eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ferie zimowe 2016: TUI z niższymi cenami

Ferie zimowe 2016: TUI z niższymi cenami

2015-11-12 11:20

Przeczytaj także: Ferie zimowe 2016: Turcja dla oszczędnych


3. Stabilność w Turcji kluczem do udanego sezonu w turystyce
Trudniej przewidywalny jest pośredni wpływ tego wydarzenia na geografię turystycznych wyjazdów Polaków poprzez zmianę geografii wyjazdów Rosjan. Jak można było przekonać się z liczby Rosjan przebywających w Egipcie jest ona mimo stanu rosyjskiej gospodarki bardzo znaczna (o rząd większa od liczby turystów z Polski). Istotne ograniczenie ich wyjazdów do Egiptu automatycznie wywołuje pytanie jakie kierunki alternatywne wybierać będą Rosjanie. Wiele w tym względzie zależy od siły rubla, która z kolei jest dodatnio skorelowaną pochodną ceny ropy naftowej.

Przy słabej rodzimej walucie Rosjanie będą zapewne preferowali i to nawet w większym stopniu niż w ostatnie wakacje (rubel jest teraz o ponad 15 procent słabszy niż w okresie maj - lipiec 2015, gdy dokonywali zakupów wycieczek) kierunki tanie jak Bułgaria i Turcja (pod warunkiem, że nie dojdzie tam do niekorzystnych incydentów) oraz w pewnym stopniu Grecja. Przy wyższej cenie ropy i automatycznie droższym rublu częściowej odbudowie może ulec bardzo ograniczona tego lata liczba wyjazdów na kierunki droższe, jak Hiszpania i Włochy. Wszystko to będzie wywierało wpływ na ceny usług turystycznych w niektórych krajach, które zwłaszcza w Bułgarii i Grecji mogą ewoluować w skali dość istotnie modyfikującej wakacyjną atrakcyjność tych kierunków.

Dokładne przyjrzenie się polskiej i rosyjskiej strukturze wakacyjnych wyjazdów prowadzi jednak do innej konkluzji mającej zasadnicze znaczenie dla obrazu przyszłego sezonu. Jest nim kwestia względnego spokoju w Turcji. Dopiero bowiem wypadnięcie tego kraju z orbity bezproblemowych wakacyjnych destynacji w regionie może w sposób zasadniczy zmienić geograficzne proporcje wakacyjnego wypoczynku naszych rodaków. Dlatego też niedawne wybory w tym kraju oraz wnikliwa obserwacja sytuacji, która po nich nastąpi może dać więcej odpowiedzi odnośnie przyszłego sezonu w turystyce wyjazdowej niż ostateczne ustalenia dotyczące katastrofy na Synaju.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


Począwszy od ubiegłego zestawienia zastosowaliśmy w raportach nową formę wizualizacji omawianej tematyki cen turystycznych imprez oraz przelotów lotniczych, a mianowicie w postaci mapek. W naszej intencji mają one pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji, a dostarczanie zainteresowanym odbiorcom informacji dokładniejszej jest rolą załączanych w prezentacji tabel.

Uprzedzając jednakże ewentualne pytania odbiorców chcielibyśmy zaznaczyć, że mapki obrazujące krótkoterminowe zmiany cen przedstawiają je w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Obecnie zestawienia sporządzane są bowiem co dwa tygodnie naprzemiennie dla zimy i lata. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy kierując się przekonaniem, że ostatnie zmiany są dla obrazu aktualnej sytuacji ważniejsze od zmian w bardziej rozciągniętym okresie, a ponadto różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

1. Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (01.02-07.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 05 listopada z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 29 października.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: