eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Sektor BPO/SSC napędza rynek biurowy

Sektor BPO/SSC napędza rynek biurowy

2015-06-29 11:17

Sektor BPO/SSC napędza rynek biurowy

Biurowiec © william87 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

ABSL, Antal International, Baker & McKenzie, Everest Group oraz firma JLL, która dostarczyła danych z rynku biurowego, przygotowały raport „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2015”. Wnioski z opracowania zostały przedstawione w trakcie VI konferencji ABSL. Wynika z nich m.in., że w zagranicznych centrach usług dla biznesu zatrudnienie znajduje już 150 tys. osób. Gdyby nie one, rynki biurowe poza stolicą znajdowałyby się na zupełnie innym etapie rozwoju.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu - motor napędowy rynku biurowego mniejszych miast

Na wielkość całkowitych zasobów biurowych w naszym kraju bez wątpienia ogromny wpływ wywiera właśnie branża BPO/SSC. To pośrednio dzięki niej sięgają one obecnie ponad 7,5 miliona mkw., co jest największą wartością w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Rozwinięty rynek biurowy – przynęta dla inwestycji


Najświeższe dane wskazują, że deweloperzy realizują obecnie około 1.4 miliona mkw. nowych powierzchni biurowych, z czego ponad połowa przypada na Warszawę (755 000 mkw., wliczając modernizacje i przebudowy już istniejących budynków). Dużo dzieje się jednak poza stolicą. Największa dynamika charakteryzuje Wrocław, Kraków i Trójmiasto (odpowiednio 178 000 mkw., 157 000 mkw. oraz 140 000 mkw. w budowie). Naturalnym jest, że ta duża aktywność budowlana oznacza większy wybór dla najemców.

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL, informuje:
„Tym, co pozytywnie wyróżnia Polskę na tle innych państw regionu, to pokaźna ilość bardzo dobrze rozwiniętych ośrodków miejskich takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin czy Lublin. Na tym jednak nie koniec - do gry o najemców z sektora usług wkraczają również mniejsze ośrodki miejskie, które dysponują odpowiednią infrastrukturą oraz kadrami. Możliwość dywersyfikacji i zróżnicowana oferta biurowa to duże atuty naszego kraju”.

Popyt na powierzchnie biurowe


Całkowity popyt brutto w 2014 r. osiągnął rekordowe ponad 1 mln mkw. I kw. 2015 r. również charakteryzował się bardzo dobrym popytem (łącznie 300 000 mkw., z czego 132 000 mkw. poza Warszawą).
„W ostatnich kilku latach popyt w głównych polskich aglomeracjach systematycznie rósł. Ten wzrost zawdzięczamy napływowi nowych i rozwojowi już funkcjonujących w Polsce firm z sektora usług dla biznesu. Wraz z nowymi inwestycjami i prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi rósł również wolumen zajmowanej powierzchni biurowej, wyjaśnia Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Analiz w JLL.

Współczynnik powierzchni niewynajętej – szereg ciekawych opcji do wyboru


W Krakowie, który jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą, współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec I kw. 2015 r. oscylował w granicach 6.2%. Inaczej wygląda aktualnie sytuacja w Poznaniu, który charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej w Polsce (23%). Na innych największych rynkach biurowych współczynnik waha się od 7.9% w Łodzi do 14.1% w Szczecinie.
„Warto zauważyć, że firmy poszukujące powierzchni biurowych powinny brać pod uwagę nie tylko współczynnik powierzchni niewynajętej rozpatrując dane miasto, ale przede wszystkim liczbę opcji najmu adekwatnej powierzchni biurowej dostępnej w istniejących i realizowanych biurowcach. Często współczynnik pustostanów nie odzwierciedla sytuacji na rynku patrząc z perspektywy pojedynczej firmy poszukującej szczególnie dużego biura, tłumaczy Anna Młyniec.

fot. mat. prasowe

Ewolucja popytu brutto (mkw.) – Warszawa i największe rynki biurowe poza stolicą

O ile popyt w Warszawie delikatnie spada, o tyle na rynkach poza stolicą właściwie nieustająco rośnie.


Czynsze


„Najemcy poszukujący powierzchni biurowej w Polsce mają duże możliwości wyboru, zarówno patrząc od strony standardu technicznego, jak i ceny. Stawki najmu za najlepsze powierzchnie biurowe w Polsce, spełniające wymagania firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i ulokowane w największych ośrodkach miejskich, w tym w Warszawie, w głównych skupiskach biurowych poza Centrum, kształtują się na poziomie od 11 do 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Na rynkach wschodzących, takich jak Rzeszów, Olsztyn, Opole, Bydgoszcz, Toruń czy Kielce, miesięczne stawki są niższe – w granicach 8 – 12 euro za metr kwadratowy”, podsumowuje Anna Młyniec.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: