eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm VIII 2015

Upadłości firm VIII 2015

2015-09-03 11:32

Upadłości firm VIII 2015

W całym kraju w sierpniu upadły 62 przedsiębiorstwa © lassedesignen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Są już znane najświeższe dane dotyczące sierpniowych upadłości polskich przedsiębiorstw. Z informacji, które udostępnił właśnie Euler Hermes wynika, że w ósmym miesiącu tego roku z bankructwem musiały zmierzyć się 62 firmy, czyli tyle samo, ile w analogicznym okresie roku poprzedniego. Od początku roku upadłość dotknęła 527 przedsiębiorców, co jest wynikiem o 6% niższym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Fala kłopotów dotknęła zwłaszcza województwo mazowieckie.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski I poł. 2015 r.

Na skróty

  • Wzrost sprzedaży nie zawsze musi być powodem do zadowolenia. Oznacza on również wyższe ryzyko. Jeżeli spływ należności nie ulega poprawie, to mimo, iż wynik finansowy pozostaje na plusie znaczna część środków pozostaje poza firmą, co może z kolei oznaczać gorszą płynność finansowa
  • Dobrym przykładem jest branża budowlana - upadłości w tym sektorze jest obecnie nieco więcej niż rok temu: wartość opóźnionych należności ciągle więc jest znaczna, co sprawia kłopoty zwłaszcza tym przedsiębiorstwom, które są najbardziej aktywne, jeżeli chodzi o wartości realizowanych obecnie prac w budownictwie podstawowym.
  • Pokaźna fala upadłości przetoczyła się nad Mazowszem - wzrost zanotowany od początku roku sięgnął 40%.

Łączny ostatni znany obrót firm, które znalazły się w sierpniu na opublikowanej liście upadłości wyniósł 950 mln złotych, a zatrudniały one (dostępne dane, nie zawsze za ostatni rok) około 2 tys. osób. Upadłości opublikowane w sierpniu oznaczały dużą zmianę w stosunku do poprzednich miesięcy – nie widać było już skokowego zmniejszania się z roku na rok obrotu firm, które upadły. W dużej części przypadków było wręcz odwrotnie – obroty bankrutów rosły w kolejnych latach, ich zsumowane obroty zwiększyły się w ciągu trzech ostatnich lat z 740 mln złotych do 950 mln złotych. W stosunku do upadłości z poprzednich miesięcy jest to zmiana zarówno trendu, jak i dotychczasowej skali upadłości (spadek obrotów firm upadających skutkował ich sumą w skali poszczególnych miesięcy na poziomie 300-400 mln złotych).
- Problemy firm średniej wielkości, których upadłość opublikowano w sierpniu – większych niż w ostatnich miesiącach (obroty od kilkudziesięciu do stukilkudziesięciu milionów złotych) nie muszą zapowiadać nagłego zwrotu w kwestii kondycji finansowej przedsiębiorstw i w ślad za tym upadłości – mówi Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka. – Ich problemy wynikają po części z … rosnącej sprzedaży. Świadczą o tym rosnące w ostatnich latach obroty, czyli większość z tych firm nie traciła udziału w rynku, ale zwiększała swoją sprzedaż, i to może być przyczyna problemu. Nie jest to paradoks – wzrost sprzedaży oznacza także wyższą wartość swojego majątku powierzonego odbiorcom, a więc większą ekspozycję na ryzyko. Duża część przedsiębiorstw ma tego świadomość: w rozmaitych badaniach pozytywnym lub umiarkowanym ocenom ogólnej koniunktury (głownie zamówień) towarzyszą niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Syntetyczne, ogólne wskaźniki finansowe ulegają co prawda poprawie – poprawia się wynik finansowy większość firm, ale firmy jednocześnie odczuwają spadek płynności finansowej, rosnącą wartość swoich należności mają po stronie odbiorcy (np. za GUS: w lipcu spadł w przetwórstwie przemysłowym wskaźnik płynności finansowej pierwszego stopnia o 1,5% jak i drugiego stopnia o 2,8%).

fot. mat. prasowe

Liczba orzeczeń o upadłości opublikowanych w ciągu 8 miesięcy 2015 r.

W sierpniu 2015 roku oficjalnie opublikowano informację o upadłości 62 przedsiębiorstw, wobec takiej samej liczby w sierpniu roku ubiegłego.


Budownictwo – w oczekiwaniu na nową perspektywę UE od 2016 roku rośnie stopniowo produkcja, ale także koszty (w tym pracownicze) przy utrzymujących się niskich cenach
- Stosunkowo niskie ceny prac budowlano-montażowych wpływają na zatrzymanie się wzrostu marż branży. Nie są one co prawda na historycznie niskim poziomie jak w latach 2012-2013, nie zawsze zapewniającym egzystencję, ale jednocześnie nie są jeszcze na poziomie gwarantującym akumulację środków i impuls rozwojowy – mówi Michał Modrzejewski, Dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes. – W efekcie bardzo nieznacznie zmienia się płynność branży i nadal utrzymuje się znaczna wartość opóźnionych należności.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: