eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2015

Koniunktura przemysłowa X 2015

2015-10-23 13:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2015


W październiku br. 6,8% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (8,0% w październiku ub. r.). W pozostałych jednostkach najczęściej zgłaszanymi barierami są: koszty zatrudnienia (54% przedsiębiorstw w październiku br., 55% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (47% przedsiębiorstw w październiku bieżącego i 48% w analogicznym miesiącu ubiegłego roku), niedostateczny popyt na rynku krajowym (47% przedsiębiorstw w październiku bieżącego roku i 51% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (38% przedsiębiorstw w październiku br., 45% przed rokiem – znaczenie tej bariery spadło najbardziej znacząco w ciągu roku). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 17% do 21%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku bieżącego i ubiegłego roku wynosi 79%. Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych odnotowują producenci mebli, odzieży, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, urządzeń elektrycznych, skór i wyrobów ze skór oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów farmaceutycznych, wyrobów z gumy, metali, artykułów spożywczych, napojów i tytoniu.

W październiku 13% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13%, 78%, 9%).

2. Budownictwo


W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (przed miesiącem minus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11% przedsiębiorstw, a jej po-gorszenie – 19% (przed miesiącem odpowiednio 13% i 18%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Niemal co piąte (19%) przedsiębiorców sygnalizuje pogorszenie koniunktury.


Diagnozy portfela zamówień są nieco bardziej negatywne od zgłaszanych we wrześniu, przy utrzymujących się niekorzystnych ocenach produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są bardziej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych we wrześniu. Przedsiębiorcy zapowiadają, zbliżony do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu, spadek cen robót budowlano-montażowych.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

Wyniki opracowano na podstawie danych uzyskanych od 86% z ok. 5000 podmiotów objętych badaniem.


Spośród badanych podmiotów 24% (przed rokiem 21%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Październik jest trzecim z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

W październiku oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach o liczbie pracujących do 249 osób są bardziej niekorzystne od zgłaszanych we wrześniu. Wynika to z negatywnych ocen oraz prognoz w zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez dyrektorów przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) optymistycznie, podobnie jak we wrześniu. W tej klasie wielkości utrzymują się pozytywne diagnozy i przewidywania dotyczące portfela zamówień. Bieżąca produkcja budowlano-montażowa oceniana jest nieco bardziej korzystnie niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są nieznacznie pesymistyczne po raz pierwszy od stycznia 2015 r. W październiku diagnozy sytuacji finansowej są pozytywne, wobec nieznacznie negatywnych ocen zgłaszanych we wrześniu. Odpowiednie oczekiwania są w niewielkim stopniu optymistyczne, ostrożniejsze od prognoz formułowanych przed miesiącem.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: