 12:33

Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2016 r.

Rok 2015 był dla polskiego rynku fuzji i przejęć bardzo pracowity © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W minionym roku polski rynek fuzji i przejęć miał się dobrze, a ostatni kwartał okazał się wręcz rekordowy. Pierwsze miesiące bieżącego roku przyniosły osłabienie. Sytuację na rodzimym rynku M&A komentuje Marta Kotwis, Key Account Director z FORDATA.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w przemyśle chemicznym 2015

Rok 2015 okazał się dla polskiego rynku fuzji i przejęć bardzo pracowity, dzięki czemu nasz kraj pozytywnie wyróżnił się na mapie Europy Centralnej i Wschodniej. Po spektakularnych wzrostach w ostatním kwartale 2015, kiedy odnotowano rekordową liczbę, bo aż 77 zamkniętych transakcji, pierwszy kwartał 2016 roku przyniósł tylko 46 transakcji. Jest to także spadek o 8% w porównaniu do 1Q 2015 kiedy zanotowano 50 transakcji. Dla porównania, Dealogic szacuje, że globalny rynek M&A spadł o 25% r/r., a rynek EMEA o 19%.

Wciąż w zestawieniu transakcji dominują te z wartością poniżej 100 mln PLN (12 transakcji) , chociaż jest ich aż o 45% mniej niż w 4Q 2015. Wśród transakcji z ujawnioną ceną, zaledwie 3 przekroczyły wartość 100 mln EUR, co jest niskim wynikiem, w stosunku do wcześniejszych kwartałów. Największą popularnością wśród inwestorów cieszyły spółki z branży IT/Media/Telekomunikacja.

Największą kwotowo transakcją na polskiej scenie M&A w 1Q 2016 r. była niewątpliwie sprzedaż udziałów w Grupie Smyk przez Empik Media & Fashion na rzecz funduszu Bridgepoint. Wartość transakcji wyniosła 1,06 mld PLN. W regionie CEE największą transakcją był zakup szwajcarskiego koncernu Syngenta za 43 mld USD przez The China National Chemical Equipment Corporation (ChemChina).
Obserwujemy coraz większe zaangażowanie funduszy typu private equity oraz inwestorów strategicznych szczególnie na rynku nieruchomości komercyjnych. Z dostępnych nam danych wynika, że w 1Q 2016 r. jako strona kupująca dominują spółki z branży usługi finansowe (17% wszystkich transakcji), natomiast po stronie sprzedającej są to fundusze private equity i venture capital (35% transakcji).

fot. mat. prasowe

Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2016 r.

Wartość największej transakcji I kw. 2016 roku przekroczyła 1 mld złotych.


W 2015 roku zaobserwowaliśmy utrzymujący się trend wykorzystania systemu Virtual Data Room (VDR) podczas procesów transakcyjnych. Z naszych obserwacji wynika, że użycie systemu VDR stało się synonimem profesjonalnego podejścia do realizowanych projektów. Ten trend będzie się utrzymywał w 2016 r.

Marta Kotwis, Key Account Director

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: