eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa VII 2015

Koniunktura przemysłowa VII 2015

2015-07-24 12:48

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2015


W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 20 (przed miesiącem plus 21). Poprawę koniunktury odnotowuje 26% badanych firm, a jej pogorszenie – 6% (w czerwcu odpowiednio 27% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Zarówno diagnozy, jak i prognozy popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej są korzystne. Nie są zgłaszane opóźnienia płatności za wykonane usługi. Na najbliższe miesiące przewidywany jest nieznaczny wzrost cen. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być większe od zapowiadanych w czerwcu.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 1,7% (przed rokiem 4,2%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (71% w lipcu br., 79% przed rokiem). Od końca ubiegłego roku obserwuje się słabnące znaczenie bariery związanej z kosztami zatrudnienia – uciążliwość tej bariery spadła w skali roku w największym stopniu (z 35% do 19%).

Podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej) jako jedyne oceniają w lipcu koniunkturę korzystnie, podobnie jak w ostatnich trzech miesiącach. Po trzech miesiącach pozytywnych ocen koniunktury, w lipcu jednostki od 50 do 249 pracujących formułują nieznacznie negatywne opinie w tym zakresie.

Najbardziej korzystnie i lepiej niż w czerwcu oceniają koniunkturę jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249). Podmioty o liczbie pracujących do 9 osób drugi miesiąc z rzędu formułują nieznacznie pozytywne oceny koniunktury. Firmy małe (o liczbie pracujących od 10 do 49) i duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają koniunkturę optymistycznie, podobnie jak w czerwcu.

Jednostki wszystkich klas wielkości oceniają w lipcu koniunkturę pozytywnie, najbardziej korzystnie i lepiej niż przed miesiącem – podmioty średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób). Podmioty do 9 pracujących po raz pierwszy od dwóch miesięcy zgłaszają optymistyczne oceny koniunktury.

6. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)


W lipcu podmioty ze wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, najbardziej korzystne – jednostki z województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

fot. mat. prasowe

Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw

W lipcu podmioty ze wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury


Jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają w lipcu koniunkturę optymistycznie. Najbardziej korzystne opinie formułują podmioty z województwa podlaskiego, natomiast najbardziej negatywne – z województwa śląskiego.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: