eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza I 2006

GUS: koniunktura gospodarcza I 2006

2006-01-24 00:01

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2005


Pozytywnie, choć nieco ostrożniej niż w ubiegłym miesiącu, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Odpowiednie przewidywania na najbliższe miesiące charakteryzują się niewielkim optymizmem.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż wskazywała prognoza z grudnia ub.r. wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych. Należy oczekiwać mniejszych redukcji zatrudnienia w budownictwie.

Spośród badanych jednostek 2,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,2% w grudniu i 1,8% w styczniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są nadal z konkurencją ze strony innych firm. Barierę tę w styczniu zgłasza 68% przedsiębiorstw wobec 72% w grudniu i 69% w styczniu ub. roku. Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (48% badanych przedsiębiorstw w styczniu 2006 r. wobec 47% przed miesiącem oraz 44% w styczniu ub. roku).

W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku zmniejszyło się istotnie znaczenie barier związanych głównie z niedostatecznym popytem (z 53% do 37%), natomiast wzrosło znaczenie barier związanych przede wszystkim z warunkami atmosferycznymi (z 24% do 45%) i niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 13% do 23%).

W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 13% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 70% jako wystarczające, a 17% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

3.Handel detaliczny

W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie, podobnie jak w grudniu (minus 10). Wśród badanych przedsiębiorstw 16% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26% - jej pogorszenie (w grudniu odpowiednio 15% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ograniczenia bieżącej sprzedaży są mniejsze niż w grudniu. Nadal niezadowalająca jest sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach formułowane przez przedsiębiorców prognozy sprzedaży wskazują na możliwość jej bardziej znaczącego spadku. W konsekwencji mogą się nieznacznie zwiększyć trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Nadmiar posiadanych zapasów towarów utrzymuje się na poziomie z ubiegłego miesiąca. Przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w większym stopniu niż prognozowano w grudniu. Dyrektorzy firm sygnalizują umiarkowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia pracowników, przy czym skala zwolnień może być zbliżona do przewidywań z grudnia.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Pozytywnie oceniają koniunkturę jedynie przedsiębiorcy z branży: meble, rtv, agd – wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie plus 7 (minus 10 w grudniu). Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury (minus 13) notuje się dla branży żywnościowej (minus 12 w grudniu) i branży samochodowej (minus 14 przed miesiącem). W branży: włókno, odzież, obuwie wskaźnik kształtuje się na poziomie minus 11 (minus 24 przed miesiącem).

W jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się szybszy niż w grudniu wzrost sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżącej sytuacji finansowej są znacznie mniej pesymistyczne niż w grudniu ubiegłego roku. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się spadku sprzedaży, co może wpłynąć na pogarszanie się sytuacji finansowej jednostek. W przedsiębiorstwach odnotowuje się niedobór zapasów towarów, większy niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach zamówienia na towary będą spadać, jednak znacznie wolniej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. W styczniu przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż w grudniu spadek cen towarów tej grupy. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego spadku cen. Można też spodziewać się redukcji zatrudnienia, choć znacznie mniejszych od przewidywanych przed miesiącem.

W styczniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują znacznie większe niż przed miesiącem ograniczenia sprzedaży. Nadal niezadowalająca jest sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy wskazują na możliwość dalszego spadku sprzedaży w najbliższych miesiącach, chociaż formułowane prognozy są mniej pesymistyczne niż w grudniu. W efekcie przedsiębiorcy z mniejszymi opóźnieniami będą mogli regulować swe zobowiązania finansowe. Poziom posiadanych zapasów towarów uznawany jest nadal za nadmierny. Przedsiębiorcy będą też ograniczać przyszłe zamówienia na pojazdy samochodowe, chociaż na mniejszą skalę od przewidywanej przed miesiącem. W styczniu ceny pojazdów samochodowych spadają w zbliżonym stopniu jak w grudniu. W najbliższych miesiącach możliwy jest nieznacznie szybszy spadek cen. Dyrektorzy sygnalizują możliwość redukcji zatrudnienia na poziomie przewidywań z poprzedniego miesiąca.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przestępstwa w Polsce 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: