eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberataki: Polska w czołówce zagrożonych krajów europejskich

Cyberataki: Polska w czołówce zagrożonych krajów europejskich

2015-11-20 10:18

Cyberataki: Polska w czołówce zagrożonych krajów europejskich

Mapa świata © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Check Point Software Technologies w październiku bieżącego roku, Polska zamyka pierwszą piątkę państw europejskich w rankingu krajów najbardziej zagrożonych atakami hakerskimi. W skali świata sytuacja najgorzej wygląda w Tanzanii – każde urządzenie w tym afrykańskim państwie padło ofiarą cyberprzestępców.

Przeczytaj także: Cyberataki 2013: afera PRISM i zombie

Prowadzone przez izraelską firmę badania wskazują, że Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę ataków hakerskich – wyprzedzają nas jedynie Macedonia, Ukraina, Serbia oraz Luksemburg, którego pozycja wynika z wysoce rozbudowanego sektora finansowego. W ogólnoświatowym zestawieniu wyróżniają się dwa kraje: Tanzania i Jordania, w których na prawie każdym urządzeniu odnotowano niebezpieczne incydenty.

Nowe wersje oprogramowania Malware przyczyniły się do nagłego wzrostu zagrożenia. Obecnie tradycyjne metody zabezpieczeń nie są wystarczająco wydajne, a firmy wciąż stają w obliczu zwiększonych wydatków na nowe technologie i systemy antyhakerskie. Zgodnie z szacunkami Check Pointa, każdy jednorazowy atak na serwery firmowe kosztuje firmę w Polsce ok 400 000 PLN. Tymczasem koszty takich ataków w krajach Unijnych wynoszą średnio milion złotych (250 000 Euro).

Najczęściej występującymi i niebezpiecznymi wirusami komputerowymi w Polsce są Conficker, Brontok, Wysotot. Ten pierwszy odpowiada za około 20% wszystkich rozpoznanych ataków na świecie. Infekuje urządzenia, które następnie sterowane są przez botnet kontaktujący się ze swoim serwerem Command & Control, zdalnie zarządzającym naszym komputerem. Conficker wyłącza również usługi ochrony systemu, pozostawiając komputery jeszcze bardziej podatne na inne wirusy.

Jak wynika z opublikowanego przez firmę Check Point „Security Report 2015”, w zeszłym roku co godzinę dochodziło średnio do 106 różnego rodzaju ataków wymierzonych w organizacje na całym świecie. To aż 48 razy częściej niż w roku wcześniejszym. Według ekspertów, cyberprzestępcy do wykradania danych osobistych coraz częściej korzystają z luk aplikacji antywirusowych oraz programów typu „bot”, które w 2014 roku zaatakowały aż 83% firm.

fot. mat. prasowe

Ranking krajów pod względem zagrożenia cyberatakami

Tanzania przewodzi niechlubnej liście krajów najbardziej zagrożonych internetowymi atakami


oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: