eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek gazu ziemnego 2015 i prognozy na 2016 rok

Rynek gazu ziemnego 2015 i prognozy na 2016 rok

2015-12-29 12:26

Przeczytaj także: Rynek gazu w Polsce - kierunki rozwoju


SPADEK CEN GAZU


Znacząca jest nie tylko liczba odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę gazu, ale także wzrost liczby podmiotów zajmujących się sprzedażą gazu. Na koniec III kwartału 2015 r. 165 podmioty posiadały koncesję na obrót paliwami gazowymi. Natomiast 58 przedsiębiorstw aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym.

Pojawienie się na polskim rynku gazu kilkudziesięciu nowych, niezależnych sprzedawców wymusiło działanie tych podmiotów na zasadach rynkowych, w których to cena, różnorodność produktowa, jak również jakość oferowanych usług decyduje o finalnym wyborze sprzedawcy. Konkurencja wśród sprzedawców gazu to jedna z przyczyn znaczącego spadku cen gazu ziemnego w Polsce. Istotny wpływ na spadek cen miała również zwiększona podaż gazu w Europie, brak odczuwalnej zimy w okresie ostatnich dwóch sezonów grzewczych (wszystko wskazuje na kolejną zimę bez śniegu) oraz trwały spadek cen ropy na światowych rynkach. W porównaniu do roku 2014 obniżki wynosiły od 20 do 30% w odniesieniu do cen na płynnych rynkach hurtowych.

Dalszy spadek cen możliwy jest wraz ze wzrostem konkurencji oraz liberalizacją rynku gazu. Duży wpływ na dalszą liberalizację rynku będzie miało zniesienie obowiązku zatwierdzania taryf gazowych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Obowiązek ten powinien zostać natychmiast zniesiony dla przedsiębiorców, niezależnie od wielkości oraz wraz z zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury przesyłowej, również dla gospodarstw domowych. Uwolnienie cen wymusi na sprzedawcach dalsze obniżanie marży oraz silniejsze konkurowanie jakością dostarczanych usług. Należy wskazać, iż w dniu 17 grudnia 2015 roku Prezes URE zatwierdził taryfy dla podmiotu dominującego na okres od 1 stycznia 2016 roku do 31 marca 2016 roku. Być może po tym okresie nastąpi tak długo wyczekiwane uwolnienie cen.

PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ


Z perspektywy polskiego rynku gazu ziemnego, rok 2016 będzie rokiem bardzo ciekawym i jeszcze bardziej dynamicznym.

Wydaje się wysoce prawdopodobne finalne zniesienie taryf w zakresie sprzedaży gazu ziemnego, przynajmniej dla odbiorców przemysłowych, zwłaszcza że Prezes URE zatwierdził taryfy dla podmiotu dominującego tylko na okres kolejnych 3 miesięcy, tj. od 1 stycznia do 31 marca 2016 roku, co może być sygnałem, w którym kierunku idzie regulator.

Biorąc pod uwagę znaczące strukturalne zmiany cen na rynkach hurtowych, jak również poziom rozwoju samego rynku gazu w Polsce, bardzo prawdopodobny będzie dynamiczny rozwój hurtowego rynku gazu w Polsce działającego w formule OTC (równolegle do działań giełdy gazu przy Towarowej Giełdzie Energii), który daje analogiczne możliwości handlu surowcem, jak również zakupu gazu ziemnego dla swoich klientów. Jednakże znacząco obniża koszty tychże transakcji, jako że rynek bilateralny ustalany jest pomiędzy jego uczestnikami.

W odniesieniu do konkurencji rynkowej, nie przewiduje się spektakularnego pojawienia się nowych graczy na rynku, a raczej intensyfikację prowadzonych już działań w zakresie pozyskiwania odbiorców końcowych poprzez podmioty aktywnie funkcjonujące na rynku gazu. Z obserwacji Hermes Energy Group S.A. wynika, że istnieje ok. 10 podmiotów, włączając Grupę PGNiG, które bardzo aktywnie walczą o klientów w Polsce.

W zakresie oferowanych produktów i usług wydaje się, że formuła stałej ceny niekoniecznie musi w dalszym ciągu stanowić o sukcesie danej oferty. Liczyć będą się coraz bardziej skomplikowane modele wyceny produktów gazowych (odnoszące ceny gazu do międzynarodowych rynków), możliwości faktycznego wpływu odbiorcy na cenę zużywanego gazu w okresie kontraktowym, jak również dalszą zmianę formuł rozliczeniowych w zawieranych kontraktach. Sprzedawcy gazu mający doświadczenie w handlu i sprzedaży na międzynarodowych rynkach będą mieli pełne ręce roboty.

KOMENTARZ HERMES ENERGY GROUP


Dzięki dynamicznej liberalizacji polskiego rynku gazu ziemnego, jak również umożliwieniu odbiorcom indywidulanym swobodnej zmiany sprzedawcy gazu, 2015 rok możemy określić jako rok nowych podmiotów na rynku. Obecnie koncesje na obrót paliwami gazowymi posiadają już 173 podmioty, gdy na koniec III kwartału 2015 r. było to 165 podmiotów, a aktywnie działało 58 przedsiębiorstw. Warto również podkreślić, że koncesję na obrót gazem ziemnym z zagranicą posiadają 62 podmioty, z czego 14 uzyskało koncesję w ostatnich 12 miesiącach.

Istnienie silnej konkurencji opartej na cenie, ofercie produktowej, jak również wysokiej jakości usług wymusiło na sprzedawcach gazu obniżenie cen dla odbiorców końcowych i aktywny z nimi dialog.

W tym czasie widoczne były także spadki cen gazu na rynkach hurtowych – nawet o 20-30% – co oczywiście związane było również z nadpodażą gazu na rynkach europejskich oraz znaczącymi spadkami cen ropy naftowej, z którą gaz ziemny jest w pewien sposób skorelowany. Dalsze spadki cen dla przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych możliwe będą wraz ze zniesieniem obowiązku zatwierdzania taryf gazowych przez Prezesa URE. Liberalizacja rynku w tym zakresie przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury przesyłowej jak również jej efektywnym wykorzystaniu wymusi na sprzedawcach gazu dalszą walkę o klienta oraz podnoszenie jakości świadczonych usług, a w konsekwencji oferowanie swoich produktów po bardziej atrakcyjnej cenie lub w preferowanej przez odbiorcę formule rozliczeń czy też systemie płatności
– mówi Piotr Kasprzak, członek zarządu Hermes Energy Group S.A., jednego z czołowych polskich sprzedawców gazu ziemnego.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • jaroszekkk / 2015-12-29 23:44:18

    patrzę optymistycznie w 2016 biorąc pod uwagę nasz terminal w świnoujściu - start działań to z tego co wiem czerwiec. Czytałem na lng,edu.pl, że zachodniopomorskie dostanie nawet 0.7 mld wpływu do budżetu z podatków itp z tej okazji, a Polska zyska generalnie 2,3 mld. Całkiem niezła kasa x) generalnie liczę też na zyski z tego, że bedziemy dostarczać gaz też do innych państw, typu Słowacja,, Litwa, Ukraina odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: