eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2015 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2015 r.

2016-01-05 12:07

Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2015 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2015 r. © sitthiphong - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czwarty kwartał minionego roku okazał się dla polskiego rynku fuzji i przejęć rekordowym - przeprowadzono na nim aż 77 transakcji, co jest sporym wzrostem zarówno w odniesieniu do poprzednich trzech miesięcy, jak i analogicznego kwartału ubiegłego roku, w których to okresach odnotowano odpowiednio 66 oraz 56 fuzji i przejęć. Tak dobry wynik może być sporym zaskoczeniem, zważywszy związaną ze spadkami na GPW niepewność inwestorów. Wśród przejmowanych spółek dominowała branża usługowa (z wyjątkiem usług finansowych) oraz media, IT i telekomunikacja - czytamy w najnowszym opracowaniu M&A Index Poland.

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w 2015 r.

WYBRANE TRANSAKCJE W IV KW. 2015 R.


(13 października) ORLEN Upstream, spółka w 100% zależna od polskiego potentata przemysłu naftowego PKN ORLEN, prowadząca działania w zakresie poszukiwania i wydobywania węglowodorów, przejęła amerykańskie FX Energy, spółkę zaangażowaną w poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z głównymi aktywami w Polsce. FX Energy jest notowana na NASDAQ. Łączna wartość zakupu amerykańskiej spółki, po uwzględnieniu zadłużenia netto, wyniesie ok. 442 mln PLN (105 mln EUR). Przejęcie powiększy bazę zasobową koncernu o 8,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe).

(15 października) MEDICALgorithmics (MDG), polski dostawca rozwiązań systemowych oraz algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej, zawarł umowę warunkowego nabycia 75% udziałów w Medi-Lynx Cardiac Monitoring, amerykańskiej spółce świadczącej usługi diagnostyki medycznej na terenie USA za pomocą systemu PocketECG - zaawansowanej technologii monitorowania kardiologicznego, dostarczanej przez MDG. Umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym, że amerykańska spółka AMI Monitoring nie skorzysta oraz nie wykona przysługującego jej prawa pierwokupu nabycia udziałów w spółce Medi-Lynx wynikającego z umowy aliansu strategicznego.

(19 październik) Grupa Energetyczna Enea, producent, dystrybutor i sprzedawca energii elektrycznej w Polsce, otrzymał zgodę na przejęcie Lubelskiego Węgla Bogdanka, spółki wydobywającej węgiel kamienny. Po przejęciu będzie to jedno z największych przedsiębiorstw paliwowo-energetycznych w Polsce. Jest to niecodzienna transakcja, gdyż jedna spółka z WIG20 przejmuje inny podmiot wchodzący w skład tego indeksu. Warunkiem udzielenia zgody na akwizycję było przejęcie przez Enea Katowickiego Holdingu Węglowego od Skarbu Państwa. W drodze wezwania Enea przejęła ponad 66% udziałów (wobec wymaganych 64,57%) po 67,39 PLN za akcję.

fot. sitthiphong - Fotolia.com

Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2015 r.

Czwarty kwartał minionego roku okazał się dla polskiego rynku fuzji i przejęć rekordowym - przeprowadzono na nim aż 77 transakcji.


KOMENTARZ podsumowujący transakcje fuzji i przejęć w czwartym kwartale 2015 roku


Marta Kotwis, Key Account Director z FORDATA

Rekordowa ilość transakcji w Polsce, ale wciąż duże rozdrobnienie


Ostatni kwartał 2015 roku na rynku fuzji i przejęć w Polsce był równie intensywny, jak cały rok. W Q4 2015 odnotowano rekordową liczbę, bo aż 77 zamkniętych transakcji. Z kwartału na kwartał obserwujemy kolejne wzrosty – w sumie w stosunku do 1Q 2015 odnotowaliśmy w Q4 wzrost liczby transakcji na poziomie prawie 55% (50 transakcji w Q1, 55 w Q2, 66 w Q3).

W kontekście wartości transakcji, zgodnie z naszym przewidywaniem sprzed roku, wciąż obserwujemy duże rozdrobnienie – wśród transakcji z ujawnioną ceną cały czas dominują te o wartości poniżej 100 mln PLN, w 4Q 2015 odnotowano ich aż 22. Najwięcej przejmowanych spółek związanych było z branżą usługową.

Największą transakcją było przejęcie LW Bogdanka przez Grupę Energetyczną Enea za blisko 1,5 mld PLN, a na uwagę zasługuje także przejęcie poznańskiego Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar – części mienia spółki Fortis - przez spółkę RREEF Investment GmbH za kwotę 290 mln euro.

fot. mat. prasowe

Transakcje z udziałem polskich podmiotów wg aktywności przedsiębiorstw z danych sektorów

Co czwarty (23%) przejmowany podmiot był przedstawicielem usług.


W związku z możliwością uzyskania w Polsce wyższych stóp zwrotu niż w Europie Zachodniej, wciąż widoczne jest duże zaangażowanie funduszy, szczególnie po stronie kupujących (aż 25% wszystkich transakcji). Przewidujemy, że ten trend się utrzyma. Po stronie sprzedającego dominują osoby indywidualne, co potwierdza obserwowane w Polsce od początku roku zjawisko sukcesji.

Bezpieczeństwo transakcji kluczowe


Ostatni kwartał 2015 roku pokazuje, że polska branża transakcyjna wciąż się profesjonalizuje. Coraz więcej firm kładzie nacisk na bezpieczeństwo udostępnianych w toku transakcji informacji. Powszechniejsze staje się użycie systemu Virtual Data Room, który w branży transakcyjnej stał się najbardziej kompleksowym rozwiązaniem chroniącym poufne dane. Z dostępnych danych wynika, że w 4Q 2015 r. blisko 20% transakcji (15 spośród 77) zostało przeprowadzonych z wykorzystaniem VDR. Uważamy, że było ich zdecydowanie więcej, ale informacje te nie były jawne.

Na scenie globalnej rekordy wartości transakcji


Na scenie globalnej cały czas odnotowujemy rekordy jeśli chodzi o wartości transakcji. W czwartym kwartale miała miejsce największa transakcja tego roku, którą była fuzja firm farmaceutycznych Pfizer i Allergan warta 183,7 mld USD. Generalnie rok 2015 ocenia się globalnie jako rekordowy, z wynikiem na poziomie 3,49 bln USD (wzrost na poziomie prawie 25% w stosunku do roku 2014).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: