eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: niewiele jest lepszych decyzji niż first minute

Wakacje 2016: niewiele jest lepszych decyzji niż first minute

2016-03-14 11:29

Przeczytaj także: Wakacje 2016: czy konflikt Turcja-Grecja zagrozi turystyce

Słaby popyt na te ostatnie wywiera presję na spadki cen imprez i odwrotnie: duży popyt na kierunki nie budzące dzisiaj większych obaw u turystów wymusza na nich systematyczny wzrost cen wycieczek. Zmiany takie z dnia na dzień, a nawet tygodnia na tydzień nie są zbyt wyraźnie widoczne, a czasami dochodzi nawet do częściowych nawrotów cen, ale zestawienie ich na przestrzeni ostatnich 21 tygodni, czyli od początku właściwej sprzedaży first minute (ostatnia dekada października), daje już widoczny obraz sytuacji. Poniższa mapka pokazuje to w sposób dość przekonujący przy czym przypominamy, że kolor zielony oznacza spadki cen, a kolor czerwony wzrosty.

fot. mat. prasowe

Aktualne ceny na lato 2016 vs ceny z połowy października

Względem października liderem wzrostów jest Portugalia.


Kolejna mapka pokazuje te same zmiany cen na poszczególnych kierunkach, ale w ujęciu procentowym. Pozwala to zorientować się jak duże relatywnie (procentowo) oszczędności można było uzyskać dokonując zakupu w okresie wczesnego first minute wobec cen, które obowiązują obecnie. Jak widać wielkości procentowe są w przypadkach kierunków uważanych teraz za bezpieczne znacząco większe niż odsetki oferowane przez banki od lokowanych w nich środkach.

fot. mat. prasowe

Aktualne ceny na lato 2016 vs ceny z połowy października (%)

Spadki cen obejmują m.in. kierunki egipskie.


Można by natomiast powiedzieć, że wzrost cen wycieczek nie musi być wcale większy od wzrostu cen przeciętnych akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Pogląd taki może się wydawać w pełni uzasadniony, tym bardziej, że najlepsza w ubiegłym roku w Europie giełda węgierska (w tym na razie również) wzrosła o prawie 44 procent, a nasza może przecież rozpocząć naśladowanie osiągnięć bratanków.

Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Należy bowiem pamiętać, że na zakup wycieczki wnoszona jest jedynie zaliczka, która w bardzo częstych wypadkach wynosi jedynie 25 procent ceny, natomiast zyskujemy na niższej cenie całej imprezy. Powoduje to sytuację że odnosimy korzyści, które są lewarowane (zwielokrotniane) w stosunku cztery do jednego. Zatem „zysk” od wpłaconej kwoty nie wynosi, powiedzmy 7 do 9 procent, ale w granicach 30-35 procent. Przy całym zaufaniu do potencjału rozwojowego naszej gospodarki oraz całkiem możliwej poprawy giełdowej koniunktury przyznać należy, że wzrosty w tak dużej skali są raczej mało prawdopodobne.

Warto też przypomnieć, że nie wszyscy touroperatorzy jednakowo atrakcyjnie wyceniają wycieczki w first minute i co za tym idzie późniejsze oszczędności są procentowo jednakowo duże. Do takich organizatorów, u których na firstach zyskać można zdecydowanie najwięcej należy lider polskiego rynku turystyki wyjazdowej, czyli biuro podróży Itaka.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Warto jednak planując wakacje,

    Magda Kajzer / 2016-03-17 13:58:06

    wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Są takie miejsca - choć bardzo atrakcyjne cenowo - to jednak niebezpieczne. Lista miejsc, do których lepiej nie podróżować znajduje się na stronach MSZ. Więcej o tej tematyce w kontekście ostatnich zamachów w Turcji pisałam na moim blogu - http://bezpieczna-podroz.pl/podroze-a-terroryzm/, zapraszam do lektury. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: