eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Program antywirusowy to już przeżytek?

Program antywirusowy to już przeżytek?

2015-11-10 00:23

Program antywirusowy to już przeżytek?

Program antywirusowy © putilov_denis - Fotolia.com

Na temat programów antywirusowych w ostatnim czasie powstało wiele mitów. Specjaliści z G DATA podpowiadają jak efektywnie korzystać z antywirusów.

Przeczytaj także: Programy antywirusowe: który najlepszy?

Czy warto instalować antywirusa? Czy warto za niego płacić, skoro dostępne są darmowe aplikacje? Jak korzystać z oprogramowania? To tylko niektóre pytania nurtujące początkujących użytkowników komputerów. Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są trudne, podobnie jak korzystanie z oprogramowania antywirusowego.

Jak działa antywirus?


Rolą każdego programu antywirusowego jest wykrywanie zagrożeń. Aplikacje stosują różne mechanizmy pozwalające wyszukać najmniejsze zmiany występujące w plikach lub rejestrach systemowych. Jednym z podstawowych elementów antywirusa jest skaner, który przetwarza pliki w poszukiwaniu specyficznych śladów pozostawionych przez robaki. Bardzo ważną rolę odgrywa także baza sygnatur, pozwalająca rozpoznać wirusy i inne złośliwe oprogramowanie. Niemniej w ostatnim czasie znaczenie tego narzędzia nieco zmalało. Dlaczego? Wirusy rozprzestrzeniają się tak szybko, że producenci aplikacji nie zawsze nadążają z aktualizacjami. Jednak twórcy zaawansowanych antywirusów stosują innowacyjne technologie, takie jak heurystyka - oprogramowanie nie korzysta z sygnatur, a jedynie stara się wykryć w systemie pewne zachowania jako nietypowe. Takim przykładem jest zmiana wielkości pliku albo wykrycie w systemie działań niezwiązanych z aktywnością użytkownika.

Czy antywirus jest skuteczny?


Antywirusy to przeżytek. Po co instalować aplikację, która wykrywa tylko połowę szkodliwych robaków. To opinie, które coraz częściej pojawiają się w mediach. Oczywiście antywirus nierówny antywirusowi. Użytkownicy mogą korzystać z darmowych aplikacji. Ale z reguły mają one ograniczoną funkcjonalność i przegrywają w testach z zaawansowanymi płatnymi programami, wykazującymi się dużo większą skutecznością w zwalczaniu złośliwego oprogramowania.

fot. putilov_denis - Fotolia.com

Program antywirusowy

Darmowe aplikacje z reguły mają ograniczoną funkcjonalność i przegrywają w testach z zaawansowanymi płatnymi programami.


G DATA ANTIVIRUS, badany przez niezależne laboratorium Virus Bulletin pod kątem wykrywania niezweryfikowanych wcześniej przez laboratoria próbek złośliwego oprogramowania, osiągnął stuprocentową skuteczność. W innym teście RAP – Reactive and Proactive, badającym poziom ochrony przed nowymi wirusami oraz szybkość reakcji na pojawiające się zagrożenia antywirus G DATA osiągnął wynik 93,89%. Pamiętajmy się, że liczy się jakość, a nie ilość. Instalowanie dwóch lub więcej antywirusów na jednym komputerze mija się z celem, bowiem obciążają one system, a wcale nie gwarantują lepszej ochrony.

Instalacja i co dalej?


Instalacja programu antywirusowego to standardowy proces realizowany za pomocą typowego kreatora. Użytkownik potwierdza jedynie kolejne etapy instalacji. Po zainstalowaniu antywirusa należy skonfigurować niektóre narzędzia. Wprawdzie większość typowych opcji jest ustawiona przez producenta, ale o niektóre funkcje zawsze lepiej zadbać we własnym zakresie. Jedną z takich funkcjonalności jest firewall. Użytkownicy G DATA ANTIVIRUS znajdą informacje na temat bezpieczeństwa sieci - między innymi status i tryb ochrony czy listę blokowanych aplikacji. Aby wprowadzić zmiany, wystarczy kliknąć na wybraną pozycję. Ochrona rodzicielska to moduł pozwalający wprowadzić ograniczenia i filtry chroniące dzieci przed nieodpowiednimi dla nich treściami w internecie. Dorośli domownicy mogą według własnego uznania ustawić odpowiednie opcje pozwalające ograniczyć swoim latoroślom internetową wolność. Należy też cały czas monitorować stan bezpieczeństwa komputera. Oprogramowanie G DATA informuje o statusie bezpieczeństwa za pomocą różnych kolorów. Jeżeli pozycja jest czerwona lub żółta, oznacza to, że potrzebna jest interwencja. Wówczas wystarczy kliknąć na czerwony napis i wykonać wyświetlające się polecenia. Szary kolor oznacza, że dana funkcja nie została włączona.

Skanowanie - jak często?


Jedną z pierwszych czynności po instalacji programu jest skanowanie. Kiedy proces się zakończy, aplikacja wyświetla listę znalezionych zagrożeń i sugerowanych akcji. Za pomocą odpowiedniej komendy można pozbyć się szkodników. Jak często przeprowadzać skanowanie? Zdania w tej materii są podzielone. Niektórzy uważają, że przynajmniej raz w miesiącu, aczkolwiek biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzenia się złośliwych szkodników, należy wykonywać tą czynność nieco częściej.

Większość programów antywirusowych pozwala skanować system automatycznie. Użytkownik wybiera w ustawieniach jednie cykl i częstotliwość skanowania. Do tego technologia Fingerprinting w produktach G DATA pozwala na przyśpieszenie i usprawnienie skanowania chronionego systemu. Jeżeli plik od czasu ostatniego pełnego skanowania nie uległ modyfikacji, zostaje on wyłączony z przeprowadzanego skanowania, tym samym pozwalając na zaoszczędzenie zasobów systemowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: