eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przyjemne miejsce pracy równie ważne jak wynagrodzenie

Przyjemne miejsce pracy równie ważne jak wynagrodzenie

2015-10-19 13:57

Przeczytaj także: Nowoczesne biuro to większa efektywność pracy


Tempo zmian


Raport przedstawia wyzwania stojące przed miastami, w szczególności europejskimi, gdzie historyczne budynki trudno zaadoptować na biura o nowoczesnym rozplanowaniu powierzchni. Choć widoczny jest apetyt na biura w nowym stylu, proces zmian może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy zaczną wygasać dotychczasowe umowy najmu. Czy firmy dotrzymają kroku nowym oczekiwaniom pracowników?

Odpowiada Andy Bugg, dyrektor Workplace Consultancy w Knight Frank:
„Zauważyliśmy, że firmy, starając się spełnić oczekiwania najnowszej generacji pracowników, patrzą na inwestycje w powierzchnie biurowe z perspektywy długoterminowej. W miarę jak firmy zaczynają dostrzegać, że powierzchnię biurową można wykorzystać jako narzędzie do inspirowania i aktywizowania pracowników, postrzeganie biura jako kosztu działalności powoli odchodzi w przeszłość.”

„Biorąc pod uwagę, że odpływ pracowników jest o wiele bardziej kosztowny niż wynajem powierzchni biurowych, nie dziwi fakt, że coraz więcej firm jest gotowych zainwestować nieco więcej w wysokiej klasy biuro w dobrej lokalizacji, w którym ich pracownicy będą zadowoleni.”

Czy naprawdę potrzebne Ci biurko?


W miarę jak zmienia się styl pracy zmieniają się też wymagania pracowników w stosunku do stanowiska pracy. Współczesne biuro przechodzi okres dynamicznych przemian: firmy zmieniają tradycyjny rozkład powierzchni biurowej, żeby zapewnić pracownikom lepsze środowisko do interakcji i współpracy, a także redukują liczbę biurek na osobę, żeby zwiększyć efektywność wykorzystania wyposażenia biura. Dzięki wdrożeniu zasady activity-based working (ABW) przedsiębiorstwa mogą przyjąć niższy wskaźnik powierzchni przypadającej na pracownika. W efekcie racjonalnego planowania powstają wysoce efektywne i bardziej wydajne biura, co z kolei oznacza, że firmy mogą sobie pozwolić na pozostanie w droższych centralnych lokalizacjach największych miast.

Korzyści płynące z centralnej lokalizacji


Podejmując decyzję o utrzymaniu siedziby w centralnej lokalizacji, firma może w dalszym ciągu korzystać z infrastruktury miejskiej. Poza terenem firmy pracownicy mają dostęp do kawiarni i restauracji oraz ośrodków sportowych i kulturalnych, które ułatwiają organizowanie nieformalnych spotkań, nawiązywanie kontaktów i korzystanie z rozrywek. Przeprowadzając się do parku biurowego firmy często tracą dostęp do tego typu udogodnień.

O raporcie


Autorzy „Global Cities: The 2016 Report“ nakreślają kontekst dla inwestorów zauważając, że dla spodziewanych 380 milionów nowych mieszkańców miast, trzeba byłoby przez następnych pięć lat co roku budować pięć nowych miast, każde wielkości Los Angeles. Autorzy raportu przewidują, że liczba osób, które w ciągu najbliższych pięciu lat przeprowadzą się do miast, żeby skorzystać z oferowanych przez nie korzyści ekonomicznych, będzie trzykrotnie wyższa od obecnej populacji Japonii.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: