eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Zaplecze kadrowe i biura. To przyciąga inwestycje

Zaplecze kadrowe i biura. To przyciąga inwestycje

2015-07-29 13:18

Zaplecze kadrowe i biura. To przyciąga inwestycje

Zaplecze kadrowe i biura przyciągają inwestycje © zhu difeng - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Co przesądza o atrakcyjności inwestycyjnej miasta lub regionu? Bez wątpienia nie jest to jeden, a zespół różnorodnych czynników. Liczy się m.in. lokalizacja ośrodka, dostępność powierzchni biurowych i magazynowych, koszty prowadzenia biznesu czy stopień komunikacji. Wyniki badania przeprowadzonego przez Fundację Pro Progressio pokazują jednak, że tym, co ma największe znaczenie dla inwestorów jest dostępność kadr.

Przeczytaj także: Polski rynek BPO/SSC w 2016 roku

Jakie są oczekiwania inwestorów? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie sposób udzielić – wiele zależy bowiem od specyfiki danej branży oraz indywidualnych potrzeb danej firmy. Są jednak kwestie, które interesują niemal każdego przedsiębiorcę - z badania zrealizowanego wśród Centrów Obsługi Inwestora miast i agencji rozwoju regionalnego współpracujących z Fundacją Pro Progressio wynika, że dla 92% „zdecydowanie istotnym” czynnikiem przy wyborze lokalizacji biznesowej dla centrum BPO/SSC jest dostępność kadr. Poziom i kierunek wykształcenia pracowników respondenci ocenili na 5 (75%) i 4 (25%) w pięciostopniowej skali. Znajomość języków ma znaczenie dla 92%. Co ciekawe, wielkość danego miasta jest „zdecydowanie istotna” już tylko według 42%.
To dobra wiadomość dla mniejszych miast, do tej pory słabo widocznych na inwestycyjnej mapie Polski. Duże ośrodki, takie jak Warszawa, Kraków czy Poznań przyciągają inwestorów wielkością, renomą i rozbudowaną infrastrukturą biznesową. Są jednak kategorie, w których mniejsze lokalizacje mogą „powalczyć” z liderami – na przykład podaż wykwalifikowanej kadry. Przykładem jest Bydgoszcz, w której dostęp do lokalnego rynku pracy ma ponad milion osób zamieszkałych w promieniu 50 kilometrów, a na terenie miasta działa 15 uczelni wyższych. W Rzeszowie z kolei w trosce o jakość kadr tworzy się kierunki studiów skorelowane z potrzebami rozwijającego się biznesu – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że mniejsze ośrodki gwarantują atrakcyjniejsze warunki związane z zatrudnianiem pracowników. Według 92% ankietowanych poziom wynagrodzeń w danym regionie jest „zdecydowanie” (58%) lub „raczej” (34%) istotnym czynnikiem przy wyborze destynacji biznesowej. Na koszty związane z zatrudnianiem zwraca uwagę 83% inwestorów.

fot. mat. prasowe

Podaż kadry

Dla znakomitej większości inwestorów podaż kadry jest czynnikiem bardzo istotnym


Ważną determinantą przy wyborze lokalizacji biznesowej okazała się również dostępność powierzchni biurowych klasy A i B+, którą wszyscy respondenci określili jako „zdecydowanie” lub „raczej” istotną. Tymczasem atrakcyjna działka pod budowę własnej siedziby okazała się ważna jedynie w 42%, a połowa zadeklarowała, że czynnik ten raczej nie jest brany pod uwagę przez inwestorów.
Przedsiębiorcy, szczególnie na początku działalności na danym terenie, znacznie chętniej lokują swoje firmy w wynajętych budynkach, dlatego miasta dbające o rozwój infrastruktury biurowo-magazynowej mają większe szanse na pozyskanie nowych inwestycji – mówi Wiktor Doktór.

fot. mat. prasowe

Dostępność powierzchni biurowej klasy A lub B+

Dla inwestorów istotna okazuje się również dostępność dobrej jakości powierzchni biurowych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: