eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kuba: na zniesieniu embarga skorzysta głównie USA

Kuba: na zniesieniu embarga skorzysta głównie USA

2015-09-22 09:53

Kuba: na zniesieniu embarga skorzysta głównie USA

Flaga Kuby © viperagp - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na zniesieniu embarga nałożonego na Kubę skorzystają przede wszystkim firmy ze Stanów Zjednoczonych. Eksperci Euler Hermes wskazują, że wartość amerykańskiego eksportu może wzrastać nawet o 1 mld USD rocznie i już w 2020 roku sięgnąć 6 mld USD, co będzie stanowić 1/4 kubańskiego importu.

Przeczytaj także: Gospodarka UE potrzebuje silnego przemysłu

Zniesienie embarga powinno przysłużyć się również innym krajom. Wśród potencjalnych beneficjentów wymieniane są tu m.in.:
  • Chiny (+360 mln USD rocznie)
  • Hiszpania (+200 mln USD rocznie)
  • Brazylia (+120 mln USD rocznie)
  • Francja (+100 mln USD rocznie)

Przewidywania Euler Hermes wskazują, że najbardziej dotkliwe straty mogą stać się udziałem głównego partnera handlowego Kuby, czyli Wenezueli. Wraz z dywersyfikacją kubańskiego importu ropy naftowej i produktów wytwarzanych na bazie tego surowca, udział eksportu Wenezueli może w ciągu nadchodzących pięciu lat zmaleć z obecnych 5,4 mld USD do około 1,5 mld USD.

Daniela Ordonez, ekonomistka Euler Hermes, przyznaje, że nowa sytuacja będzie w stanie dość znacznie pobudzić kubańską gospodarkę.
- W latach 2016-2020, PKB Kuby przyspieszy z poziomu pięcioletniej średniej wynoszącej obecnie 2 procent do 5-6 rocznie. Będzie to głównie skutkiem inwestycji zagranicznych, które w nadchodzących latach wzrosną o 15-20 procent - mówi.

Nowe możliwości inwestycyjne


W listopadzie 2014 roku władze Kuby przedstawiły zagranicznym inwestorom obszerną listę projektów, których realizacja byłaby przez nie mile widziana. Dokument „Cuba Portfolio of Opportunities for Foreign Investment” („Portfel Możliwości Inwestycji Zagranicznych na Kubie”) zawiera wyszczególnienie 246 projektów, dla których potrzebny jest kapitał w wysokości ponad 15 miliardów USD. Są wśród nich przedsięwzięcia w sektorach o krytycznym znaczeniu, takich jak biotechnologia, energetyka, produkcja żywności oraz środków farmaceutycznych.

Dokument kładzie nacisk na rozwój Strefy Mariel. Władze Kuby mają nadzieję przekształcić Zatokę Mariel – znajdującą się w odległości 28 mil na zachód od Hawany oraz 112 mil od wybrzeża Florydy – w duży węzeł transportu towarowego ze strefą wolnego handlu oraz portem kontenerowym zdolnym do obsługi największych statków towarowych. Rząd Kuby ma nadzieję, że nakładając niskie stawki podatkowe i ograniczone uregulowania prawne zdoła przyciągnąć wystarczającą ilość kapitału zagranicznego, który pozwoli na budowę zakładów przemysłowych oraz poszerzenie gamy usług importowo-eksportowych oferowanych w Strefie Mariel.

UE, w tym Polska na rynku kubańskim


Udział Unii Europejskiej w kubańskiej wymianie handlowej z zagranicą zmniejszył się od początku tysiąclecia dwukrotnie, z ponad 40% do ok. 20% w 2013 r. (za MSZ). Polski ten trend nie dotyczył, ponieważ nasze stosunki gospodarcze były znikome, tak że wszelkie nawet pojedyncze kontrakty oznaczały skokowe zwiększanie polsko-kubańskiej współpracy gospodarczej.
„Wymiana handlowa z Kubą na poziomie kilkunasto-kilkudziesięciu milionów dolarów rocznie jest symboliczna – mówi Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka. Mamy duże tradycje wzajemnej wymiany gospodarczej w latach PRL i w związku z tym powrót do kooperacji wykraczającej poza szczątkowy handel żywnością jest jak najbardziej realny. Współpraca w dziedzinie przemysłu lekkiego, chemicznego, wydobywczego, infrastruktury energetycznej, przetwórstwa żywności, przemysłu maszynowego, lotniczego – to wiele obszarów, na polu których można wrócić do bardziej ożywionych relacji. Wspomina się ostatnio o otwarciu Iranu, a za rzadko mówi się w Polsce o perspektywicznym rynku kubańskim, z którym łączy nas nie mniej, a myślę że dużo więcej. To też ostatnie może chwile, aby wykorzystać kontakty osobiste i przychylność kubańczyków, którzy studiowali w Polsce. Skoro polskie firmy nie boja się inwestować w przemysł wydobywczy w Ameryce Południowej, warto wykorzystać także szanse jaką stwarza Kuba.”

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: