eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polki i praca po znajomości

Polki i praca po znajomości

2015-11-09 11:49

Polki i praca po znajomości

Co trzecia Polka dostaje pracę po znajomości © Anton Gvozdikov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Portal Praca.pl postanowił przyjrzeć się, jak pracującym Polkom kojarzy się zjawisko pracy po znajomości. Ze zrealizowanego sondażu wynika, że w przekonaniu ponad połowy Polek wykorzystywanie koneksji to najskuteczniejszy sposób na znalezienie zatrudnienia. Ponad 3/4 respondentek nie widzi nic zdrożnego w rekomendowaniu znajomych do pracy, ale tylko wówczas jeśli ci ostatni posiadają odpowiednie kompetencje.

Przeczytaj także: Praca po znajomości już nie oburza

Chociaż Polki są jednymi z najbardziej wykształconych Europejek, to poziom ich aktywności zawodowej ciągle daleki jest od ideału. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest m.in. realny problem godzenia życia zawodowego z rodzinnym, a także - co często podkreślają psychologowie - kulturowa rola, która ciągle przypisywana jest płci pięknej. To właśnie sprawia, że kobiety nadal muszą zmagać się w walce o zbudowanie swojej pozycji na rynku pracy. Statystyki prowadzone przez GUS pokazują, że największa aktywność charakteryzuje panie w wieku od 35 do 44 lat. Potwierdzają to również rezultaty badania zrealizowanego przez portal Praca.pl, w którym jedną z dominujących grup wiekowych są właśnie respondentki z tej grupy wiekowej.

Badanie pokazuje, że ciągle najbardziej powszechnym sposobem na znalezienie pracy jest aplikowanie na ogłoszenia rekrutacyjne publikowane w Internecie – w ten sposób zatrudnienie znajduje 37% respondentek. Drugą najbardziej efektywną formą poszukiwania pracodawcy są znajomości i kontakty osobiste – taką odpowiedź wskazuje ponad 30% pań.

Praca po znajomości, która kiedyś była przede wszystkim kojarzona z protekcją i nepotyzmem, dziś staje się skuteczną formą poszukiwania zatrudnienia, ale pod warunkiem, iż mamy pożądane przez pracodawcę umiejętności. Ponad 3/4 zapytanych Polek deklaruje, iż jeśli rekomenduje do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, jeśli mają odpowiednie kompetencje. Co więcej ponad 30 % kobiet nie widzi nic złego w szukaniu pracy po znajomości. Zaledwie 8% ankietowanych Polek postrzega pracę po znajomości w kontekście nadużywania kontaktów i zachowań nieetycznych.

O tym, iż postrzeganie pracy po znajomości zmieniło się na przestrzeni lat i został odczarowany negatywny stereotyp, świadczą nie tylko deklaracje zapytanych przez portal kobiet, ale również wdrażane przez pracodawców systemy rekomendacji pracowniczych.

Na rynku pracy, a szczególnie w branżach w których brakuje specjalistów, polecenie to cenne źródło pozyskiwania dobrych pracowników. Rekomendowany kandydat ma zazwyczaj odpowiednie kwalifikacje, ponieważ osoba polecająca doskonale go zna i wie, że się sprawdzi na danym stanowisku. Jak potwierdza nasze badania, ale również wdrożony przez nas program „Wynagrodzenie za polecenie”, Polki chętnie rekomendują do pracy znajomych, ale głównie z odpowiednimi kompetencjami. – mówi Michał Filipkiewicz z serwisu Praca.pl.

fot. mat. prasowe

Polki i praca po znajomości

Niemal połowa respondentek reprezentowała grupę wiekową 25-34 lata.


Co trzecia Polka dostaje pracę po znajomości, jednak stwierdzenie to nabiera nowego znaczenia, ponieważ pracodawcy aby wyłonić najlepszego kandydata nawet z polecenia, stosują wieloetapowe procesy rekrutacyjne. Praca po znajomości coraz częściej jest efektem skutecznego networkingu, dzięki któremu znajomi informują nas, iż firma szuka aktualnie pracowników lub mogą zarekomendować pracodawcy naszą kandydaturę. Czy uda nam się dostać daną pracę, mimo iż zostaliśmy poleceni, zależy przede wszystkim w dzisiejszych czasach od naszych kompetencji.

fot. mat. prasowe

Sposoby znalezienia pracy/ocena pracy po znajomości

Polki najczęściej otrzymują pracę poprzez aplikowanie na ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczoną w Internecie.

fot. mat. prasowe

Czy zarekomendowałbyś znajomą lub znajomego do pracy?

3/4 badanych poleciłoby znajomego do pracy, pod warunkiem że posiadałby on odpowiednie kwalifikacje.


Informacje o badaniu
W badaniu "Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy” wzięło udział 1661 respondentek. Badanie zostało zrealiowane w okresie lipiec – sierpień 2015 r. przez portal Praca.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: