eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-III kw. 2015 r.

Upadłości firm w Polsce I-III kw. 2015 r.

2015-10-01 11:22

Upadłości firm w Polsce I-III kw. 2015 r.

Liczba bankructw w Polsce nadal maleje © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku polskie sądy wydały postanowienia o upadłości 566 polskich przedsiębiorstw. Trend spadkowy znowu stał się faktem - 566 bankructw to wartość o 9 proc. niższa od wyniku zanotowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto jednak pamiętać, że dane podane przez Coface nie są ostateczne - należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków.

Przeczytaj także: Upadłości firm VIII 2015

NA SKRÓTY


  • 566 bankructw to wynik o 9 proc. niższy od zanotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku (619 bankructw), kiedy to również odnotowano spadek na podobnym poziomie.
  • Osiągnięty w ciągu trzech kwartałów br. wynik jest zadowalający, warto jednak pamiętać, że ciągle jest on niemal dwukrotnie wyższy od zanotowanego w pierwszych trzech kwartałach przedkryzysowego 2008 r.
  • Branży handlowej zdecydowanie pomaga dostrzegalny w ostatnich miesiącach wzrost sprzedaży detalicznej. Lepiej ma się również branża budowlana. Poprawę sytuacji w największym stopniu odczuwają duże firmy, które odcinają kupony od dużych kontraktów i inwestycji.
  • Więcej upadłości odnotowanych zostało w produkcji przemysłowej.
  • Mniejsza ilość bankructw pokłosie rosnącej konsumpcji prywatnej, ale również intensywniejszej wymiany handlowej z zagranicą, na którą decyduje się coraz większa liczba polskich przedsiębiorców. Widoczna staje się poprawa sytuacji na główny kierunku eksportowym, czyli w strefie euro. Dodatkowo, niedawno przetarte nowe szlaki handlowe, wciąż generują coraz wyższy wolumen eksportu. Już niemalże co dziesiąty polski produkt eksportowy trafia na rynki rozwijające się.
  • Prognozujemy utrzymanie pozytywnych tendencji w sytuacji płynnościowej krajowych firm i niższą liczbę upadłości o 8 proc. na koniec tego roku oraz dalszy spadek bankructw o 5 proc. w 2016 roku.

Komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce



Statystyki upadłości przedsiębiorstw po trzech kwartałach tego roku wpisują się w nasz scenariusz bazowy zakładający stopniowy wpływ poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej polskiej gospodarki na liczbę bankructw krajowych firm. Lepsze perspektywy na rynku pracy z utrzymującym się wzrostem wynagrodzeń oraz stopą bezrobocia najniższą od siedmiu lat i osiągającą we wrześniu tego roku -zgodnie z naszymi przewidywaniami - wynik jednocyfrowy, przyczyniają się do poprawy sytuacji płynnościowej w branżach bezpośrednio zależnych od popytu konsumenckiego.

Rodzime firmy potrafią elastycznie dostosowywać się do bieżących warunków rynkowych. Nie sposób nie zwrócić uwagi na niekorzystną - zwłaszcza dla branży handlowej – deflację, utrzymującą się w polskiej gospodarce już od ponad roku. Warto przy tym zauważyć jednak, że przedsiębiorstwa otwarte na wymianę handlową z zagranicą, a tych jest coraz więcej, korzystają na poprawiającej się sytuacji gospodarczej na naszym głównym kierunku eksportowym – w strefie euro. Zgodnie z naszymi prognozami wzrost gospodarczy Eurolandu sięgnie w tym roku 1,5 proc., a naszego najważniejszego partnera handlowego – Niemiec 1,6 proc. Ponadto, niedawno przetarte nowe szlaki handlowe, wciąż generują coraz wyższy wolumen eksportu. Już niemalże co dziesiąty polski produkt eksportowy trafia na rynki rozwijające się.

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce w pierwszych trzech kwartałach lat 2008-2015

W trzech pierwszych kwartałach 2015 roku sądy wydały postanowienia o upadłości 566 podmiotów (wg danych na 29 września).


Niemniej jednak polska gospodarka i krajowe przedsiębiorstwa narażone są na czynniki ryzyka. Sierpniowa susza dowiodła, że warunki pogodowe mogą skutkować nie tylko pogorszeniem produkcji towarów rolnych, ale także powodować przerwy w dostawach energii. Wpływa to także na duże podmioty gospodarcze, co naszym zdaniem znalazło odzwierciedlenie w znacznym spadku sierpniowego odczytu wskaźnika PMI, obrazującego aktualny stan polskiej gospodarki.

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

Wyniki nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków


W obliczu stopniowego ożywienia w krajach rozwiniętych i spowolnienia największych gospodarek rozwijających się, w Polsce notujemy stabilny wzrost. Spowolnienie w tak dużej gospodarce jaką są Chiny ma relatywnie nieduży wpływ na Polskę, ale już w większym stopniu na jej partnerów handlowych, chociażby Niemcy, dla których Chiny są czwartym, największym odbiorcą eksportu. Efekty tych powiązań mogą pośrednio dotknąć naszą gospodarkę. Z kolei niedawny skandal związany z zaniżaniem emisji spalin w silnikach grupy Volkswagena zachwiał stabilnością marki „made in Germany”, która w procesie wytwarzania finalnych produktów jest istotnym odbiorcą towarów i usług polskich firm nie tylko w branży motoryzacyjnej.

Pomimo czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na polską gospodarkę i lokalne przedsiębiorstwa, prognozujemy utrzymanie pozytywnych tendencji w sytuacji płynnościowej krajowych firm i niższą liczbę upadłości o 8 proc. na koniec tego roku oraz dalszy spadek bankructw o 5 proc. w 2016 roku.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: