eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza I 2006

GUS: koniunktura gospodarcza I 2006

2006-01-24 00:01

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2005


W styczniu sygnalizowane są mniejsze niż w grudniu ograniczenia sprzedaży żywności. W najbliższych miesiącach może nastąpić znaczący spadek sprzedaży. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa tej grupy przedsiębiorstw jest niezadowalająca, gorsza niż w grudniu. Utrzymuje się niewielki nadmiar bieżących zapasów towarów. Przyszłe zamówienia towarów u dostawców mogą być ograniczane w stopniu większym niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Bieżący wzrost cen żywności utrzymuje się na zbliżonym poziomie do ocen z grudnia. Również prognozy dotyczące wzrostu cen na najbliższe miesiące są zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu. Należy oczekiwać redukcji zatrudnienia podobnych do przewidywań sprzed miesiąca.

W jednostkach branży: włókno, odzież, obuwie notuje się wzrost bieżącej sprzedaży. Jednostki terminowo regulują zobowiązania finansowe. Przyszła sprzedaż może być ograniczana w większym stopniu niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. W konsekwencji w najbliższych miesiącach trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych mogą być nieznacznie większe aniżeli prognozowano w grudniu. Zmniejszają się nadmierne zapasy towarów posiadanych przez przedsiębiorstwa. Przyszłe zamówienia u dostawców będą ograniczane w znacznie mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem. W styczniu przedsiębiorcy notują wolniejszy niż w ubiegłym miesiącu spadek cen towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się spadek cen szybszy niż prognozowano w grudniu. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają niewielki wzrost zatrudnienia pracowników.

Spośród badanych jednostek handlowych 4,0% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 74% jednostek), koszty zatrudnienia (57% jednostek), niedostateczny popyt (51% jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (50% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4.Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają koniunkturę optymistycznie (wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi plus 48), podobnie jak przed miesiącem. Poprawę koniunktury sygnalizuje 52% badanych firm, a jej pogorszenie - 4% (w grudniu odpowiednio: 53% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Popyt na usługi z tej sekcji nadal rośnie, choć w tempie mniejszym niż przed miesiącem. Dalszy wzrost bieżącej sprzedaży usług powoduje, że oceny sytuacji finansowej są nadal korzystne. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt na ten typ usług będzie rósł szybciej niż prognozowano przed miesiącem. W konsekwencji dyrektorzy jednostek spodziewają się dalszego znacznego wzrostu sprzedaży usług. Sytuacja finansowa tych firm może być nadal bardzo korzystna, choć prognozy są ostrożniejsze niż w grudniu. W styczniu dyrektorzy jednostek sygnalizują nieznaczny wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. W tej grupie jednostek prognozowany jest w najbliższych miesiącach wzrost zatrudnienia.

Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w styczniu korzystnie, lepiej niż w ubiegłym miesiącu (plus 10 wobec plus 6 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie - 11% (w grudniu odpowiednio: 20% i 14%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Lepsze oceny koniunktury wynikają z bardziej optymistycznych prognoz popytu i sprzedaży oraz oczekiwanej poprawy sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane negatywnie, gorzej niż w grudniu. Gorsze są też oceny bieżącej sytuacji finansowej. Bieżące ceny usług obniżają się, natomiast na najbliższe miesiące przewiduje się niewielki wzrost cen. W następnych trzech miesiącach w tej grupie jednostek należy spodziewać się niewielkich redukcji zatrudnienia.

Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w styczniu koniunkturę pozytywnie, na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w poprzednim miesiącu (plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych firm, a jej pogorszenie - 13% (w grudniu odpowiednio: 18% i 14%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Niewielki wzrost popytu powoduje, że przedsiębiorcy sygnalizują tylko nieznaczny wzrost sprzedaży. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż w grudniu. Mimo prognozowanego na najbliższe miesiące wzrostu popytu i sprzedaży, nie należy oczekiwać poprawy przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Po spadku cen w styczniu, w następnych miesiącach należy oczekiwać niewielkiego wzrostu cen usług oferowanych przez tę grupę podmiotów. W najbliższych miesiącach w jednostkach z tej sekcji mogą nastąpić niewielkie redukcje zatrudnienia.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w styczniu koniunkturę negatywnie, gorzej niż miesiąc wcześniej (minus 7 wobec plus 1 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13% badanych firm, a jej pogorszenie - 20% (w grudniu odpowiednio: 15% i 14%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na pogorszenie koniunktury wpływają większe niż w końcu ubiegłego roku ograniczenia popytu i sprzedaży. Sytuacja finansowa jednostek, choć nadal oceniana pesymistycznie, jest mniej niezadowalająca niż w grudniu. Przyszły popyt i sprzedaż będą także ograniczane. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może ulec dalszemu pogorszeniu. W styczniu dyrektorzy jednostek sygnalizują mniejszy niż w grudniu wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. Skala planowanych zwolnień pracowników może ulec zwiększeniu.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przestępstwa w Polsce 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: