eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca po znajomości już nie oburza

Praca po znajomości już nie oburza

2015-10-05 10:35

Praca po znajomości już nie oburza

Praca po znajomości © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Praca po znajomości. Kiedyś kojarzona z nepotyzmem i raczej źle postrzegana, dzisiaj już nie oburza. Z badania przeprowadzonego przez serwis Praca.pl wynika, że obecnie rekomendujemy do pracy niemal wyłącznie tych, którzy posiadają odpowiednie kompetencje. Niemal jedna trzecia badanych przyznaje, że w znalezieniu zatrudnienia pomogły rekomendacje znajomych.

Przeczytaj także: Praca po znajomości? Tylko 12% pracowników jest przeciw

Wyniki przeprowadzonego sondażu dowodzą, że większość Polaków (75%) nie widzi niczego zdrożnego w polecaniu znajomych do pracy, ale tylko wówczas, gdy ich kwalifikacje są odpowiednie na dane stanowisko. Z tego zatem wniosek, że praca po znajomości przestała się już kojarzyć z protekcją i nepotyzmem. Jedynie 7,9 % ankietowanych uważa, że jest to zjawisko nieetyczne, a 7,5% stawia ją na równi z nadużywaniem kontaktów.

Analiza ponad 2800 odpowiedzi udzielonych portalowi Praca.pl dowodzi, że niemal 1/3 Polaków (30,8%) znalazła ostatnią lub aktualną pracę właśnie po znajomości. Sonda pokazała również, że opinie na temat takiej formy poszukiwania pracy zmieniają się na przestrzeni lat. Dowodem na to są nie tylko wypowiedzi respondentów, ale również wdrażane w firmach z powodzeniem systemy rekomendacji pracowniczych.

Programy poleceń stanowią obecnie dobry sposób pozyskiwania wartościowych pracowników, tym bardziej, że sytuacja na rynku pracy zmienia się i jest coraz trudniej o wykwalifikowaną kadrę. Rekomendowany kandydat ma zazwyczaj odpowiednie kwalifikacje, ponieważ osoba polecająca doskonale go zna i wie, że będzie dobrym pracownikiem na danym stanowisku. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie na Praca.pl programu „Wynagrodzenie za polecenie”, w ramach którego każdy może pomóc znajomym w poszukiwaniu pracy i jeszcze na tym zarobić. – komentuje Michał Filipkiewicz z serwisu Praca.pl.

Kiedyś pejoratywnie postrzegane zjawisko „pracy po znajomości” aktualnie stało się punktem wyjścia do stworzenia skutecznej metody pozyskiwania kandydatów i efektywnym źródłem poszukiwania pracy. Ponad 47% respondentów uważa, że pracę znajduje się głównie po znajomości. Najczęściej pracy w ten sposób poszukują ludzie młodzi w wieku 25 – 34 lat (40,4%) oraz 35 – 44 lat (28,4%). Również osoby starsze chętnie korzystają z rekomendacji – 15,4% to osoby pomiędzy 45 – 54 rokiem życia.

fot. mat. prasowe

Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy

Na największą rolę rekomendacji wskazują pracownicy w wieku 25-34 lata.


Wyniki sondy pokazują pewien dysonans i hipokryzję w postrzeganiu zjawiska „pracy po znajomości” i jego funkcjonowania w społeczeństwie. Z jednej strony mamy dochodzące z rynku głosy, iż „bez pleców” nie można znaleźć pracy i że rynkiem rządzą układy i koneksje, z drugiej strony jednak, jak potwierdza sonda portalu Praca.pl, jest to obecnie skuteczna forma poszukiwania pracy.

fot. mat. prasowe

Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy cd.

Niemal co trzeci respondent przyznaje, że w znalezieniu pracy pomogły znajomości.


Informacje o badanu
Badanie „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy” zostało zrealizowane na próbie ponad 2800 respondentów w okresie lipiec – sierpień 2015 r. przez portal Praca.pl

Przeczytaj także: Polki i praca po znajomości Polki i praca po znajomości

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: