eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Uchodźcy niemile widziani

Uchodźcy niemile widziani

2015-07-20 12:11

Uchodźcy niemile widziani

Uchodźcy niemile widziani © francovolpato - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Internetowe komentarze Polaków na temat planów przyjęcia emigrantów z Afryki zdominował zdecydowany sprzeciw i duża niechęć - wynika z monitoringu social mediów w Instytucie Monitorowania Mediów. Ze wszystkich 7 tysięcy wpisów, jakie w internecie pojawiły się na ten temat, ponad 2 tysiące to komentarze bardzo krytyczne, a czasami również niezwykle agresywne. Wypowiedzi osób próbujących podjąć rzeczową dyskusję, zagłuszane są przez język pełen przemocy i nienawiści. Jak wynika z badania internetowych wypowiedzi, Polacy w związku z planami rządu i Unii Europejskiej najbardziej obawiają się problemów ekonomicznych, a także wzrostu przestępczości i terroryzmu.

Przeczytaj także: Uchodźcy w Polsce: a co na to internauci?

Jak ogłosił na początku lipca wiceszef MSW Piotr Stachańczyk, Polska jest gotowa przyjąć 2 tysiące osób w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców. Chodzi o projekt, w ramach którego kraje UE zobowiązały się do pomocy 20 tysiącom uciekinierów z Syrii, którzy znajdują się w obozach dla uchodźców, a także 40 tysiącom imigrantów, którzy przebywają obecnie w Grecji i we Włoszech. Social media zareagowały od razu. Dziennie w polskojęzycznej sieci pojawia się nawet tysiąc komentarzy na ten temat. Najwięcej - na Facebooku i Twitterze oraz pod artykułami w dużych portalach.

„Nie mam poglądów rasistowskich ale...”


Spośród 7 tysięcy wypowiedzi aż 30% ma negatywny wydźwięk wobec uchodźców. Najbardziej niechętni do przyjęcia emigrantów są użytkownicy Facebooka. Na 5 tys. zamieszczonych tam wpisów, negatywne zabarwienie ma ponad 1800 publikacji. Pozostałe wpisy z tego serwisu społecznościowego są neutralne (mają charakter informacyjny, czyli np. tylko informują o planach rządu) bądź wyrażają pozytywne nastawienie wobec przyjęcia emigrantów, którzy musieli opuścić swój kraj ze względu na panujące tam zagrożenie (tylko 126 wypowiedzi).

W 14% wszystkich komentarzy negatywnych w social mediach Polacy użyli określeń rasistowskich i dyskryminujących bądź agresywnych i wulgarnych. Niektóre z publikacji są szokujące: w kontekście rozmów o uchodźcach, zdarzały się wpisy wyrażające poparcie dla terrorysty Andersa Breivika czy nawołujące do odebrania praw publicznych osobom o innym niż biały kolorze skóry.
Niechęć wobec uchodźców pojawiała się także w wątkach nie związanych bezpośrednio z tematem. Internauci krytycznie wypowiadali się na temat rządowych planów m.in. pod zamieszczonym na Facebooku linkiem do artykułu o seryjnym mordercy działającym w latach 80. w Kolumbii, a także w komentarzach portalu Onet pod artykułem na temat… prac nad nowym planetarium w Łodzi.

fot. mat. prasowe

Udział wpisów rasistowskich i negatywnych

Opinie zawierające określenia rasistowskie i negatywne to około 14 procent wszystkich wypowiedzi.

fot. mat. prasowe

Opinie o przyjęciu uchodźców

Pozytywne opinie o przyjęciu uchodźców wyraża zaledwie 6 procent internautów


Najczęściej komentowany materiał na temat emigrantów zamieścił na swoim fanpage’u 9 lipca serwis RMF FM (blisko 600 komentarzy w ciągu 24 godzin od publikacji). Choć wydźwięk wpisu RMF miał charakter neutralny i informował o rządowych planach, to komentarze zamieszczone pod nim były już w większości krytyczne. Najbardziej lubianym przez użytkowników Facebooka wpisem została natomiast publikacja z fanpage’a „Żelazna Logika”, ostro krytykująca przyjmowanie uchodźców.

fot. mat. prasowe

Screen z Facebooka - Żelazna logika

Publikacja z fanpage’a „Żelazna Logika”, ostro krytykująca przyjmowanie uchodźców, była materiałem, który zdobył najwięcej lajków.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: