eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 4/2006 (23-29.01.2006)

Tydzień 4/2006 (23-29.01.2006)

2006-01-29 15:18

Przeczytaj także: Tydzień 2/2006 (09-15.01.2006)

  • W opinii ekspertów ONZ tegoroczny wzrost światowej gospodarki będzie na poziomie 3%, czyli podobnie jak w 2005 roku. Wśród największych niebezpieczeństw widzą oni miedzy innymi wzrost deficytu handlowego USA.
  • Rozpoczęło się Światowe Forum Gospodarcze w szwajcarskim Davos.
  • Przygotowywany jest kolejny krok w ramach negocjacji w rundzie katarskiej WTO w sprawie liberalizacji światowego handlu. Brazylia przewodząca grupie krajów rozwijających się oczekuje od Unii kolejnych ustępstw, a w zamian jest gotowa przedstawić nowe propozycje w imieniu grupy krajów, których interesy reprezentuje.
  • Chiny w 2005 roku zmniejszyły import ropy o 5,3%, a jej zużycie o 0,5%.
  • Iran posiada po Rosji drugie co do wielkości złoża gazu w świecie i jest czwartym co do wielkości producentem ropy w świecie. Roczne zyski ze sprzedaży dają zyski rzędu 40 mld USD, z czego 40% zasila budżet państwa.
  • Microsoft posiada w Chinach swoje centrum badawczo-rozwojowe, w którym pracuje już 800 osób. Koncern zamierza in­westować w jego rozwój rocznie ok. 100 mln USD i zwiększyć zatrudnienie do 3 tysięcy osób.
  • Toyota w 2005 roku sprzedała w Chinach 185 tys. aut. To wzrost o 55% w stosunku do 2004 roku. Aż 70% pod­zespołów będzie teraz produkowanych w Chinach.
  • Gazprom zamierza wkrótce zwiększyć zamówienie w Uzbekistanie na dostawy gazu w tym roku z obecnych 5-6 mld m sześciennych gazu rocznie do 17-18 mld m sześciennych. Gazprom ma przejąć eksploatację trzech największych złóż uzbeckiego gazu i zain­westować w ich eksploatację 1,2 mld USD. Uzbekistan produkuje obecnie 54 mld m sześciennych gazu. W eksporcie jest jednak zależny od rurociągów także zależnych od Gazpromu.
  • Amerykańsko-niemiecki koncern samochodowy DaimlerChrysler to czwarty w świecie producent aut. Zamierza zredukować zatrudnienie o 20% w gronie pracowników administracyjnych i zmniejszyć własne koszty o 1,5 mld USD
  • Skonsolidowany zysk Microsoftu w 2005 roku wyniósł 3,8 mld USD, przy przychodach na poziomie ponad 33 mld USD.
  • W 2005 roku Airbus dostarczył chińskim liniom lotniczym 65 samolotów. W 2005 roku chińskie firmy zakontraktowały 219 samolotów Airbusa, a według nowego kontraktu Airbus do 2008 roku dostarczy jeszcze 50 samolotów typu A330.
  • Chińska sprzedaż detaliczna w 2005 roku wzrosła o 15%.
  • Niepokoje polityczne w Nigerii i wstrzymanie przez nią eksportu ropy nie wpłyną na zmniejszenie podaży ropy na światowe rynki. Zapewnienie takie dały kraje kartelu OPEC.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OUTSOURCING I OFFSHORING, CZYLI W JAKIM KIERUNKU ZMIERZA SWIATOWY BIZNES

Światowa gospodarka coraz bardziej korzysta z postępującej globalizacji. Strumienie kapitału, najnowsze technologie, towary i usługi są teraz przenoszone bez większych trudności ponad granicami politycznymi krajów i regionalnych struktur gospodarczych. Wzrasta dziś tempo przenoszenia działalności gospodarczej z USA i Europy do krajów, gdzie koszty produkcji są niższe. Poprzednia prognoza informowała, że zainteresowana jest tym co piąta firma, mająca swoją centralę w tych dwóch światowych centrach polityczno-gospodarczych świata. Jednak najnowsze prognozy mówią, że obecnie jest tym zainteresowana już co trzecia firma duża firma! Te informacje podała ostatnio firma Ventoro w raporcie ze swoich ba­dań pt. „Offshore 2005 Reaserch”. Największe zainteresowanie wykazują inwestorzy przenoszeniem swojej działalności do Indii i Chin, oraz krajów Azji Południowo Wschodniej, a także do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Prognozy firmowane przez ONZ, a dotyczące światowej gospodarki mówią, że wartość usług informatycznych świadczonych w formie offshoringu w 2007 roku wyniesie już 24 mld USD (w 2001 były one na poziomie ok. 1 mld USD).

W ramach tych przenosin skorzystała także Polska. Z flagowych inwestycji tego typu warto przypomnieć centra rozwojowe Intela, Samsunga, Siemensa i Motoroli. Ostatnio mówi się o przenosinach do Polski przez firmę Capgemini obsługi finan­sowo-księgowej jej kontraktu z Zurich Financial Services, co stworzy 400 nowych stanowisk pracy. Capgemini to jedna z głów­nych firm trudniących się outsourcingiem (oprócz doradztwa i technologii informatycznych), która przy 900 pracownikach osiąga przychody rzędu 6,3 mld USD.

Przenoszenie produkcji ma nieco dłuższą historię. Znane są liczne przykłady przenoszenia do tzw. tanich krajów produkcji gigantów światowej gospodarki do Chin. Ostatnie informacje z tego zakresu to przeniesienie części działalności Intela do Wietnamu (inwestycje rzędu 600 mln USD), oraz Microsoftu do Chin (po 100 mln rocznie przez 3-5 lat). Polska też uczestniczy w tych dużych inwestycjach elektroniczno-informatycznych. Pod Wrocławiem LG Philips za ok. 850 mln euro zbuduje fabrykę ekranów LCD. Jak zmieni się struktura gospodarcza świata w wyniku tych procesów?

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: