eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Polsce II kw. 2015

Rynek biurowy w Polsce II kw. 2015

2015-08-03 11:45

Przeczytaj także: Warszawski rynek powierzchni biurowych w I kw. 2015


Wskaźnik powierzchni niewynajętej


Wskaźnik pustostanów w Warszawie wzrósł do 14,1% na koniec I półrocza i wynosi aktualnie 17,5% w Centralnym Obszarze Biznesowym, 13,5% na Obrzeżach Centrum oraz 13,7% poza Centrum. Trend wzrostowy utrzyma się wraz z wejściem na rynek nowej podaży w II poł. 2015 r. i w 2016 r.

Wzrost podaży, który zbiega się w czasie z rekordowymi wskaźnikami popytu powoduje, że wskaźniki powierzchni niewynajętej w głównych aglomeracjach poza Warszawą pozostają chwilowo stabilne lub odnotowują niewielkie spadki, jak np. w Poznaniu czy Krakowie. Najniższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Krakowie (5,3%), a następnie w Łodzi (7,7%), najwyższy w Poznaniu (21,7%) i Szczecinie (15,6%).

Czynsze


Stołeczne stawki najmu odnotowały niewielki spadek w II kw., mimo wysokiego popytu. Najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne w Centrum wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. i od 11 do 18 euro poza nim.

Najniższe czynsze nadal oferowane są w Lublinie (11 do 12 euro za mkw. miesięcznie), a najwyższe w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie (14 – 14,5 euro za mkw. miesięcznie).
„Rok 2014 był bardzo dobry dla miast regionalnych, a I poł. 2015 r. potwierdza utrzymanie tego trendu. Naszym zdaniem, w tym roku pobity zostanie ubiegłoroczny rekord pod względem popytu. Aktywność deweloperska pozostaje w trendzie wzrostowym, co oznacza że rynek sprzyja firmom poszukującym biur, a najemcy będą mieli szerszy wybór pod względem lokalizacji i standardu budynku, wraz z oddawaniem do użytku kolejnych projektów. Niemniej jednak oczekiwana, rekordowa nowa podaż oznacza, że nie wszystkie rynki pozostaną stabilne pod względem pustostanów. Pomimo silnego popytu wskaźnik powierzchni niewynajętej może wzrosnąć np. w Krakowie czy Trójmieście. Z kolei, w miastach o najwyższym obecnie poziomie pustostanów, jak np. Poznań, wskaźnik ten będzie się stabilizować ze względu na niewielki wolumen powierzchni w budowie i przewidywany - wyższy niż 2014 r. - popyt, podsumowuje Anna Bartoszewicz-Wnuk.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • art / 2015-08-18 13:45:00

    W Warszawie dużo zmieniło metro. Taka Wola przykładowo... Ale chyba jeszcze większym szokiem jest jak bardzo zmieniło Pragę. Teraz jest na druga stronę 10 minut, bez korków, wygodnie. patrząc na ilość inwestycji aż trudno uwierzyć, że to była nielubiana dzielnica. Port Praski, czy bardziej prestizowy Koneser to najlepsze dowody. No a skoro takie Google postanowiło miec biuro własnie w Koneserze to jest świetny sygnał i impuls dla kolejnych międzynarodowych graczy, że Praga ma przyszłość odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Sektor BPO szuka okazji poza Warszawą

    Papamndeus / 2015-08-24 16:16:07

    Także poza Warszawą rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Walter Herz ostatnio o tym pisali http://facility-manager.pl/inwestycje/aktualnosci/1290/sektor_nowoczesnych_uslug_dla_biznesu_wchodzi_do_mniejszych_miast.html odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: